Urgentní
akce

© Private

Tuniská právnička vězněna za kritiku vlády. Pomozte ji osvobodit!

  Případ

Sonia Dahmani, významná tuniská právnička a mediální osobnost, čelí tvrdým represím kvůli uplatňování svého práva na svobodu projevu. Na základě kontroverzního zákona o kyberkriminalitě byla odsouzena k několikaletému vězení a držena v nevyhovujících podmínkách, které vážně ohrožují její zdraví. Amnesty International vyzývá k jejímu okamžitému a bezpodmínečnému propuštění.

Sonia Dahmani, 59letá tuniská právnička a významná mediální osobnost, často vystupovala v pořadech jako „Emission Impossible“ na rádiu IFM a „Denya Zida“ na kanálu Carthage+.

V současné době čelí pěti různým soudním procesům kvůli veřejné kritice tamní vlády. V listopadu 2023 byla předvolána vyšetřujícím soudcem na základě stížnosti Generálního ředitelství věznic poté, co v rozhlasovém pořadu kritizovala podmínky vězňů. V jiném případu byla v lednu 2024 předvolána vyšetřujícím soudcem na základě stížnosti ministryně spravedlnosti Laily Jaffel po kritice tuniských úřadů a prohlášení, že „zavírání lidí do vězení není úspěch“.

Dne 7. května se Sonia Dahmani v televizním pořadu kriticky vyjádřila k migrační situaci v Tunisku. Řekla: „O jaké výjimečné zemi to mluvíme? O té, z níž chce polovina mladých lidí odejít?“

Dne 9. května 2024 oznámila, že byla předvolána vyšetřujícím soudcem. Je vyšetřována podle článku 24 vyhlášky 2024-54, který ukládá pět let odnětí svobody a pokutu 50 000 tuniských dinárů (asi 16 000 amerických dolarů) za úmyslné využívání telekomunikačních sítí k výrobě, zasílání nebo šíření „falešných zpráv“, „nepravdivých údajů“, „falešných zvěstí“ či „falešných, zfalšovaných nebo neprávem přisuzovaných dokumentů s cílem poškodit, očernit nebo podněcovat k násilí vůči jiným osobám nebo podkopávat veřejnou bezpečnost nebo obranu státu, šířit strach či podněcovat nenávist“. Tresty se zdvojnásobují, je-li předmětem „falešné zprávy“ veřejný činitel.

Dne 11. května vtrhli maskovaní příslušníci bezpečnostních složek do kanceláře Tuniské advokátní komory v Tunisu a zatkli ji.

Dne 13. května 2024 byli k výslechu předvoláni zástupci dvou soukromých rozhlasových stanic a jednoho televizního kanálu, konkrétně IFM, Diwan FM a Carthage+. Podle svých právníků byli dotazováni na práci svých novinářů a další obecné otázky. Po zatčení Sonii Dahmani vyhlásila Tuniská advokátní komora na 13. května stávku na protest proti svévolnému zatčení své kolegyně. Francouzské orgány a Evropská unie vyjádřily své znepokojení nad vlnou zatčení namířenou proti členům organizací občanské společnosti a novinářům, včetně Sonii Dahmani.

Dne 6. července 2024 odsoudil soud prvního stupně v Tunisu Soniu Dahmani k jednomu roku vězení, který byl po odvolání snížen na osm měsíců, za ironický komentář během televizního pořadu. Dne 24. října 2024 ji tentýž soud odsoudil k dalším dvěma letům vězení v samostatném případu za upozornění na rasistické a diskriminační praktiky v Tunisku. Oba rozsudky byly vyneseny na základě drakonického zákonného dekretu č. 2022-54 o kyberkriminalitě.

Pozadí

Od 13. září 2022, kdy vešla v platnost vyhláška č. 54, se úřady intenzivněji zaměřují na osoby, které uplatňují své právo na svobodu projevu. Nejméně 22 osob, včetně právníků, novinářů, bloggerů a politických aktivistů, bylo předvoláno k výslechu, stíháno nebo odsouzeno v souvislosti s kritikou vlády, z toho nejméně 13 na základě vyhlášky 2022-54, povětšinou na základě vládních stížností. Vyhláška 2022-54 porušuje závazky Tuniska vyplývající z Africké charty lidských práv a práv národů a Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, jehož je Tunisko smluvní stranou. Omezení práva na svobodu projevu na základě nejednoznačných a příliš širokých pojmů, jako např. „fake news“ a další represivní ustanovení zákona o kyberkriminalitě, nesplňují požadavky zákonnosti, nezbytnosti a přiměřenosti.

Prezident Saíd nastoupil do úřadu 25. července 2021, a od té doby se domáhá mimořádných pravomocí a tvrdí, že vyplývají z tuniské ústavy z roku 2014. Od února 2023 dochází v Tunisku k rychlému zhoršování situace v oblasti lidských práv. Několik opozičních politiků, disidentů, domnělých nepřátel prezidenta a kritiků vlády se stalo terčem útoků a perzekucí.

Zásahy proti opozici a kritikům jsou v přímém rozporu s právním státem a lidskými právy, jakož i právem na svobodu projevu, sdružování a pokojné shromažďování v Tunisku, tedy právy chráněnými články 19, 21 a 22 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech a články 9, 10 a 11 Africké charty lidských práv a práv národů.