akce
© Amnesty International
Represe v Saúdské Arábii na vzestupu. K trestu smrti vás můžou odsoudit i za příspěvky na sociálních sítích
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Saúdská Arábie publikován 2.4.2024
Přestože Saúdská Arábie v posledních letech usilovně pracuje na zlepšení svého obrazu doma i ve světě, jsou tamní obránci lidských práv, pokojní aktivisté a novináři stále svévolně zadržováni, odsuzováni k dlouhým rokům za mřížemi, bičování, zákazům cestování a někteří z nich i k trestu smrti.
Úřady v Saúdské Arábii za tiché podpory korunního prince Mohammeda bin Salmána zintenzivňují kampaň za umlčení kritických hlasů v zemi. Korunní princ, od roku 2017 faktický vládce země, sice započal slíbené reformy, čímž došlo například k částečnému narovnání práv žen, jinak se ale země stále potýká s řadou lidskoprávních problémů.
Navzdory slibům o udělování trestů smrti pouze za nejzávažnější zločiny, došlo za vlády korunního prince naopak k jejich prudkému nárůstu a Saúdská Arábie se v loňském roce stala třetí nejhorší zemí co do počtu vykonaných poprav.
V roce 2023 bylo v zemi popraveno 172 lidí. Trest smrti dostalo devět žen a devatenáct mužů za drogové delikty, za což by podle mezinárodního práva nejvyšší trest neměl být vůbec udělen. Jako jedna z mála zemí na světě Saúdská Arábie stále praktikuje popravy stětím hlavy. A z odstrašujících důvodů se některé z nich odehrávají dokonce na veřejnosti.
Pozornost úřadů se v posledních letech zaměřuje zejména na kritické hlasy na sociálních sítích, k jejichž potírání používají vágní protiteroristický zákon či zákon o kybernetické bezpečnosti. Jediný příspěvek pro pár sledujících může vést k desítkám let vězení, zákazu cestování, nebo dokonce trestu smrti.
V červenci 2023 byl za kritiku saúdského krále a úřadů k trestu smrti odsouzen bývalý učitel Mohammad bin Násir al-Ghamdí. Na síti X, kam několik kritických příspěvků umístil, měl přitom pouhých deset sledujících.
Za podporu práv žen na sociálních sítích si tvrdý trest vysloužila Salma aš-Šiháb, doktorandka a matka dvou dětí. Soud ji v srpnu 2022 v nespravedlivém procesu poslal na 27 let za mříže. Po odpykání trestu nebude smět 27 let vycestovat ze země.
Abdulrahmán as-Sadhan, zaměstnanec humanitární organizace Červený půlměsíc, byl v roce 2021 za své kritické příspěvky na sociálních sítích odsouzen k dvacetiletému trestu vězení. Po propuštění nebude smět dalších dvacet let vycestovat ze země. Jeho přiznání byla vynucena mučením.
V listopadu 2022 policie zadržela 29letou instruktorku fitness Manahel al-Otaibi za to, že zveřejnila své fotografie, na nichž je v nákupním centru bez abáji, tradičního volného roucha zakrývajícího celé tělo. Kvůli svým aktivitám byla několik měsíců držena na neznámém místě. V lednu 2024 ji soud v procesu za zavřenými dveřmi na základě obvinění z terorismu odsoudil k jedenáctiletému trestu vězení.
Obránce lidských práv a jeden ze zakladatelů Saúdské asociace pro občanská a politická práva Mohammed al-Qahtani nadále zůstává ve vězení, přestože v loňském roce vypršel desetiletý trest, ke kterému byl odsouzen za své pokojné lidskoprávní aktivity.
Saúdskoarabské úřady zvolily přístup nulové tolerance ke všemu, co považují za kritiku. Lidé jsou za uplatňování práva na svobodu projevu odsuzováni k nejtvrdším trestům, jaké kdy Amnesty International v Saúdské Arábii zaznamenala.
Amnesty v zemi každoročně zdokumentuje případy desítek lidí stíhaných za uplatňování svých práv na svobodu projevu, sdružování a shromažďování, včetně obránců lidských práv, politických aktivistů, novinářů, umělců či duchovních.