akce
© Private
Skvělá zpráva: Ukrajinský lidskoprávní aktivista Maksym Butkevyč se dostal na svobodu v rámci výměny vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem. Tato petice již byla uzavřena
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Rusko publikován 23.8.2023
Maksym Butkevyč se jako dobrovolník přidal k ukrajinské armádě, aby bránil svoji vlast. V červenci 2022 se stal ruským válečným zajatcem. Od té doby je odstřižen od světa a ruská média proti němu vedou očerňovací kampaň. V březnu 2023 byl odsouzen v nespravedlivém soudním procesu k třinácti letům vězení za údajné válečné zločiny. V říjnu 2024 byl propuštěn v rámci výměny vězňů.
Maksym Butkevyč je významný lidskoprávní aktivista z Ukrajiny. Ačkoliv byl otevřeným pacifistou, v první den ruského vpádu na Ukrajinu se přihlásil k armádě jako dobrovolník. 19. června 2022 byl vyslán na frontu na východě Ukrajiny. 24. června byl zajat ruskými silami. Od té doby je naprosto odstřižen od jakéhokoliv kontaktu se světem. Nejvyšší soud samozvané Luhanské lidové republiky pak Maksyma 10. března 2023 odsoudil k třinácti letům vězení za údajné válečné zločiny. Odvolací soud v Moskvě rozsudek potvrdil 22. srpna.
Ruský Vyšetřovací výbor Maksyma obvinil ze záměrné střelby na civilisty protitankovým granátometem, což mělo údajně vést ke zranění dvou osob a poničení obytné budovy. Výbor svoje tvrzení podpořil videem, v němž je Maksym spolu s dalšími dvěma válečnými zajatci vyslýchán mužem v kukle a „přiznává se“ k vině. Podle dostupných informací o podmínkách ruských vězňů a válečných zajatců panuje silné přesvědčení, že toto přiznání bylo vynuceno. Není vyloučeno, že za pomoci mučení.
Maksym během doby zatčení, vyšetřování i soudního procesu nemohl kontaktovat svého právníka, což je porušením mezinárodních standardů a lidských práv. Dle tvrzení ruských médií mu právníka poskytnul ruský stát, podle výzkumu Amnesty International ale takto přidělení právníci jednají v zájmu prokuratury a proti zájmu klienta. Navíc ignorují porušování lidských práv včetně mučení. Záměrné nedodržení práva na spravedlivý proces válečných zajatců je porušením mezinárodního práva a představuje válečný zločin.
Už od jeho zatčení je proti Maksymovi vedena kampaň v ruských médiích. Například byla zveřejněna fotka použitá u soudu jako důkaz, na které má Maksym podle ruských úřadů ukazovat na budovu, kterou zničil. Dům přitom nemá žádné poškození, které by granátomet mohl způsobit. To je jedna z mnoha nepřesností v případu, za který si Maksym má odsedět třináct let ve vězení.
Aktuality
Článek publikován 20.10.2024
Skvělá zpráva: Maksym Butkevyč je na svobodě!
Ukrajinský lidskoprávní aktivista Maksym Butkevyč se dostal na svobodu v rámci výměny vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem. Zprávu potvrdil jeho otec.