akce
© Amnesty International
Moje tělo, moje práva: Zastavme beztrestnost sexuálního násilí
Případ
Moje tělo moje práva Maroko publikován 25.6.2014
16letá Amina Filali z Maroka byla nucená vzít si muže, který ji znásilnil. Podle marockého práva by se tím očistil od zločinu. Amina raději spáchala sebevraždu. Nedovolme, aby se něco takového dělo dál! V Alžírsku a Tunisku stále platí ustanovení zákona, která umožní uniknout pachatelům znásilnění uniknout trestu tím, že se ožení s obětí. V Maroku byl podobný zákon – i díky vytrvalým kampaním lidskoprávních organizací včetně Amnesty International – letos zrušen. Přesto ale marocké právo oběti znásilnění chrání nedostatečně. Dále proto usilujeme o dílčí změny zákonů v těchto zemích a přijetí dalších opatření tak, aby chránila oběti znásilnění, nikoli jejich pachatele.
Co konkrétně požadujeme?
Změnu diskriminačních zákonů:
• Zrušení článků 326 a 227 v alžírském a tuniském trestním zákoníku;
• Zrušení článku 488 v marockém trestním zákoníku, a tím neurčovat trest pachatele znásilnění na základě panenství oběti;
• Změnu definice znásilnění tak, aby korespondovala s mezinárodním právem a byla genderově neutrální a nevyžadovala přítomnost fyzického násilí ani důkaz o něm;
• Uznání znásilnění ve svazku manželském jako konkrétní trestný čin;
Zajištění podpory obětem znásilnění:
• Zavedení zákonných nápravných opatření, která jsou citlivá k potřebám obětí znásilnění;
• Proškolení zástupců policie, soudu, právníků a zdravotníků tak, aby dokázali řešit situaci obětí znásilnění citlivě, důvěrně a bez diskriminace;
• Zpřístupnění sociálních a zdravotnických služeb
V lednu 2014 marocký parlament jednohlasně hlasoval pro změnu článku 475 trestního zákoníku, který v praxi umožňoval sexuálním násilníkům vyhnout se trestu sňatkem se svou nezletilou obětí. Změna zákona přišla dva roky poté, co tehdy 16letá Amina Filaliová spáchala sebevraždu kvůli nucenému sňatku s mužem, který ji znásilnil. Přestože pro Aminu přišla změna zákona příliš pozdě, jde o významný krok směrem k podpoře práv žen a dívek v Maroku a Západní Sahaře.
Diskriminující právní ustanovení v Alžírsku, Tunisku a do nedávné doby i v Maroku umožňuje násilníkům uniknout trestnímu stíhání za trestný čin znásilnění sňatkem s nezletilou obětí. Tyto právní předpisy mohou být použity k zakrytí zločinu, místo toho, aby chránily jeho oběť. V Maroku a Západní Sahaře byla tato legislativa v lednu 2014 konečně změněna. Maroko však nadále nezvládá dostatečně chránit oběti sexuálního násilí.
Je tedy zcela nezbytné, aby Alžírsko, Maroko, Západní Sahara a Tunisko zajistily zlepšení situace pomocí prevence sexuálního násilí a také legislativou. Ta musí chránit oběti sexuálního násilí a umožní jim přístup k účinným opatřením, které jim pomohou legálně se domáhat spravedlnosti. Komplexní právní reformy jsou nezbytnou součástí řešení sexuálního násilí páchaného na ženách a dívkách.
Aktuality
Článek publikován 21.5.2022
Za únos a hromadné znásilňování padl v Maroku vysoký trest
Jedenáct mužů v roce 2018 uneslo dívku (17 let), kterou po 2 měsíce týrali a hromadně znásilňovali. Soud muže poslal na 20 let do vězení. Dalším obviněným uložil dvouleté odnětí svobody a pokutu.