akce
© Amnesty International
Iráčtí civilisté v ohrožení života potřebují mezinárodní ochranu
Případ
Násilná vystěhování Diskriminace Irák publikován 30.8.2014
Dobytí druhého největšího iráckého města Mosulu a dalších měst a vesnic na severozápadě země bojovníky Islámského státu (IS, dříve známý jako Islámský stát v Iráku a Sýrii - ISIS) vedlo k masivnímu vysídlení místních komunit a oživení sektářského napětí. Mezinárodní společenství a vlády iráckého Kurdistánu a Iráku musejí urychleně podniknout nezbytná opatření k zajištění ochrany civilistů a poskytnout jim humanitární pomoc.
Od června letošního roku byly kvůli postupu bojovníků Islámského státu nuceny opustit své domovy stovky tisíc příslušníků náboženských menšin a dalších skupin. Poté, co islamisté 2. srpna dobyli Sindžár na severu Iráku, opustily město a jeho okolí tisíce civilistů, převážně Jezídů, kteří se pak na několik dní ocitli uvěznění bez vody a jídla v horách, než se jim podařilo najít útočiště v iráckém Kurdistánu nebo v Sýrii.
Pouhé dva týdny předtím, 18. července, se odehrál hromadný exodus křesťanských rodin z Mosulu poté, co bojovníci IS, kteří město dobyli, dali jeho nemuslimským obyvatelům ultimátům - buď konvertují na islám a budou platit daně, nebo město opustí. Jinak budou zabiti. Další Iráčané včetně šíitů a sunnitů žijících na severu země opustili domovy během předcházejících týdnů ve strachu z možných útoků islamistů nebo iráckých bezpečnostních sil. Mnoho vysídlených obyvatel se stále snaží dostat do iráckého Kurdistánu nebo se tam ukrývají u příbuzných či přátel.
Spojené státy a evropské vlády oznámily dodávky humanitární pomoci, většina ze stovek přeživších, se kterými Amnesty International v polovině července hovořila, ale vypověděla, že se k nim v době, kdy byli uvězněni v horách, dostalo málo pomoci nebo žádná. Shozené lahve s vodou se nárazem na zem často rozbily nebo pomoc přišla v době, kdy už většina uprchlíků hory opustila. Humanitární pomoc začala přicházet v druhé polovině července a k některým lidem v nouzi se dostala, každý den však dochází k novým útokům na civilisty a počet vysídlených Iráčanů stoupá. Proto je nezbytné, aby se jim dostalo koordinované pomoci mezinárodního společenství, irácké vlády a iráckého Kurdistánu.
Spojené státy místo toho zahájily vojenské zásahy proti bojovníkům Islámského státu včetně leteckých úderů a další země oznámily poskytnutí vojenské podpory irácké a kurdské vládě. Zatímco mnohé menšiny v Iráku byly nuceny uprchnout, více než milion sunnitských muslimů žijících v Mosulu nemůže oblast kvůli probíhajícímu konfliktu opustit a někteří z nich byli zabiti při leteckých úderech iráckých vládních sil.
Amnesty International vydala v červenci zprávu dokumentující porušování lidských práv ze strany Islámského státu i irácké armády. Zpráva upozorňovala na zvyšující se riziko, kterému civilisté čelí kvůli stále častějším leteckým útokům a doložila několik případů zabití nebo zranění iráckých obyvatel, ke kterým došlo během června a července v okolí Mosulu.
Aktuality
Článek publikován 2.9.2014