Urgentní
akce

© Amnesty International

Jejich zločin? Hájily svá práva. Teď jsou ve vězení a hrozí jim vysoké tresty

  Případ

13. března 2019 začal v Rijádu soudní proces s jedenácti ženami zadržovanými od května 2018 ve vazbě bez jakéhokoliv obvinění.

Během prvních tří měsíců jim nebyl umožněn kontakt s rodinami a obhájci. Některé z nich byly vystaveny sexuálnímu násilí a jiným formám mučení a špatného zacházení.

Obžaloba je nyní viní z kontaktů s mezinárodními organizacemi, včetně Amnesty International, zahraničními sdělovacími prostředky a dalšími aktivistkami nebo aktivisty. Některé z těchto žen jsou rovněž obžalovány z prosazování práv žen a kvůli snaze o zrušení systému opatrovníků. Během vazby neměly tyto ženy možnost být ve spojení se svými obhájci.

Amnesty International vyzývá saúdské úřady k okamžitému zastavení trestního stíhání těchto žen a žádá jejich okamžité a bezpodmínečné propuštění.

Mezi obviněnými ženami jsou i významné obránkyně ženských práv: Loujain al-Hathloul vytrvale hájila právo žen na řízení aut. Veřejně se zasazovala i za zrušení opatrovnického systému (ženy v Saúdské Arábii nesmějí studovat, pracovat, cestovat, vdát se bez písemného svolení otce, manžela nebo jiného mužského opatrovníka). Iman al-Nafjan, učitelka angličtiny a bloggerka známého Saudiwoman’s Weblog, díky kterému lidé můžou získat autentické informace o nelehkém životě žen v Saúdské Arábii. Aziza al-Yousef, profesorka počítačových věd, se v roce 2016 královskému soudu neúspěšně pokusila předat petici za zrušení opatrovnického systému, kterou podepsalo přes 15 000 lidí. Předání jí nebylo umožněno.



Podpořím Amnesty v boji za lidská práva - DARUJI ❤

  Aktuality

  Článek publikován 5.4.2021

Loujain al-Hathloulová neuspěla u odvolacího soudu

Informaci, že soud potvrdil její trest za porušení protiteroristického zákona, uvedla její sestra.

  Článek publikován 24.6.2020

Aktivistky jsou nespravedlivě ve vězení už dva roky!

Amnesty International vyzývá krále Salmana bin Abdulazize ze Saúdské Arábie k propuštění žen, které kvůli nenásilným lidskoprávním aktivitám zůstávají už dva roky ve vězení.

  Článek publikován 23.3.2020

Obránkyně lidských práv vypovídá před soudem

Loujain al-Hathloulová je jednou z jedenácti aktivistek, která po dvou letech strávených ve vazbě vypovídá před soudem.

  Článek publikován 5.4.2019

Saúdské úřady propustily tři z jedenácti zadržených aktivistek

Všechny tři ženy (Iman al-Nafjan, Aziza al-Yousef, Ruqayyaa al-Mhareb) byly propuštěny ve středu po soudním slyšení, které se konalo s vyloučením veřejnosti.

Pozadí

Od května 2018 je v Saúdské Arábii bez jakéhokoli obvinění zadržováno nejméně 11 aktivistek, včetně několika obránkyň lidských práv. 19. května saúdská tisková agentura oznámila, že bylo zatčeno sedm osob pro „podezření z kontaktů se zahraničními subjekty“, „rekrutování osob pracujících na citlivých vládních postech“ a „financování nepřátelských zahraničních subjektů s cílem podlomit bezpečnost a stabilitu království a jeho společenského zřízení“. Mezi těmito ženami jsou i významné obránkyně lidských práv Loujain al-Hathloul, Iman al-Nafjan a Aziza al-Yousef. Kampaň vedená proti nim ve státních sdělovacích prostředcích je viní z porušení Královského výnosu 44/A, který doplňuje protiteroristický zákon z roku 2014; konkrétně jsou obviněné z ohrožení státní bezpečnosti prostřednictvím „kontaktů se zahraničními subjekty s cílem podlomit bezpečnost a stabilitu království a jeho společenského zřízení“. Královský výnos 44/A byl proti obránkyním lidských práv použit již v minulosti. V předchozím případě požadoval žalobce uložení nejvyššího možného trestu, který výnos umožňuje, tedy 20 let nepodmíněného odnětí svobody; mimo jiné za „spolčování s extremistickými náboženskými a intelektuálními skupinami nebo se skupinami považovanými za místní, národní nebo mezinárodní teroristické organizace“.

V listopadu 2018 se objevily znepokojivé zprávy, že řada aktivistek byla během prvních tří měsíců vazby vystavena mučení, sexuálnímu násilí a jinému špatnému zacházení (viz Press Release: Saudi Arabia: Reports of torture and sexual harassment of detained activist).

Vlna zatýkání z května 2018 je ukázkou nepřestávajících útoků na obránkyně lidských práv v Saúdské Arábii a pokračujícího potlačování jejich práva na svobodu projevu, shromažďování a sdružování. Od začátku roku 2018 bylo zvláštním trestním soudem podle ustanovení protiteroristického zákona, zákona o kybernetické kriminalitě a dalších výnosů (viz Press Release: Saudi Arabia: First human rights defenders sentenced under leadership of ‘reformer’ Crown Prince Mohammad bin Salman) několik obhájkyň lidských práv odsouzeno za pokojný aktivismus k tvrdým nepodmíněným trestům odnětí svobody, zákazu cestování a byl jim znemožněn přístup k sociálním médiím.

14. března 2019 schválila Rada pro lidská práva OSN Všeobecnou periodickou zprávu o Saúdské Arábii, která se zabývá situací v oblasti lidských práv v zemi. Navzdory příslibu reforem, vyřčených na setkání v Ženevě, jsou aktivistky nadále vězněny (viz Public Statement: Saudi Arabia: Human Rights Defenders Remain in Detention Despite Promises of Reform).