Urgentní
akce

© Private

Dvacet let za mřížemi pro učitele, který kritizoval vládu. Podepište petici za jeho propuštění

  Případ

Asád bin Násir al-Ghamdí je učitel ze Saúdské Arábie. Za příspěvky na sociálních sítích kritických k vládě byl v květnu 2024 odsouzen k dvacetiletému trestu vězení. Nikdo by neměl být ve vězení za pouhé vyjádření názoru. Saúdské úřady musí okamžitě a bezpodmínečně propustit Asáda bin Násira al-Ghamdího a zrušit jeho odsouzení a trest.

Dne 29. května 2024 odsoudil saúdskoarabský Specializovaný trestní soud (SCC) 47letého učitele Asáda bin Násira al-Ghamdího k 20 letům vězení za příspěvky na sociálních sítích kritizující vládní program Vize 2030 a vyjádření k úmrtí významného obránce lidských práv ve vězení. Al-Ghamdí byl zatčen 22. listopadu 2022. Podle důvěryhodných zdrojů byl první tři měsíce svého vězení držen na samotce a byl mu odepřen přístup k odpovídající zdravotní péči, včetně léčby epilepsie. Bratr Asáda bin Násira al-Ghamdího, Mohammad, byl zatčen pět měsíců před zatčením Asáda a v červenci 2023 byl odsouzen k trestu smrti rovněž kvůli svým příspěvkům na sociálních sítích.

Dne 22. listopadu 2022 provedly bezpečnostní složky razii v domě Asáda bin Násira al-Ghamdího v Džiddě a násilně ho odvlekly pryč poté, co vyplenily jeho dům a zabavily některé knihy a počítače. Asád bin Násir al-Ghamdí je bratr doktora Saída bin Násira al-Ghamdího, islámského učence a vládního kritika žijícího v nuceném exilu ve Spojeném království, a také Mohammada bin Násira al-Ghamdího, 55letého saúdskoarabského učitele v důchodu odsouzeného v červenci 2023 k trestu smrti na základě vykonstruovaných obvinění z terorismu výhradně kvůli jeho vyjádření kritiky úřadů na síti X a na YouTube. Dne 19. března 2024 rozhodla Pracovní skupina pro svévolné zadržování, že Mohamedovo zadržení je svévolné a porušuje jeho lidská práva.

Pozadí

Amnesty od roku 2011 dokumentuje, jak saúdskoarabské úřady zneužívají Specializovaný trestní soud (SCC) jako nástroj represe k umlčení nesouhlasu. SCC běžně používá vágní ustanovení v rámci zákonů o boji proti počítačové kriminalitě a boji proti terorismu, které ztotožňují uplatňování lidského práva na svobodu projevu s „terorismem“. Amnesty zdokumentovala, jak je každá fáze soudního procesu SCC poznamenána porušováním lidských práv. Soudci SCC předsedali hrubě nespravedlivým procesům a vynesli tresty odnětí svobody až na 45 let a četné rozsudky smrti. Mezi těmi, které soud tvrdě potrestal, jsou novináři, obránci lidských práv, političtí aktivisté, spisovatelé, náboženští duchovní a aktivistky bojující za práva žen. Mnozí z nich byli svévolně zadrženi, podrobeni dlouhým a nespravedlivým procesům – nejčastěji ze strany SCC – nebo propuštěni, avšak za podmínek, které zahrnují zákaz cestování a další svévolná omezování jejich lidských práv, jako je bránění jim ve vykonávání pokojného aktivismu.

K červenci 2024 zdokumentovala Amnesty případy 82 lidí, kteří byli stíháni výhradně za uplatňování svých práv na svobodu projevu, sdružování a pokojného shromažďování, včetně obránců lidských práv, politických aktivistů, novinářů, básníků a duchovních. Z toho bylo 32 stíháno pouze za vyjádření svého názoru na sociálních sítích. Skutečný počet takových stíhání je pravděpodobně mnohem vyšší.