akce
© Amnesty International
Saúdská Arábie: Dostaňme novináře z vězení!
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Saúdská Arábie publikován 6.4.2016
Alá Brindží, novinář ze Saúdské Arábie, byl odsouzen za odpadlictví a další absurdní trestné činy kvůli svým příspěvkům na Twitteru. Zvláštní trestní soud v Rijádu je orgánem pro boj s terorismem, ale zároveň potírá i jakoukoliv opozici, jakou představují aktivisté bojující za lidská práva nebo menšinové náboženské komunity.
Saúdskoarabský novinář Alá Brindží dostal trest pět let vězení kvůli příspěvkům na Twitteru. Neměl žádný přístup k obhájci a Amnesty International ho považuje za vězně svědomí, který uplatňoval pokojným způsobem svá občanská práva na svobodu vyjadřování, sdružování a shromažďování.
24. března Zvláštní trestní soud v Rijádu odsoudil novináře Alá Brindžího k pěti letům vězení a následnému osmiletému zákazu cestování poté, co ho shledal vinným z urážky vlády, podněcování veřejného mínění, vysmívání se islámským náboženským osobnostem, porušení článku 6 zákona o počítačové kriminalitě a potrestal jej též za obvinění bezpečnostních složek ze zabíjení demonstrantů v Awamíji na východě země. Obvinění se vztahují k jeho příspěvkům na Twitteru, z nichž některé volaly po svobodě vyznání, podpoře hnutí za právo žen řídit automobily a podpoře ochránců lidských práv a vězňů svědomí. Soud mu udělil také pokutu 50 000 rijálů (přes 300 tisíc korun) a nařídil uzavření účtu na Twitteru.
Podle dostupných informací začal proces s Alá Brindžím v prosinci 2015. Původně byl obviněn z odpadlictví, které je v Saúdské Arábii závažným trestným činem, za který se uděluje trest smrti. Vzhledem k nedostatku důkazů však nebyl tento trest uložen. Brindžímu nebyl během procesu umožněn přístup k obhájci.
Alá Brindží je děvětatřicetiletý novinář, kterého zatkli 12. května 2014 na kontrolním stanovišti cestou do Bahrajnu. Odtud jej převezli do Generálního ředitelství pro vyšetřování a nyní je ve vězení v Dammamu. Prvních 50 dnů strávil v izolaci v samovazbě, teprve poté mohl zavolat své manželce, která byla u jeho zatčení. Soudní proces zřejmě začal v prosinci 2015. Obviněnému novináři však odepřeli přístup k právníkovi.