akce
© Private
Čtyři roky vězení jako trest za novinářskou práci. Podpořte podpisem petice jemenského novináře.
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Jemen publikován 20.8.2024
Ahmad Maher je 29letý novinář z Jemenu. Kvůli své práci byl uvězněn, mučen a donucen přiznat se k činům, které nespáchal. Po nespravedlivém procesu byl v květnu 2024 odsouzen ke čtyřletému trestu vězení. Podepište petici za jeho propuštění.
Dne 6. srpna 2022 vtrhly bezpečnostní složky z policejní stanice Dar Sa'ad přidružené k orgánům Jižní přechodné rady (STC) bez povolení do domu 29letého novináře Ahmada Mahera ve čtvrti Dar Sa'ad, zbily ho pažbami svých pušek a napadly další členy rodiny. Po zatčení byl více než měsíc zadržován na policejní stanici Dar Sa'ad a během této doby mu byly odepřeny návštěvy rodiny a přístup k právníkovi. Podle jednoho z příbuzných byl Ahmad Maher denně vystavován mučení a jinému špatnému zacházení, mimo jiné bití, waterboardingu, elektrickým šokům a předstíraným popravám. Kromě toho mu bylo vyhrožováno ublížením jeho rodině, včetně jeho manželky a malé dcery, aby ho donutili „přiznat se“ k účasti na útoku na policejní stanici Dar Sa'ad, k němuž došlo v březnu 2022. Během slyšení před adenským vrchním soudem dne 6. března 2023 Ahmad Maher soudci sdělil, že byl mučen a že jeho „přiznání“ bylo vynucené pod nátlakem, ale soudce nenařídil vyšetřování. Úřady Ahmadu Maherovi odepřely přístup k lékařské péči, včetně ošetření zranění břicha, která utrpěl v důsledku mučení.
Dne 4. září 2022 zveřejnila policejní stanice Dar Sa'ad video, které bylo sdíleno na sociálních sítích a v médiích a na němž je zachycen Ahmad Maher. Na videu, které Amnesty International analyzovala, se Ahmad Maher „přiznává“ k několika trestným činům, včetně padělání dokladů příslušníků armády a k tomu, že věděl o plánech ke spáchání atentátu na dva vojenské generály Jižní přechodné rady (STC).
Podle Maherova obhájce nebylo toto video, porušující jeho právo na presumpci neviny, vyžádáno prokuraturou a nebylo nahráno v jejich přítomnosti. Několik dní po zveřejnění videa vyslýchal Ahmada Mahera na policejní stanici Dar Sa'ad zástupce státního zastupitelství za přítomnosti příslušníků bezpečnostních složek Dar Sa'ad, kteří se podle příbuzného Ahmada Mahera podíleli na jeho mučení. Během výslechu Ahmad Maher své „přiznání“ odvolal s tím, že k němu byl donucen pod nátlakem, a požádal o lékařské ošetření. Zástupce požádal ředitele policejní stanice, aby byla Maherovi umožněna lékařská prohlídka, ale žádost byla zamítnuta. Dne 15. září 2022 byl Ahmad Maher převezen do věznice Bir Ahmad, kde je držen dodnes.
Dne 16. listopadu 2023 bezpečnostní složky STC fyzicky napadly a svévolně zadržely právníka Ahmada Mahera, Samiho Yassina, když se vracel domů z práce. Po zatčení jej bezpečnostní síly téměř čtyři měsíce držely v zadržovacím středisku ve vojenském táboře an-Nasr. Podle uniklých dopisů Samiho Yassina byl během zadržování mučen a držen na samotce. Bylo mu upíráno právo na kontakt s rodinou a právním zástupcem. Dne 6. března 2024 byl převezen do věznice Bir Ahmad v guvernorátu Aden, kde je držen dodnes, přičemž panují vážné obavy o jeho zdraví. Bratr Samiho Yassina, který je zároveň jedním z jeho právníků, Amnesty International sdělil, že před svým zadržením obdržel Sami Yassin několik výhrůžek od představitelů bezpečnostních a justičních orgánů napojených na STC kvůli své práci, mimo jiné kvůli případu zadrženého, který zemřel ve vazbě v červnu 2023, a případu Ahmada Mahera.
V prosinci 2022 začal soudní proces s Ahmadem Maherem před adenským soudem na základě obvinění z šíření nepravdivých a zavádějících zpráv a padělání dokladů totožnosti. Byl souzen společně se skupinou dalších zadržených osob obviněných z provedení útoku na policejní stanici Dar Sa'ad v březnu 2022, ačkoliv podle jeho právníka obžaloba nepředložila žádné důkazy svědčící o jeho zapojení do útoku. Soudní jednání byla opakovaně odkládána a po celou dobu vazby mu byl odepřen přístup k obhájci.
Dne 28. května 2024 odsoudil Specializovaný trestní soud v Adenu Ahmada Mahera ke čtyřletému trestu vězení.