Urgentní
akce

© TAURORA INFO

Nigerskému obránci lidských práv hrozí až deset let vězení. Zastaňte se ho podpisem petice

  Případ

Moussa Tchangari, obránce lidských práv a generální tajemník nevládní organizace Citizens’ Alternative Spaces, byl v prosinci 2024 zatčen a obviněn z propagace terorismu. Hrozí mu až deset let vězení. Nigerské úřady ho musí okamžitě propustit, protože byl zadržen pouze za pokojné uplatňování svých práv.

Moussa Tchangari, obránce lidských práv a generální tajemník organizace Citizens’ Alternative Spaces, byl dne 3. prosince 2024 zatčen v hlavním městě Nigeru Niamey. Nejméně tři ozbrojení muži v civilu, kteří se vydávali za policisty, ho zatkli přímo v jeho domě. Zabavili mu telefon, notebook a kufr a na hlavu mu nasadili kuklu. Na otázku, zda mají zatykač, odpověděli, že zatykač není nutný. Téměř dva dny byl Moussa Tchangari nezvěstný. Dne 5. prosince 2024 ho jeho právníci našli v budově Centrály pro boj proti terorismu a organizovanému nadnárodnímu zločinu v Niamey.

Následně byl obviněn mimo jiné z propagace terorismu a zločinného spolčení v souvislosti s terorismem. Tato obvinění spadají do širokého okruhu trestných činů, které by podle nařízení ze srpna 2024 o zřízení databáze terorismu mohly vést ke zbavení občanství ještě před vynesením rozsudku. V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení.

Moussa Tchangari je od devadesátých let známým aktivistou a bojovníkem za lidská práva. Usiluje o dodržování lidských práv a právního státu v Nigeru. Za práci v oblasti lidských práv byl v minulosti několikrát zadržen, například v květnu 2015 a v roce 2018. Několik dní před svým zatčením se svěřil svému kolegovi, že má strach, a pečlivě zvažoval svá slova a činy, aby mohl i nadále hájit lidská práva, a to navzdory přetrvávající hrozbě zatčení. Vyjádřil také obavy z rizika svévolného zatčení a zadržení, které hrozí nejen jemu, ale všem Nigeřanům, kteří stejně jako on veřejně kritizují vojenské orgány.

Pozadí

Dne 26. července 2023 byl prezident Mohamed Bazoum zbaven moci po palácovém převratu, který zorganizovala jeho prezidentská garda. Vojenští důstojníci, kteří převrat zorganizovali, oznámili téhož dne zřízení Národní rady pro ochranu vlasti (CNSP) ve státní televizi. Převzetí moci odůvodnili „neustálým zhoršováním bezpečnostní situace a špatnou hospodářskou a sociální správou“ svrženého režimu.

Dne 28. července 2023 se velitel prezidentské gardy Abdowurahamane Tiani prohlásil prezidentem země. Od vojenského převratu v roce 2023 se vojenské orgány namísto hledání cesty k dodržování lidských práv a právního státu soustředí na kontrolu nad opozicí, občanskou společností a nezávislými médii. Lidská práva a svobody, včetně práva na svobodu projevu, jsou v Nigeru přísně omezovány.

Úřady vyhrožují, obtěžují a svévolně zatýkají obránce lidských práv a novináře. Mnozí z nich, včetně Moussy Tchangariho, se kvůli obavám z represí sami cenzurují.