Urgentní
akce

© Private

Studentům íránské technické univerzity hrozil trest smrti, nakonec je soud poslal na šestnáct let do vězení. Pomůžete?

  Případ

Trest smrti   Írán publikován 3.1.2022

Dva elitní studenti íránské technické univerzity byli od dubna 2020 svévolně zadržováni a hrozilo jim, že budou v hrubě nespravedlivém procesu na základě falešných obvinění odsouzeni k trestu smrti. Íránský soud je v dubnu 2022 poslal na šestnáct let do vězení.

Ali Younesi (21) a Amirhossein Moradi (22) jsou studenti Šarífovy technické univerzity (Sharif University of Technology) v Teheránu. Ali Younesi je držitelem stříbrné a zlaté medaile z íránské Astronomické olympiády a v roce 2018 získal zlatou medaili na Mezinárodní olympiádě v astronomii a fyzice, která se konala v Číně. Amirhossein Moradi je držitelem stříbrné medaile z íránské Astronomické olympiády.

Oba studenti byli svévolně zadržováni v oddělení 209 teheránské věznice Evin, které je pod kontrolou Ministerstva zpravodajských služeb. Po svém zatčení dne 10. dubna 2020 byli šedesát dní drženi na samotce, což je v rozporu s absolutním zákazem mučení a jiného špatného zacházení. Ali Younesi své rodině sdělil, že mu byla odepřena odpovídající zdravotní péče o zranění levého oka, jež utrpěl při bití agenty vojenské rozvědky, a dále uvedl, že v jeho cele bylo 24 hodin denně rozsvíceno světlo, což mu znemožňovalo vnímat den a noc a způsobovalo mu utrpení a bolest. Amirhossein Moradi uvedl, že byl během svého zatčení surově bit.

Agenti ministerstva zpravodajských služeb oba studenty opakovaně vyslýchali bez přítomnosti jejich právníků a nutili je k „přiznání“, čímž porušovali jejich právo nevypovídat a neobviňovat sám sebe. Během slyšení před 29. oddělením Revolučního soudu v Teheránu, které se konalo 3. července 2021, byli obviněni z „šíření korupce na zemi“ (efsad-e fel-arz), za což hrozí trest smrti, „shromažďování a spolčování za účelem páchání zločinů proti národní bezpečnosti“ a „šíření propagandy proti systému“. Úřady porušily jejich právo na presumpci neviny tím, že je veřejně obvinily z vazeb na „kontrarevoluční“ skupiny, zřejmě na základě skutečného nebo domnělého spojení jejich rodin s organizací Lidoví mudžahedínové, opoziční skupinou se sídlem mimo Írán. Úřady rovněž vznesly nepravdivá obvinění, že u nich byla nalezena „výbušná zařízení“. Oba studenti tato obvinění popřeli. Vyšetřovatelé je rovněž obvinili z odstraňování plakátů íránských představitelů a z účasti na pokojných protestech v lednu 2020.

V dubnu 2022 byli po dvou letech strávených ve vyšetřovací vazbě soudem první instance odsouzeni k šestnácti letům vězení, přičemž jim nebylo umožněno předložit videozáznamy z výslechů jako důkazní materiál. Trest dostali za "shromažďování a spolčení za účelem spáchání zločinů proti národní bezpečnosti", "ničení veřejného majetku" a "šíření propagandy proti systému". Odvolací soud v červnu 2022 jejich rozsudky potvrdil.

  Aktuality

  Článek publikován 31.10.2023

Studenti odsouzeni na 16 let

V Íránu padl rozsudek v případu studentů Ali Younesiho a Amirhosseina Moradiho.

Pozadí

Dne 10. dubna 2020 zadrželi agenti Ministerstva zpravodajských služeb Aliho Younesiho na ulici před univerzitou. Později téhož dne ho dvanáct agentů přivedlo spoutaného do domu jeho rodiny – na čele měl řeznou ránu, krev po celém obličeji a rány na těle. Agenti prohledali dům, aniž by se prokázali příkazem k domovní prohlídce, a poté ho odvedli.

Během tiskové konference 6. května 2020 tehdejší mluvčí íránského soudnictví Gholamhossein Esmaili uvedl, že dva univerzitní studenti byli zatčeni kvůli kontaktům s „kontrarevolučními skupinami“, čímž zjevně narážel na Aliho Younesiho a Amirhosseina Moradiho. Pro jednu z těchto skupin – exilovou opoziční organizaci Lidoví mudžahedínové – použil pejorativní výraz a pro svá obvinění neuvedl žádné důkazy. Ve videoreakci zveřejněné později téhož dne na sociálních sítích sestra Aliho Younesiho Aida Younesiová uvedla, že „po 26 dnech zadržování, kdy ani není jasné, jakou katastrofu jste mému bratrovi [Alimu] způsobili, přicházíte a vznášíte tato směšná obvinění“. V reakci na tvrzení mluvčího, že v domě univerzitních studentů byla nalezena „výbušná zařízení“, Aida Younesiová také dodala, že jim bezpečnostní pracovníci řekli, že po prohlídce domu Aliho Younesiho nic podezřelého nenašli. Navíc ve dnech následujících po zatčení Aliho Younesiho bylo jeho rodině opakovaně sdělováno, že bude brzy propuštěn.

Dne 13. července 2020 odvezli agenti Ministerstva zpravodajských služeb Aliho Younesiho a Amirhosseina Moradiho bez předchozího upozornění a bez přítomnosti právníků na teheránské státní zastupitelství a soudní úřady k výslechům s cílem vynutit si „přiznání“, což odmítli. Výslechy se konaly za přítomnosti zástupce rektora, dvou profesorů a zástupců studentů Šarífovy technické univerzity.

Dne 20. listopadu 2020 íránská Vysoká rada pro lidská práva (Iran’s High Council for Human Rights), která dohlíží na soudnictví, napsala Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva, že „jmenovaný [Ali Younesi] nebyl v žádném případě pod nátlakem, aby učinil přiznání. Dočasně byl držen v oddělení 209 ve vazební věznici Evin, avšak s ohledem na věk výše uvedeného a jeho nespolupráci s ostatními vězni byl přemístěn do věznice pro běžnou populaci.“ Šetření Amnesty International však zjistilo, že agenti zpravodajských služeb se opakovaně pokoušeli získat od Aliho Younesiho vynucená „přiznání“, včetně těch, o nichž informovala státní média v červenci 2020, a že je i nadále svévolně držen v oddělení 209 navzdory žádostem jeho právníka a rodiny o jeho přemístění na veřejné oddělení.