akce
© AFP via Getty Images
Amnesty vyzývá Rusko: Zrušte cenzurní zákony zavedené kvůli invazi na Ukrajinu
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Rusko publikován 11.3.2024
Jen několik dnů po ruské invazi na Ukrajinu zavedlo Rusko cenzurní zákony, podle nichž jsou protesty proti válce závažným trestným činem. Po dvou letech od schválení zákonů ruským prezidentem si stovky lidí ve věznicích po celém Rusku odpykávají dlouhé tresty vězení pouze za pokojná vyjádření nesouhlasu s válkou. Rusko musí kontroverzní zákony zrušit a okamžitě propustit všechny lidi, kteří byli na jejich základě nespravedlivě odsouzeni.
Krátce po plnohodnotné ruské invazi na Ukrajinu podepsal prezident Vladimir Putin cenzurní zákony kriminalizující šíření nepravdivých informací o ruských ozbrojených silách (články 207.3 a 280.3 trestního zákoníku). Za menší prohřešky hrozí pokuta a případně až tři roky vězení, za závažnější skutky až patnáct let za mřížemi.
Zatímco před ruskou invazí na Ukrajinu prostor pro pokojné protesty a svobodné vyjadřování téměř neexistoval, cílem těchto zákonů je, aby protiválečné hlasy v Rusku nebyly slyšet vůbec. Dochází k systematickým zásahům proti nevládním organizacím, obráncům lidských práv, aktivistům a nezávislým novinářům.
Od února 2022 byly v Rusku zadrženy tisíce lidí protestujících nejrůznějšími způsoby proti válce na Ukrajině. Navzdory přísným trestům někteří Rusové a Rusky v protestech a dalších aktivitách pokračují. Ruské úřady jsou však odhodlány disent zcela umlčet. V roce 2023 se například významně zvýšil počet uvězněných a délka trestů za protiválečné příspěvky na sociálních sítích. V roce 2024 parlament odhlasoval možnost konfiskace majetku lidí obviněných na základě cenzurních zákonů.
Dva roky staré změny v trestním zákoníku ale nejsou žádnou novinkou. Devět ze třinácti hlavních legislativních změn, které v Rusku použili k omezení práva na svobodu pokojného shromažďování, bylo zavedeno po roce 2014, kdy Rusko anektovalo Krym. Nejnovější represivní legislativa odstartovala vlnu bezprecedentního pronásledování pokojných demonstrantů. Jen během dvou a půl týdne po invazi Ruska na Ukrajinu policie zadržela na 15 000 lidí. Často s použitím nepřiměřené síly, řada svědectví mluví o ponižujícím zacházení, sexuálním násilí nebo mučení.
Navzdory následkům, kterým čelí, Rusové nadále protestují proti invazi na Ukrajinu různými způsoby. Zatímco poslední masová shromáždění se konala v září 2022, objevily se menší, odvážné a často kreativní protesty – třeba prázdný list bílého papíru drženého místo transparentu s nápisem odsuzujícím válku.
Ruské cenzurní zákony porušují lidská práva. Vyjádřete s námi solidaritu lidem v Rusku, kteří se i přes represivní opatření odvažují protestovat proti válce na Ukrajině.
Požadujte, aby ruské úřady zrušily kontroverzní zákony a okamžitě a bezpodmínečně propustily všechny osoby uvězněné pouze za pokojné protesty nebo aktivity vyjadřující nesouhlas s válkou na Ukrajině.