akce
Zažily kruté zneužívání v zajetí povstalecké skupiny Boko Haram. Teď znovu potřebují naši pomoc. Podpořte přeživší nigerijské dívky podpisem petice
Případ
Moje tělo moje práva Nigérie publikován 24.10.2024
Dívky a mladé ženy ze severovýchodní Nigérie zažily v zajetí povstalecké skupiny Boko Haram roky násilí a krutého zneužívání. Po svém propuštění nebo útěku však mnohé z nich místo pomoci čelily svévolnému zadržení a nedostatečné podpoře ze strany nigerijských úřadů. Nyní se odvážně hlásí o své právo na nový začátek, vzdělání a šanci vybudovat si lepší budoucnost. Podpořte je podpisem petice.
Více než deset let Boko Haram tyto dívky a mladé ženy využívala jako „manželky“.
Poté, co byly násilím donuceny uzavřít manželství s některým z bojovníků Boko Haram, se ženy staly jejich otrokyněmi. Čelily tak sexuálnímu násilí a nuceným těhotenstvím.
Amnesty vyzývá prezidenta Bola Tinubu a nigerijskou vládu, aby těmto dívkám a mladým ženám poskytla potřebnou lékařskou péči, vzdělání a podporu pro jejich další život.
Začátkem letošního roku vydala Amnesty International rozsáhlou zprávu, v níž dokumentuje, jak dívky přežily obchodování s lidmi a zločiny proti lidskosti, jež na nich byly ze strany Boko Haram páchány. Zároveň v ní představuje kampaň #EmpowerOurGirls.
„Chci začít žít svůj život zase od začátku“
Dívky, jež unikly Boko Haram, se již vrátily do oblastí kontrolovaných vládou. Únos a otřesné zločiny, které na nich byly spáchány v nízkém věku, na nich ale zanechaly dlouhodobé následky. Oběti tak mají velmi specifické potřeby, mezi něž patří například léčba specifických zdravotních obtíží. Dívky jsou ale zároveň ohroženy nedostatečným přístupem ke vzdělání, stigmatizací a odmítáním ze strany jejich rodin a komunit.
HM, která strávila v zajetí Boko Haram přibližně 10 let, dodává: „Chci znovu začít svůj život. Je tolik věcí, které potřebuji, že nevím, kde začít.“
„Chci zapomenout, že jsem kdysi žila s Boko Haram. Chci vyjít z tohoto tábora a začít od začátku.“ – EE, přeživší z Maiduguri ve státě Borno.
Navzdory některým snahám o sjednocení rodin nigerijská vláda z velké části selhala v podpoře fyzického a psychického zotavení a sociální reintegrace žen a dívek unesených Boko Haram. To je v rozporu s Úmluvou o právech dítěte a Africkou chartou o právech a blahu dítěte, k jejichž dodržování se Nigérie zavázala.
Tyto dívky a mladé ženy našly odvahu promluvit a chtějí vzít svůj život opět do vlastních rukou. Nigerijská vláda je musí podpořit a zajistit jim přístup ke zdravotní péči a vzdělání. Stejně tak jim musí poskytnout finanční pomoc. Podepište petici a podpořte kampaň #EmpowerOurGirls.