akce
© Amnesty International
Španělsko: novela imigračního zákona povede k porušování práv uprchlíků
Případ
Migrace Zastavte mučení Španělsko publikován 28.11.2014
Španělská vláda předložila návrh změny imigračního zákona, který usnadní hromadné vyhošťování migrantů, uprchlíků a uchazečů o azyl z hraničních oblastí dvou španělských enkláv v severní Africe - Ceuty a Melilly. Vyhošťovaným osobám tím bude upřeno právo vyhledat azyl a budou vystaveny riziku vážného porušování lidských práv.
22. října předložila vládnoucí Parlamentní skupina Lidové strany (Grupo Parlamentario Popular) dodatek k návrhu zákona o veřejné bezpečnosti (Ley Orgánica para la Protección de la Seguridad Ciudadana), který je v současné době projednáván ve španělském Kongresu. Dodatek (pozměňovací návrh č. 191 k návrhu zákona o veřejné bezpečnosti, iniciativa 121/105) má za cíl pozměnit zákon 4/2000 o právech a svobodách cizinců ve Španělsku a jejich integraci tak, že bude nově možné odmítnout přijmout migranty, uchazeče o azyl a uprchlíky přicházející na hranice dvou španělských enkláv v severní Africe, Ceuty a Mellily.
Znění zmíněného dodatku je následující: „Cizinci, kteří budou objeveni v oblasti linie vymezující hranici Ceuty či Melilly, jak se pokouší o neoprávněné překročení hranice, ať už tajným, flagrantním nebo násilným způsobem, budou z oblasti vykázáni za účelem předejití jejich nelegálnímu vstupu na území Španělska“. V dodatku nejsou uvedeny žádné podrobnosti o tom, jak bude takové „vykázání z hranic“ či „nepřijetí na hranicích“ probíhat, a nejsou zde ani poskytnuty žádné záruky proti porušování lidských práv. Tyto nedostatky ve svém důsledku zabrání uchazečům o azyl v přístupu k azylovému řízení ve Španělsku a mohou vést k porušení povinnosti nenavracení do země původu (tzv. non-refoulement) a vystavení migrantů, uchazečů o azyl a uprchlíků riziku vážného porušování lidských práv v Maroku. Schválení novely imigračního zákona by také znamenalo porušení zákazu hromadného vyhošťování, odepření práva na opravný prostředek a navracení obětí porušování lidských práv do zemí, kde k tomuto porušování dochází.