akce
© Orla 2011/Shutterstock.com
Následky protestů v Íránu: čtrnáct lidí bylo odsouzeno k trestu smrti, desítkám dalších hrozí stejný osud!
Případ
Trest smrti Svoboda slova a vězni svědomí Írán publikován 3.3.2023
Íránské úřady zatkly tisíce účastníků protestů. Čtrnáct z nich bylo odsouzeno k trestu smrti. Stejný rozsudek hrozí desítkám dalších. Nespravedlivé soudní procesy se často opírají o „přiznání“ vynucená s použitím mučení. Připojte se k petici a požadujte zrušení trestů smrti a dodržování lidských práv v Íránu.
V srpnu 2022 propukly v Íránu protesty proti vládnoucímu režimu vyvolané smrtí Mahsy Aminiové, zavražděné íránskou policí poté, co byla zatčena za porušení zákona o nošení hidžábu. Íránské úřady protesty od začátku brutálně potlačují. Stovky protestujících byly zabity a tisíce dalších byly zatčeny. Desítkám osob hrozí poprava nařízená soudem v nespravedlivém soudním procesu.
Od prosince 2022 byli popraveni čtyři účastníci protestů. Čtrnácti dalším byl trest smrti udělen a nacházejí se tak v přímém ohrožení života. Těmito čtrnácti nespravedlivě odsouzenými jsou: Arshia Takdastan, Javad Rouhi, Ebrahim Narouie, Kambiz Kharout, Majid Kazemi, Manouchehr Mehman Navaz, Mansour Dahmardeh, Mohammad Boroughani, Mehdi Bahman, Mehdi Mohammadifard, Mohammad Ghobadlou, Saleh Mirhashemi, Saeed Yaghoubi a Shoeib Mir Baluchzehi Rigi. Protože íránské úřady v souvislosti s protesty zatkly a obvinily tisíce dalších lidí, panují vážné obavy, že k trestu smrti budou odsouzeny desítky dalších.
Účastníci protestů jsou souzeni v nespravedlivých procesech, vedených revolučními nebo trestními soudy po celé zemi. Udělení trestu smrti hrozí lidem obviněným ze zločinů, jako jsou „nepřátelství proti Bohu“ (moharebeh), „šíření morální korupce na zemi“ (efsad-e fel arz) a „ozbrojené povstání proti státu“ (baghi). Íránské úřady zatčeným neumožňují kontakt s právníkem, nedovolují jim zvolit si svého právního zástupce a přidělení právníci nemají přístup k soudním spisům. Je tak porušeno mezinárodní právo na spravedlivé soudní řízení.
Podle informací Amnesty International bylo přinejmenším deset ze čtrnácti protestujících, kterým byl udělen trest smrti, ve vězení mučeno. Byly zaznamenáno použití několika mučících metod včetně bití, bičování, elektrických šoků, zavěšení hlavou dolů, znásilnění a dalších druhů sexuálního násilí. Íránské úřady mučení využívají k získání „přiznání,“ která používají jako důkazní materiál při soudních řízeních. V několika případech byla tato „přiznání“ navíc před začátkem soudního procesu opakovaně vysílána ve státních médiích.
Připojte se k Amnesty International a požadujte:
• Zrušení všech trestů smrti udělených účastníkům protestů.
• Okamžité zastavení všech soudních řízení s účastníky protestů, ve kterých hrozí udělení trestu smrti.
• Propuštění všech, kdo byli zatčeni pouze za pokojné uplatňování svých lidských práv.
• Spravedlivý soudní proces se všemi obviněnými z mezinárodně uznávaných trestných činů.
• Okamžité zastavení používání mučení pro získání „přiznání“ a řádné vyšetření všech obvinění z použití mučení.
Aktuality
Článek publikován 1.6.2023
Írán zrušil trest smrti pro tři účastníky protestů
Třem účastníkům protestů už nehrozí výkon trestu smrti. Dva z nich byli propuštěni na kauci, jednomu byl trest snížen na deset let vězení. Další nespravedlivě odsouzení ale nadále zůstávají v ohrožení výkonu popravy.
Článek publikován 30.5.2023
Írán popravil další tři protestující, pro další je ale ještě naděje
Dohromady bylo popraveno sedm účastníků protestů vyvolaných smrtí Mahsy Aminiové. Dalším osmi výkon popravy hrozí, jiní budou souzeni znovu, nebo byl rozsudek o trestu smrti zrušen a nahrazen odnětím svobody.
Článek publikován 24.3.2023
Poslali jsme petici na podporu Íránců odsouzených k smrti
Íránskému předsedovi Nejvyššího soudu jsme poslali požadavek o okamžitém zrušení všech udělených trestů smrti a spravedlivém vyšetření mezinárodně uznávaných zločinů.