Urgentní
akce

© Private

Mladý umělec ve vězení kvůli graffiti kritizujícímu prezidenta. Pomůžete?

  Případ

Rached Tamboura (28) je umělec a student kaligrafie na Tuniské univerzitě. Policie ho zadržela v červenci 2023 kvůli sérii graffiti kreseb kritizujících prezidenta Kaíse Saída. Kvůli svým uměleckým aktivitám byl obviněn z urážky prezidenta a odsouzen k dvouletému trestu vězení.

Rached Tamboura studuje arabskou kaligrafii na Tuniské univerzitě. Policejní jednotky ho zatkly pozdě v noci ze 17. na 18. července 2023, několik hodin poté, co namaloval třetí graffiti. Tamboura vytvořil sérii kreseb kritizujících prezidenta Kaíse Saída za rasistické výroky o subsaharských migrantech, jež pronesl v únoru 2023 a které vyvolaly vlnu nenávisti a rasismu vedoucí k masovému vyhoštění a útokům na černošské migranty a Tunisany.

Policie po zatčení Tambouru vyslýchala bez možnosti kontaktovat právního zástupce. Kolem čtvrté hodiny ráno 18. července nařídila monastirská prokuratura, aby mladý umělec zůstal 48 hodin ve vazbě. Dne 20. července 2023 vyšetřující soudce soudu prvního stupně v Monastiru vyslechl Tambouru v souvislosti s obviněním vyplývajícím z článku 67 trestního zákoníku a zákona č. 54 a nařídil jeho předběžné zadržení. Dne 26. července 2023 vyšetřující soudce ukončil vyšetřování a předal Racheda Tambouru k soudnímu řízení kvůli obvinění ze „spáchání urážlivého činu proti prezidentovi“ a „výroby a propagace nepravdivých zpráv s cílem porušit práva jiných osob, poškodit veřejnou bezpečnost nebo národní obranu nebo šířit teror mezi obyvatelstvem“ podle článku 67 trestního zákoníku, respektive článku 24 zákona č. 54. Dne 4. prosince 2023 soud prvního stupně v Monastiru uznal Tambouru vinným v obou bodech obžaloby a poslal ho na dva roky do vězení. Dne 31. ledna 2024 odvolací soud původní rozsudek potvrdil. V současné době je umělec vězněn ve věznici Zaghouan.

Pozadí

Od převzetí moci 25. července 2021 si prezident Saíd nárokuje mimořádné pravomoci a tvrdí, že jedná v souladu s tuniskou ústavou z roku 2014. Od února 2023 se situace v oblasti lidských práv v Tunisku rychle zhoršuje, neboť několik představitelů opozice, disidentů, domnělých nepřátel prezidenta a kritiků vlády se stalo terčem útoků a pronásledování. Zásahy proti opozici a kritikům ohrožují lidská práva, včetně práva na svobodu projevu, sdružování a pokojné shromažďování v Tunisku, což jsou práva chráněná články 19, 21 a 22 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech a články 9, 10 a 11 Africké charty lidských práv a práv národů, jichž je Tunisko smluvní stranou.

Po diskriminačních výrocích prezidenta Saída v únoru 2023 byly zcela beztrestně napadeny, vystěhovány nebo svévolně zatčeny stovky migrantů a uprchlíků. Od července bezpečnostní složky shromáždily a svévolně hromadně vyhostily několik tisíc migrantů, žadatelů o azyl a uprchlíků, včetně dětí, do Libye a Alžírska. Od července do srpna zemřelo v pouštní oblasti podél libyjských hranic nejméně 28 lidí.