akce
© Orla 2011/Shutterstock.com
Sedmi Íráncům odsouzeným ve vykonstruovaných soudních procesech hrozí trest smrti. Zastaňte se jich podpisem petice
Případ
Trest smrti Írán publikován 24.6.2024
Nejméně sedm lidí má být popraveno kvůli tomu, že se v roce 2022 zúčastnili protestů „Woman Life Freedom“. Dalších deset osob bylo v zemi po vykonstruovaných a nespravedlivých procesech v nedávné době popraveno. Íránské úřady závažně porušily právo obžalovaných na spravedlivý proces. Během pobytu za mřížemi byli vězni navíc vystaveni mučení a špatnému zacházení, a to včetně bití, elektrošoků a sexuálního násilí. V souvislosti s právě probíhající vlnou poprav narůstají obavy o životy dalších nespravedlivě odsouzených lidí. Aktuálně k případu: V srpnu 2024 byl tajně popraven další z účastníků protestů 34letý Reza (Gholamreza) Rasaei.
Procesy, které byly s obviněnými vedeny za účast na protestech „Woman Life Freedom“, se v žádném případě nepodobaly spravedlivému soudnímu řízení. Íránské úřady zadrženým během vyšetřování nepovolily setkat se s právním zástupcem a rovněž zakázaly nezávislým advokátům účastnit se soudních jednání a nahlížet do spisů svých klientů. Případy, u nichž zadrženým hrozila možnost trestu smrti, se projednávaly ve zrychlených řízeních. To bylo umožněno „doznáními“, k nimž byli zadržení donuceni mučením.
Amnesty International zdokumentovala mučení a jiné špatné zacházení s pěti z osmi odsouzených k trestu smrti. Cílem týrání bylo dostat z obviněných „doznání“ k vině. Podle dostupných informací byl během výslechů státními orgány Reza (Gholamreza) Rasaei kvůli falešnému doznání mučen elektrošoky, zavěšován hlavou dolů, dušen igelitovým pytlem přes hlavu a surově bit. Vystaven byl i sexuálnímu násilí. V říjnu 2023 ho trestní soud v provincii Kermánšáh uznal vinným z „vraždy“ a odsoudil ho k trestu smrti, přičemž jako „důkaz“ použil právě „doznání“ vynucené mučením. V lednu 2024 Nejvyšší soud zamítl jeho žádost o soudní přezkum, přičemž nepřihlédl k usvědčujícím důkazům, mimo jiné k chybám ve vyšetřování a opomenutí forenzních a jiných důkazů a výpovědí klíčových svědků. Reza (Gholamreza) Rasaei byl tajně popraven 6. srpna 2024 v ranních hodinách. O chystané popravě nebyl informován on, rodina ani právník.
V dubnu 2023 íránská justice oznámila, že revoluční soud v Ahvázu v provincii Chúzistán odsoudil Mojaheda (Abbáse) Kourkouriho k trestu smrti za „nepřátelství vůči Bohu“, „korupci na zemi“ a „ozbrojenou vzpouru proti státu“. I jeho naprosto nespravedlivě vedený soudní proces je spojen s „přiznáním“, jež íránské úřady získaly mučením, kterému byl podroben během svého nuceného zmizení.
Mezi osobami odsouzenými k trestu smrti je i Toomaj Salehi. Poprava mu hrozí kvůli jeho účasti na povstání „Woman Life Freedom“ a obsahu příspěvků, které sdílel na sociálních sítích. V těch odsuzoval útlak, popravy a mučení ze strany íránských úřadů, vyzýval k dodržování lidských práv a požadoval svobodu lidí v Íránu.
V únoru 2023 došlo k zatčení Mahmouda Mehrabiho. Dne 16. března 2023 byl propuštěn na kauci, ale o několik hodin později byl íránskými úřady znovu poslán za mříže. Podle příspěvku na sociální síti X z 5. května 2024 byl podle jeho právníka oddělením 5 Revolučního soudu v Esfahánu odsouzen k trestu smrti za „šíření zkaženosti na zemi“.
O dva dny později, 7. května 2024, oznámila justiční tisková agentura Mizan, že jeho odsouzení k popravě souvisí s povstáním „Woman Life Freedom“. Informovaný zdroj sdělil Amnesty, že Mahmoud Mehrabi ve svých příspěvcích na sociálních sítích vyjadřoval podporu tomuto povstání a čelil represím ze strany státních orgánů kvůli tomu, že veřejně kritizoval korupci mezi místními úředníky.
V listopadu 2022 usvědčil revoluční soud v Teheránu Manouchehra Mehmana Navaze z „nepřátelství proti Bohu“ a odsoudil ho k trestu smrti. Došlo k tomu na základě obvinění, že během protestů zapálil vládní budovu „s úmyslem konfrontovat Islámský stát“. Jeho odsouzení je v rozporu s mezinárodním právem, které zakazuje udělit trest smrti za trestné činy, jež nezahrnují úmyslné zabití. Soud obžalovaného odsoudil k trestu smrti pouhé dva týdny poté, co byl zcela nespravedlivě vedený proces 29. října 2022 zahájen.
Amnesty rovněž získala jména nejméně pěti dalších osob – Kamrana Soltaniho, Mohammada Farjiho, Pouria Javaheriho, Raoufa Sheikha Maroufiho a Rezy Arabpoura –, které jsou ve vazbě a jsou obviněny nebo obžalovány z trestných činů a hrozí jim poprava. Počet ohrožených lidí ale bude nepochybně vyšší.
Aktuality
Článek publikován 27.8.2024
Íránské úřady tajně popravili dalšího z účastníků protestů „Woman Life Freedom“
Íránské úřady 6. srpna 2024 tajně popravili 34letého Rezu (Gholamrezu) Rasaeiho za účast na celonárodních protestech „Woman Life Freedom“.