Urgentní
akce

© Private

Spojené arabské emiráty: Aktivisté kritizovali vládu. Teď je mučí ve vězení

  Případ

Devět mužů ze Spojených arabských emirátů kritizovalo vládu a prosazovalo demokratické reformy. Byli mezi nimi obhájci lidských práv, učitelé, studenti nebo soudce. Teď je mučí ve vězení. Všichni byli odsouzeni 2. července 2013 v rámci série masových procesů v Abú Zabí proti kritikům vlády a uznáni vinnými z údajného „založení organizace s cílem sesadit vládu“.

Amnesty International je přesvědčena, že jediným důvodem pro uvěznění mužů byla jejich snaha o prosazení demokratických reforem a považuje je za vězně svědomí.

„Světoví lídři nesmějí upřednostňovat ekonomické zájmy před lidskými právy a ignorovat závažné porušování základních práv ve Spojených arabských emirátech. Měli by využít svého vlivu a postarat se o to, aby všichni vězni svědomí byli propuštěni, a aby byla respektována jejich práva na svobodu projevu, sdružování a shromažďování“, řekl Said Boumedouha, zástupce ředitele programu Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku.

Celkově bylo Nejvyšším federálním soudem v bezprecedentním procesu souzeno 94 aktivistů. Šedesát devět obžalovaných – osm z nich v nepřítomnosti – bylo odsouzeno k trestu vězení v rozmezí sedmi až patnácti let. Procesy přitom byly nespravedlivé: Soudci například jako důkaz viny akceptovali „přiznání“ získaná během mučení a obžalovaným byl znemožněn kontakt s obhájci. Několik aktivistů si stěžovalo, že jejich podpisy byly na „doznání“ zfalšovány.

Obžalovaní během soudu uvedli, že byli ve vězení surově biti, zavěšeni vzhůru nohama, trhali jim vousy, chlupy na hrudi a nehty, během dne i noci byli nepřetržitě vystaveni jasnému světlu, bylo jim znemožněno spát a trávili dlouhou dobu na samotce. Zaměstnanci věznice jim navíc vyhrožovali elektrickými šoky, znásilněním a smrtí. Soudce všechna tato obvinění ignoroval, a tak nebyla nijak prošetřena. Jelikož byli aktivisté odsouzeni Nejvyšším federálním soudem, nikdo z nich neměl možnost se proti rozsudku odvolat, což je v rozporu s mezinárodními závazky Spojených arabských emirátů o dodržování lidských práv.

Pozadí

Mezi devět vězňů svědomí patří: profesor ústavního práva a prominentní lidskoprávní advokát Dr. Mohammed al-Roken; prominentní lidskoprávní advokát Dr. Mohammed al-Mansoori; bývaý učitel Saleh Mohammed al-Dhufairi; učitel Hussain Ali al-Najjar al-Hammadi; univerzitní profesor a bývalý soudce Ahmed al-Zaabi; zakladatel Ittihad University Sheikh Dr. Sultan Kayed Mohammed Al-Qassimi; univerzitní studenti Khalifa al-Nuaimi a Abdulla al-Hajri; a Dr. Ali Hussain al-Hammadi.

V listopadu roku 2013 Pracovní skupina OSN pro svévolné zadržování uvedla, že 61 aktivistů bylo zatčeno a uvězněno na základě využití jejich práv na svobodu slova a pokojné shromažďování a sdružování.

Pracovní skupina dále uvedla, že soudy v SAE nejsou nezávislé na výkonné moci, a že obžalovaným bylo odepřeno právo na spravedlivé řízení. Vyzvala proto vládu Spojených arabských emirátů, aby vězněné aktivisty propustila a poskytla jim adekvátní odškodnění.