Urgentní
akce

© Amnesty International Nepal

Osm uživatelů Facebooku čeká v Thajsku vojenský soud

  Případ

Osm lidí spojených se satirickou komunitní stránkou na Facebooku obvinili 28. dubna v Thajsku z pobuřování a počítačové trestné činnosti. Na 3. července je plánováno konání vojenského soudu. Dva ze zadržených čelí i obvinění z urážky monarchie.

Vojáci provedli razii 27. dubna v Bangkoku a Khon Kaenu na severovýchodě země. Mezi zadrženými jsou: Harit Mahaton, Noppakao Kongsuwan, Worawit Saksamutnan, Yohtin Mangkhangsanga, Thanawat Buranasirim, Supachai Saibutr, Kannasit Tangboonthin a Natthika Worathaiyawichová.

O den později je obvinili z pobuřování podle článku 116 trestního zákona a porušování zákona o počítačové trestné činnosti. 3. července se mají objevit u vojenského soudu. Hrozí jim riziko nespravedlivého procesu a trestu nejméně dvanácti let vězení. Úřady tvrdí, že satirická komunitní stránka (v překladu s názvem "Milujeme gen. Prayuta"), vznikla proto, aby vyvolala nepokoje. Uživatelé tam pravidelně přispívají např. fotomontážemi, parodují vládu generála Prayuta a členy jeho administrativy.

Poté, co úřady přijaly 11. května žádost o kauci pro skupinu, okamžitě znovu zadržely dva z původní skupiny - Harita Mahatonu a Natthiku Worathaiyawichovou. Jsou drženi na základě urážky monarchie podle článku 112 trestního zákoníku, které se měli dopustit soukromými zprávami na Facebooku. Nyní jsou ve vazbě. Je možné, že dostanou ještě o tři roky vyšší trest vězení. I v jejich případě je riziko nespravedlivého procesu před vojenským soudem vysoké.

Thajské úřady se snaží potlačit jakýkoliv skutečný anebo jen domnělý disent, což je v rozporu s mezinárodními právními závazky Thajska v oblasti lidských práv a respektování a ochrany svobody projevu, sdružování a shromažďování. Postihy proti uživatelům Facebooku jsou stále častější. Státní orgány je považují za škodlivé pro sebe i pro thajskou královskou rodinu.

Pozadí

Ve jménu bezpečnosti a ochrany monarchie ukládají thajské úřady stále tvrdší a delší tresty odnětí svobody za užívání Facebooku. Nespravedlivé procesy u vojenského tribunálu přinášejí hrozbu až 60 let vězení. Uživatelé sociálních sítí jsou stíháni, souzeni a vězněni za počítačovou trestnou činnost, pobuřování a trestné činy proti monarchii, a to jen za své příspěvky, vyjádření podpory nebo soukromé zprávy.

Nejméně 38 lidí už bylo zadrženo, odsouzeno nebo obviněno z bezpečnostních trestných činů a přestupků proti monarchii. Důvodem bylo používání Facebooku a pokojné vyjadřování názorů na vojenský převrat v květnu 2014.

S blížícím se referendem k návrhu ústavy, které proběhne 7. srpna 2016, se represe stupňuje. Zatčených uživatelů za rok 2016 je už teď tolik, kolik bylo za celý předchozí rok. Thajsko běžně používá dodatek k zákonu o počítačové kriminalitě z roku 2007 ke stíhání a trestání uživatelů Facebooku.

Dodatek je v rozporu se závazky Thajska v oblasti mezinárodního práva a zároveň dovoluje úřadům zachytit veškerou internetovou komunikaci, včetně šifrovaných sítí jako je Facebook, cenzurovat bez soudního povolení a postihovat jak uživatele, tak poskytovatele služeb.

Orgány i nadále usilují o spolupráci Facebooku a dalších provozovatelů sociálních médií, aby mohly odstraňovat obsah, který považují za „škodlivý pro klid a pořádek“. Facebook uznal asi 30 žádostí orgánů o blokaci příspěvků, které by mohly být považovány za urážlivé vůči monarchii. Úřady svou působnost ve sledování soukromých zpráv odeslaných na Facebooku nadále rozšiřují. Úřady svými rostoucími aktivitami v „zametání“ Facebooku v žádném případě nesplňují přípustná omezení týkající se práva na svobodu projevu definovaného mezinárodními lidskoprávními závazky. Týká se to například fotografií se satirizováním králova psa, statusů stěžujících si na vojenskou vládu a podobně. Úřady dokonce obvinily 40letého uklízeče za zprávu „Chápu,“ kterou reagoval na údajnou kritiku monarchie.

Úřady pravidelně a svévolně zadržují osobnosti známé z veřejného života, které kritizují úřady. Politik Watana Muangsook byl v tomto roce zadržen nejméně třikrát kvůli postům na Facebooku.