Urgentní
akce

© Sibir.Realii RFE/RL's

Protestovala proti ruské invazi na Ukrajinu i proti odvodu mužů do armády. Kvůli svým aktivitám skončila ve vězení. Podpořte ruskou novinářku podpisem petice

  Případ

Natalja Filonova je aktivistka a novinářka z Ulan-Ude na východní Sibiři. V roce 2022 byla zadržena na pokojném protestu proti odvodu mužů do ruské armády pro boj ve válce na Ukrajině. Kvůli svým aktivitám byla o rok později odsouzena ke dvěma letům a deseti měsícům vězení. Trest si odpykává ve vězení se zpřísněným režimem. Nikdo by neměl skončit ve vězení pouze kvůli pokojnému aktivismu. Zastaňte se s námi vězněné novinářky.

Natalja Filonova je aktivistkou od 90. let a působí v Ulan-Ude v Burjatsku (oblast na východní Sibiři v Rusku). V roce 2008 se stala členkou hnutí Solidarita, které požadovalo demokratické reformy. Natalja Filonova pracovala jako dopisovatelka regionálních novin „Petrovsko-zabajkalská světla“. Poté začala vydávat své vlastní noviny „Navzdory všemu“.

Natalja Filonova se účastnila pokojných protestů včetně těch na podporu Alexeje Navalného, na památku zabitého vůdce Solidarity Borise Němcova a proti ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022.

V září 2022 byla Natalja Filonova svévolně zadržena na pokojném shromáždění proti nucenému odvodu mužů do války na Ukrajině (tzv. „částečná mobilizace“), které se konalo v Ulan-Ude, hlavním městě Burjatska. Úřady zadržely Natalju a zahájily s ní řízení pro údajné „opakované porušení zavedeného postupu konání veřejných shromáždění“. Avšak dne 26. září soud věc zamítl a Natalju propustil. Policie ji okamžitě znovu zatkla a zahájila proti ní trestní řízení podle § 318 trestního zákoníku: „Použití násilí proti úředním osobám“. Podle vyšetřovatelů měla při převozu napadnout dva policisty. Natalja měla údajně v policejním autě jednoho policistu udeřit a druhého píchnout propiskou do obličeje.

Obvinění z použití násilí proti policistům jsou v Rusku často používána ke stíhání aktivistů účastnících se protestních shromáždění. Protest, kterého se Natalja zúčastnila, byl pokojný stejně jako veškerá její předchozí aktivistická a novinářská práce. Jako aktivistka čelila pravidelně tlaku úřadů včetně opakovaného zatčení pro údajné porušování přehnaně restriktivní legislativy o veřejných shromážděních. Amnesty International se proto domnívá, že Nataljino obvinění a odsouzení jsou politicky motivované s cílem umlčet její kritiku státních orgánů.

Dne 22. října 2022 byla Natalja Filonova zadržena. Původně jí bylo nařízeno domácí vězení, avšak dne 17. listopadu 2022 byla umístěna do vyšetřovací vazby za porušení podmínek domácího vězení (musela zajet do nedalekého města, kde byl její manžel urgentně hospitalizován a zanechal jejich dítě samotné).

Dne 31. srpna 2023 odsoudil Okťabrský okresní soud v Ulan-Ude Natalju ke dvěma letům a deseti měsícům vězení.

V květnu 2024 Natalja Filonova sdělila, že odmítla nabídku prezidentské milosti, protože by to podle ní znamenalo přiznání své viny. Podle Natalji začala být poté vystavována dalším trestům. Byla označena za „extremistku“, opakovaně byla potrestána umístěním na samotku a v červenci byla převezena do vězení se zpřísněným režimem.

Pozadí

Vězení se zpřísněným režimem, určené pro „trvalé narušovatele“ vězeňského řádu, znamená, že je vězeň*kyně držen*a v samostatně uzamčených barácích. Mají zakázáno se volně pohybovat po trestanecké kolonii, venku mohou být pouze hodinu a půl denně, jejich výdaje pro nákup potravin, počet rodinných návštěv a balíků jsou omezené. Vazba s přísnějším režimem je trestem na dobu neurčitou (v rámci trestu odnětí svobody), který je nařizován a rušen podle uvážení správy trestanecké kolonie.