akce
Tatarský aktivista obviněn z podněcování k nenávisti, podporoval Ukrajinu
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Rusko publikován 2.2.2015
28. prosince 2014 byl ve svém domě ve městě Naberežnyje Čelny, druhém největším sídle ruského Tatarstánu, zadržen Rafis Kašapov, ředitel nevládní organizace Tatarské veřejné centrum. Deseti ozbrojenými muži byl převezen do Kazaně a umístěn do vyšetřovací vazby. O dva dny později bylo právnímu zástupci zadrženého oznámeno, že Kašapov bude obviněn z podněcování k nenávisti či nepřátelství a z pohrdání lidskou důstojností. Podle vyšetřovací komise se toto obvinění zakládá na čtyřech příspěvcích uveřejněných v osobním profilu na ruské sociální síti VKontakte. V nich Kašapov tvrdě kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina a vládu Ruské federace, zejména kvůli jejich současnému přístupu k Ukrajině. Odsoudil rovněž pronásledování etnických Tatarů na Krymu, ukrajinském poloostrově, který Rusko od března loňského roku okupuje. Nejedná se přitom o první případ pronásledování jednotlivců pouze na základě projevené solidarity vůči Ukrajině.
Kašapovy kritické příspěvky na sociální síti spadají do práva na svobodný projev, které je garantováno například Mezinárodní úmluvou o občanských a politických právech, jejímž signatářem je i Rusko. Kašapov v textech neobhajoval nenávist a ačkoliv by mohly být považovány za urážlivé, urážka by dle Amnesty International neměla být právně stíhatelná.
Okupace Krymu následovala po vyhnání ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který uprchl do Ruska po měsících prodemokratických a proevropských protestů v Kyjevě. V noci z 26. na 27. února krymská „domobrana“, která – jak se později ukázalo – sestávala z běžných jednotek ruské armády – obsadila administrativní budovy v hlavním městě této autonomní oblasti, Simferopolu. Posílena byla vojenská přítomnost na ruské námořní základně v Sevastopolu a zablokovány byly ukrajinské vojenské objekty napříč poloostrovem. 16. března pak bylo uspořádáno „referendum“, ve kterém se obyvatelé Krymu většinově vyslovili pro připojení Krymu k Rusku. 18. března pak ruský prezident Putin podepsal dekret, kterým anexi Autonomní republiky Krym a její přičlenění k Rusku formálně stvrdil. Platnost tohoto aktu jakož i platnost referenda je mezinárodním společenstvím odmítána. V současné době stále pokračuje válka v Donbasu, východoukrajinském regionu, ve které jsou prokazatelně zapojeni ruští vojáci a technika.
Aktuality
Článek publikován 12.3.2015