akce
© Unsplash
Aktuálně k případu: všichni uvěznění baháisté byli propuštěni na svobodu. Tato petice již byla uzavřena
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Jemen publikován 21.1.2024
V květnu 2023 vtrhly ozbrojené síly Hútiů na akci pořádanou náboženskou menšinou baháistů a zadržely sedmnáct lidí. V období od června 2023 do června 2024 bylo po mezinárodním nátlaku propuštěno 13 lidí, včetně všech pěti žen. V srpnu 2024 byli propuštěni zbývající čtyři zadržení.
Dne 25. května 2023 ozbrojené síly Hútiů vtrhly na pokojné shromáždění baháistů v jemenském Saná a svévolně zadržely sedmnáct členů baháistické komunity, včetně pěti žen a pracovníků v oblasti lidských práv a humanitární pomoci. Od té doby bylo na základě mezinárodního tlaku propuštěno jedenáct lidí. Šest z nich je však nadále svévolně zadržováno bezpečnostními a zpravodajskými službami Hútiů a je jim odpíráno právo na právní pomoc. Hrozí jim další porušování jejich práv ze strany hútijských orgánů, včetně mučení a jiného špatného zacházení.
Od roku 2015 Amnesty zdokumentovala situaci 82 členů baháistické komunity v Jemenu, kteří byli zadrženi hútijskými úřady a vystaveni násilnému zmizení, mučení, zadržování v izolaci nebo jim bylo odepřeno právo na spravedlivý proces. Pět baháistů, kteří byli zatčeni v roce 2016, bylo více než dva roky drženo bez obvinění a bez řádného soudu, aniž by měli možnost se proti svému zadržení odvolat. V září 2018 pak byli obviněni z různých závažných trestných činů včetně špionáže pro cizí státy. Za taková obvinění hrozí až trest smrti. Jejich řízení bylo součástí hromadného soudního procesu, kterého se účastnilo celkem 24 baháistů – dalších 19 bylo obviněno v nepřítomnosti, včetně dospívající dcery jednoho ze zadržených baháistů. Hútijské úřady nařídily propuštění všech baháistických vězňů v roce 2020 pod podmínkou jejich následného vyhoštění ze země. Obvinění proti 24 baháistům však nebyla zrušena.
Baháistický vězeň svědomí Hamíd Hajdara byl po svém prvním zatčení v roce 2013 propuštěn v roce 2020. V roce 2018 byl odsouzen k trestu smrti a poté v roce 2020 omilostněn. Amnesty vyjádřila své znepokojení nad důvody jeho zadržení u hútijských úřadů, jakož i nad soudním řízením, které vykazovalo hrubé nedostatky, včetně dlouhého pobytu ve vazbě, zbytečných průtahů soudního procesu, mučení a jiného špatného zacházení a nedostatečného přístupu k obhájci během výslechů.
Aktuality
Článek publikován 15.9.2024
Skvělá zpráva: Čtyři nespravedlivě uvěznění baháisté jsou na svobodě
Po více než roce svévolného zadržování se na svobodu dostali zbývající čtyři zadržovaní lidskoprávní aktivisté a humanitární pracovníci z náboženské menšiny baháistů.
Článek publikován 31.7.2024
Dobrá zpráva: Jeden z nespravedlivě zadržovaných baháistů je na svobodě!
Dne 21. července 2024 hútijské úřady po více než roce nespravedlivého věznění propustily na svobodu baháistického obránce lidských práv Abdullaha al-Olofiho.