Urgentní
akce

© Amnesty International

Zastavme utrpení a umírání lidí na evropských hranicích!

  Případ

Migrace   Česká republika publikován 20.4.2015

Každým rokem jsou miliony lidí po celém světě nuceny opustit své domovy v důsledku válečných konfliktů, pronásledování či chudoby. Pouze malá část z nich hledá útočiště a možnost lepšího života v zemích Evropské unie. Ve státech EU však roste odhodlání nepustit tyto lidi za své hranice. V průběhu několika posledních let byly k tomuto účelu vybudovány zdi, skutečné i neviditelné, které ještě zvýšily riziko pro ty, kteří jsou v natolik zoufalé situaci, že se přesto vydají na velmi nebezpečnou cestu do Evropy. Každým rokem umírají při pokusu dosáhnout evropských břehů stovky lidí. Nespočet dalších je násilně navrácen zpět - za hranice EU nebo uvízne v sousedních zemích, ve kterých nejsou dodržována jejich práva. Stránka kampaně SOS Europe

Existují však možnosti, jak životy zachránit.

Vyzýváme evropské lídry, aby zastavili narůstající počet lidských životů, které má na svědomí budování „pevnosti Evropa“.

Apelujme na evropské lídry, aby chránili životy a lidská práva na hranicích Evropy.

Žádáme, aby:

• Posílili záchranné operace ve Středozemním a Egejském moři, na kterých se budou podílet všechny členské státy EU.

• Zajistili více bezpečných a legálních cest do Evropy pro ty, kteří prchají před válečnými konflikty či pronásledováním, aby tito lidé nebyli nuceni primárně volit cesty, při kterých riskují své životy.

• Zajistili, aby poté, co se dostanou na evropské území, měli tito lidé přístup k řízení o mezinárodní ochraně.

• Ukončili spolupráci na omezování migračních toků do EU s těmi třetími zeměmi, které mají nízkou úroveň ochrany lidských práv.

Výzkumná zpráva AI - Europe´s sinking shame – The Failure to Save Refugees and Migrants at Sea

  Aktuality

  Článek publikován 20.7.2015

Půl milionu evropských podpisů pod peticí za uprchlíky ministrovi vnitra bylo předáno!

V pondělí se v Bruselu znovu sejdou čelní představitelé evropských států, aby řešili uprchlickou krizi. Za Česko pojedou ministr zahraničí Zaorálek a vnitra Chovanec.

  Článek publikován 19.7.2015

Fatima Rahimi o uprchlících

Fatima Rahímí o své cestě z Afghánistánu, a o mnoha dalších aspekteh v DVTV.

  Článek publikován 11.5.2015

7 věcí, které by vás o uprchlících ze Středomoří mohly zajímat

Jen tento rok se Středozemní moře nejspíš stalo hřbitovem pro více než 1 700 uprchlíků. Zatímco lídři Evropské unie pracují na plánu, jak se s tímto problémem vypořádat, podíváme se my, proč k tragédii dochází a jak můžeme přispět k jejímu řešení.

  Článek publikován 11.5.2015

Libye: Děsivé podmínky tlačí další uprchlíky do Středomoří

Uprchlíci a migrati čelí v Libyi mučení, znásilnění a únosům za výkupné ze strany překupníků a pašeráků. Utíkají před vykořisťováním, náboženským pronásledováním a dalším zneužíváním armádními skupinami či kriminálními gangy.

  Článek publikován 23.4.2015

Proč Evropská unie bojuje s migranty?

  Článek publikován 16.12.2014

Musí syrské děti čekat na svého Wintona?

Na Mezinárodní den migrantů 18. prosince demonstrovaly v Praze a Brně stovky lidí. Vyzývaly českou vládu k přijetí Syřanů.

Pozadí

„Když se loď potopila, nemohl jsem najít své kamarády. ‘Kde jsou?’ ptal jsem se. Pak jsem našel Omara, ale dalšího kamaráda jsem nikde neviděl. Zkoušel jsem pomoct ostatním, ale nešlo to. Pomáhali jsme si navzájem s Omarem, ale bylo těžké, plavat hodiny v kuse. Všichni hledali ve vodě své kamarády nebo členy rodiny.“

Mohammed (21), uprchlík ze Sýrie, popsal Amnesty International v květnu 2014 své dramatické zážitky z 11. října 2013, kdy se loď, na které byl spolu s dalšími přibližně 400 lidmi, potopila 70 mil od středomořského ostrova Lampedusa.

Výzkumná zpráva AI - THE HUMAN COST OF FORTRESS EUROPE

Výzkumná zpráva AI - Lives adrift Refugees and migrants in peril in the central Mediterr anean