Urgentní
akce

© Private

Kyrgyzští novináři nespravedlivě ve vězení. Podepište petici za jejich propuštění

  Případ

Čtyři kyrgyzští novináři byli v říjnu 2024 odsouzeni k podmíněným i nepodmíněným trestům kvůli investigativní žurnalistice, která zahrnovala odhalování korupce i kritiku vlády. Podpořte je podpisem petice

Dne 10. října 2024 Leninský okresní soud v Biškeku odsoudil čtyři zaměstnance nezávislých investigativních médií Temirov Live a Ajt Ajt Dese. Tato média na svých youtubových kanálech dlouhodobě informují o korupci v nejvyšších patrech kyrgyzské politiky.

Machabat Tažibek-kyzy, ředitelka Temirov Live, byla odsouzena k šesti letům odnětí svobody, novinář a akyn (básník) Azamat Išenbekov byl odsouzen k pěti letům vězení. Factchecker Ajke Beišekejeva a investigativní novinář Aktilek Kaparov pak byli v rámci vykonstruovaného obvinění z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele (konkrétně z „výzvy k aktivní neposlušnosti […] a k masovým nepokojům, jakož i výzev k násilí vůči občanům“) odsouzeni ke třem letům podmíněně. Dalších sedm obžalovaných osob bylo zproštěno viny.

Dne 16. ledna 2024 bylo při rozsáhlém policejním zásahu jedenáct novinářů a pracovníků spojených s médii Ajt Ajt Dese a Temirov Live zadrženo a převezeno k výslechu na ministerstvo vnitra. Během pobytu v policejní vazbě jim byl znemožněn kontakt s právním zástupcem a 30. ledna bylo všech jedenáct zadržených převezeno do vazební věznice SIZO 1 v Biškeku.

Podle ministerstva vnitra byly hromadné prohlídky a zadržení součástí vyšetřování údajných „výzev k aktivní neposlušnosti […] a k masovým nepokojům, jakož i výzev k násilí proti občanům“ podle článku 278, odstavce 3 trestního zákoníku. Toto vyšetřování bylo zahájeno na základě lingvistické analýzy videa zveřejněného na youtubovém kanále Ajt Ajt Dese 13. prosince 2023. Všech jedenáct obviněných svou vinu popírá a tvrdí, že obvinění jsou politicky motivována a mají být trestem za jejich kritiku kyrgyzských úřadů.

Dne 10. října 2024 odsoudil Leninský okresní soud v Biškeku čtyři novináře: Machabat Tažibek-kyzy byla odsouzena k šesti letům vězení a Azamat Išenbekov k pěti letům vězení. Ajke Bejšekejeva a Aktilek Kaparov byli odsouzeni ke třem letům podmíněně. Sedm dalších obžalovaných bylo zproštěno viny pro nedostatek důkazů.

Machabat Tažibek-kyzy, ředitelka mediálního kanálu Temirov Live a jeho vedlejšího projektu Ajt Ajt Dese, je manželkou Bolota Temirova, investigativního novináře a zakladatele Temirov Live, jenž působí v exilu. Azamat Išenbekov je novinář a akyn (básník) z projektu Ajt Ajt Dese, který formou lidových písní upozorňuje na korupci a zneužívání moci ze strany kyrgyzských úřadů.

Spolu s vynesením rozsudku 10. října soud také rozhodl, že malý syn Machabat Tažibek-kyzy a Bolota Temirova má být svěřen do péče státu. Toto rozhodnutí však do dnešního dne nebylo vykonáno a dítě je v péči prarodičů.

Od svého spuštění v lednu 2020 čelí Temirov Live neustálému útlaku ze strany úřadů. V lednu 2022 prohledali policisté z protidrogového oddělení kancelář Temirov Live a zadrželi jejího zakladatele Bolota Temirova. V listopadu 2022 byl Temirov, jenž měl dvojí občanství (ruské a kyrgyzské), zbaven kyrgyzského občanství a deportován do Moskvy. Úřady ho obvinily z nezákonného získání občanství a neoprávněného překročení hranic, což lze vnímat jako odvetu za Temirovovu kritiku kyrgyzské vlády.

Pozadí

Amnesty International v souvislosti s Kyrgyzstánem dlouhodobě upozorňuje na porušování práv na svobodu projevu. Již dříve zdokumentovala případy zákazu nebo omezování činnosti nezávislých médií, včetně trestního stíhání aktivistů. Spravedlnosti se díky upozornění na porušování lidských práv v letošním roce dočkali kyrgyzští aktivisté z případu „Kempir-Abad“.