Urgentní
akce

© Private

18 let vězení, mučení a špinavé cely. Takhle Írán trestá pokojné aktivisty

  Případ

Íránská aktivistka v oblasti pracovních práv Sepideh Gholianová a její kolega Esmail Bakhshi byli v listopadu 2018 zadrženi jenom proto, že se zúčastnili pokojného protestu na podporu zaměstnanců, kterým firma nevyplácela mzdy. Po svém propuštění na kauci veřejně prohlásili, že byli ve vazbě mučeni policií. Kvůli tomu byli znovu uvězněni a po nespravedlivém soudním procesu byli oba odsouzeni k dlouhým trestům.

Sepideh Gholianová a Esmail Bakhshi byli násilně zadrženi ministerstvem zpravodajských služeb v Ahvázu v provincii Chúzisatán dne 20. ledna 2019, což bylo zjevnou odvetou za to, že hovořili o mučení, kterému byli vystaveni během svého prvního zadržení ve vazbě v listopadu a prosinci 2018. Sepideh Gholianová byla držena ve vězení Sepidar a Esmail Bakhshi ve vězení Sheyban a to až do 28. dubna 2019, kdy byli převezeni do vězení Evin. Dne 3. června 2019 byla Sepideh Gholianová přemístěna do vězení Shahr-e Rey ve městě Varamin nedaleko Teheránu. V září 2019 byla Sepideh Gholianová po nespravedlivém procesu odsouzena před 28. pobočkou Revolučního soudu v Teheránu k 18 letům vězení, z toho sedm let dostala za „shromažďování a utajené páchání trestných činů proti národní bezpečnosti“, jeden a půl roku za „šíření lží proti systému“, dva a půl roku za „publikování lží“ a sedm let za „členství v protizákonné skupině“, odkazující na její práci pro online časopis Gam, který informuje o pracovních právech. Esmail Bakhshi byl odsouzen k 74 ranám bičem, 13 a půl roku vězení, které zahrnují sedm let za „shromažďování a utajené páchání trestných činů proti národní bezpečnosti“, dva roky za „urážky Nejvyššího vůdce“, dva roky za „publikování lží“, jeden a půl roku za „šíření lží proti systému“ a jeden a půl roku a 74 ran bičem za „narušování veřejného pořádku“. Pokud by bylo vyhověno odvolání, Sepideh Gholianová a Esmail Bakhshi si musí odsedět sedm let trestu podle článku 134 trestního zákona, který stanoví, že pokud je jednotlivec odsouzen za více obvinění, z nichž má každé samostatný trest odnětí svobody, musí si odpykat nejdelší rozsudek.

  Aktuality

  Článek publikován 1.6.2023

Uvězněné aktivistky z Íránu ve věznici Evin protestují proti popravám

Íránský režim pokračuje v represích proti demonstrantům a tři z nich nedávno popravil. Významné aktivistky uvězněné v nechvalně proslulé věznici Evin, jako třeba Sepideh Gholianová, Narges Mohammadiová a Beháre Hedájatová, uspořádaly protest proti popravám.

  Článek publikován 17.1.2023

Sepideh Gholianová popsala, jak probíhá výslech a mučení uvnitř íránské věznice

Sepideh Gholianová byla odsouzena íránskými úřady k pěti letům vězení za to, že se zúčastnila pokojné zaměstnanecké stávky. V prosinci 2022 v otevřeném dopise popsala, jak probíhal výslech, kde byla sama donucena k „přiznání“ ke smyšleným zločinům.

Pozadí

Ve věznici Shahr-e Rey, kde si trest odpykávají ženy usvědčené ze závažných násilných trestných činů dochází k častým útokům jak ze strany ostatních vězeňkyň, tak i vězeňského personálu. Vězeňkyně jsou drženy v přeplněných celách a zcela nehygienických podmínkách. Dochází zde k sebepoškozování vězeňkyň a nekontrolovatelnému užívání drog. Voda ve vězení je dle informací slaná a nevhodná k pití. Vězeňská strava je popisována jako nepoživatelná. Mezi další běžné stížnosti patří časté výpadky proudu, nedostatečné větrání nebo klimatizace, špinavé a nedostatečné vybavení koupelen, zamoření hmyzem, velmi nízký tlak vody ve sprchách a vážný nedostatek lůžek (což znamená, že mnoho vězeňkyň musí spát na podlaze). Je jim rovněž odepřen přístup k odpovídající lékařské péči.

Sepideh Gholianová a Esmail Bakhshi byli poprvé zatčeni dne 18. listopadu 2018 poté, co se zúčastnili pokojného protestu před úřadem guvernéra ve městě Shush v Chúzistánu, kvůli stížnostem týkajících se nevyplacených mezd pracovníkům společnosti na výrobu cukrové třtiny Haft Tappeh. Po svém propuštění na kauci v polovině prosince, veřejně prohlásili, že byli mučeni policisty a příslušníky zpravodajských složek jak v Shushi, tak i v Ahvázu. Sdělili, že byli opakovaně biti, strkáni proti zdi a sráženi na zem, ponižováni sexuálními urážkami a bylo jim vyhrožováno bičováním, sexuálním násilím i vraždou. Íránské úřady nejdříve reagovaly slibem, že budou obvinění z mučení vyšetřovat. Následně ale během několika dnů klíčoví státní úředníci, včetně vrchního soudce, vrchního státního zástupce a vedoucího prezidentské kanceláře, vydali prohlášení, v nichž tvrdili, že obvinění z mučení jsou nepravdivá.