Urgentní
akce

© Amnesty International

Tři ruští aktivisté zadrženi po pokojné demonstraci!

  Případ

Po pokojné protestní demonstraci na moskevském Bolotném náměstí, která se uskutečnila v květnu 2012, v předvečer inaugurace prezidenta Putina, byli zatčeni 3 muži. Amnesty International považuje všechny 3 aktivisty za vězně svědomí, zadržené pouze za pokojné uplatňování práva na shromažďování a sdružování.

V předvečer inaugurace prezidenta Putina, 6. května 2012, se konala ohlášená protestní akce na moskevském Bolotném náměstí. Několik demonstrantů bylo zatčeno a později propuštěno. V následujících měsících ale pokračovala nová vlna zatýkání za účast na veřejných nepokojích nebo za násilí proti policii. Většina ze zadržených je od té doby ve vazbě, jen některým nařídily úřady domácí vězení nebo je propustily na kauci. Třináct demonstrantů čeká na soud. Podle Amnesty International jsou nejméně tři z nich – Vladimir Akimenkov, Artjom Savjolov a Michajl Kosenko - vězni svědomí, zadržovaní pouze za pokojné vyjadřování svého politického přesvědčení.

Vladimir Akimenkov

Vladimir Akimenkov je aktivista opozičního hnutí Levá fronta. V roce 2010 dostal roční podmíněný trest za činnost v oficiálně zakázané Národní bolševické straně (National Bolshevik Party). Byl také členem politického hnutí Obrana a aktivně pomáhal politickým vězňům v Rusku. Úřady Akimenkova zadržely při demonstraci na Bolotném náměstí 6. května 2012. Obžalován byl z neuposlechnutí příkazů policisty a následně propuštěn. On sám říká, že ho o tři dny později policie znovu navštívila a požádala o rozhovor, který odmítl. Den na to u něj provedli domovní prohlídku a vzali ho do vazby, kde je dosud. Na fotografiích a videozáznamech z demonstrace ale není zachyceno žádné jednání, které by poukazovalo na násilné nebo výtržnické činy Akimenkova. Záběry naopak dokládají, že se nezapojil do žádných protizákonných aktivit. Sám Akimenkov obvinění také popírá. Před nástupem do vazby trpěl vážným očním onemocněním a teď mu hrozí slepota.

Artjom Savjolov

Artjom Savjolov se v minulosti nepodílel na žádném politickém aktivismu, ani nebyl členem žádné skupiny. Protest na Bolotném náměstí byl první demonstrací, které se účastnil. Zadrželi ho těsně poté, co byl poprvé protržen policejní kordon. Savjolov poté strávil noc na policejní stanici. Další den byl obviněn z neuposlechnutí příkazu policisty a propuštěn. Soud mu uložil jeden den vězení. O měsíc později ale úřady neohlášeně prohledaly jeho byt a následující den byl opět zatčen. Žádná z Savjolových obvinění nebyla řádně prokázána.

Michail Kosenko

Michail Kosenko není členem žádné politické strany nebo skupiny a demonstrace se poprvé účastnil v prosinci 2011. Pět měsíců poté byl na Bolotném náměstí krátce zadržen a propuštěn. Policie ho ale znovu zatkla o pár dní později a od té doby ho drží ve vazbě. Obviněn je z účasti na veřejných nepokojích a násilí proti příslušníkům policie. Stejně jako zbylé dva ho Amnesty International považuje za vězně svědomí, protože byl zadržen jen za pokojné uplatňování práva na shromažďování a sdružování.

Letos 6. června začal u Moskevského městského soudu proces s Artjomem Savjolovem, Vladimirem Akimenkovem a deseti dalšími demonstranty.

  Aktuality

  Článek publikován 4.2.2016

Sergej Krivov a další lidé stále vězněni

Poslední vývoj a rekapitulace strategie a aktivit v kampani

  Článek publikován 14.5.2015

(Ne)zapomenutí vězni z Blatného náměstí

  Článek publikován 25.3.2015

Soud zamítl žádost o podmínku pro Ziminova

  Článek publikován 1.1.2015

Artjom Savjolov byl propuštěn z vězení

  Článek publikován 14.7.2014

Michajl Kosenko je na svobodě!

  Článek publikován 11.6.2014

Kosenko může být propuštěn do domácí léčby

Pozadí

Během protestu na Bolotném náměstí policie zadržela 450 – 600 demonstrantů. Mnoho svědků včetně pozorovatele Amnesty International upozornilo, že některé z nich si policisté vybírali. Po protestu bylo 47 demonstrantů hospitalizováno.

V červnu 2013 dostalo Ministerstvo spravedlnosti pro region Tula stížnost na právníka Farída Murtazina, který zastupuje Artjoma Savjolova – a to od Ruského vyšetřovacího výboru pro jeho neúčast na vyšetřování. Vyšetřovací výbor vyvodil, že jednání Farída Murtazina by mohlo ohrozit práva jeho klienta na spravedlivé a účinné právní zastoupení. Farid Murtazin všechna tato obvinění popírá a poukazuje na to, že Vyšetřovací výbor proti němu nemá žádné podstatné důkazy. Jeho klient Savjolov zároveň potvrdil, že neměl se svým zástupcem žádné problémy.