Urgentní
akce

© Amnesty International

Obránci lidských práv pod tlakem. Venezuela zavádí nové zákony s cílem umlčet neziskovky

  Případ

Venezuelská lidskoprávní organizace PROVEA, která dlouhodobě upozorňuje na porušování lidských práv v zemi, čelí od listopadu 2024 rostoucímu tlaku ze strany státních úřadů. Represe vůči obráncům lidských práv – zahrnující výhrůžky, zadržování i obvinění – ohrožují nejen samotnou organizaci, ale i širší občanskou společnost ve Venezuele.

Od listopadu 2024 čelí renomovaná nezisková organizace PROVEA (Programa Venezolano de Educación-Acción en Derechos Humanos) častějším útokům ze strany venezuelských úřadů. PROVEA se zasazuje o dodržování lidských práv v zemi. Již před několika týdny vysoce postavený vládní úředník přímo vyhrožoval členům této organizace v místní televizi. Forenzní kriminální policie (CICPC – Cuerpo de Investigaciones Científicas, Penales y Criminalísticas) pak před několika dny předvolala Óscara Murilla, generálního koordinátora organizace PROVEA, k podání svědectví v případu údajného spáchání trestného činu porušením velmi sporného „Zákona proti nenávisti, za mírové soužití a toleranci“.

Vyzýváme venezuelské úřady, aby okamžitě upustily od všech represí a výhrůžek vůči organizaci PROVEA, jejím členům a dalším nevládním organizacím, jež v zemi bojují za spravedlnost.

Organizace PROVEA neúnavně pracuje na odhalování závažného porušování lidských práv a možných zločinů proti lidskosti, kterých se v průběhu let dopouští vláda Nicoláse Madura.

Nedávno PROVEA upozornila na smrt opozičního politika Edwina Santose, který byl nalezen mrtvý 25. října 2024 poté, co byl zadržen maskovanými osobami. Ačkoli Forenzní kriminální policie (CICPC) uvedla, že příčinou smrti byla dopravní nehoda, mnoho zástupců občanské společnosti poukázalo na to, že by se mohlo jednat o „mimosoudní popravu“ jedince, který je tamnímu režimu nepohodlný. Toto tvrzení podporuje fakt, že místo pobytu Edwina Santose nebylo známo a jeho rodina nahlásila jeho zadržení a zmizení. 



Tyto nedávné události a dlouhodobá kritika ze strany organizace PROVEA vůči vládě vyvolávají vážné obavy z možného bezprostředního zadržení Óscara Murilla. Zadržování obránců lidských práv a politických disidentů je ve Venezuele rozšířenou praxí, která dosáhla historického vrcholu po volbách 28. července.

Tyto volby spustily novou vlnu represí, během nichž byly z politických důvodů neoprávněně zadrženy více než 2 000 lidí. Mnozí z nich byli obviněni z údajných teroristických činů a podněcování k nenávisti. Mezi oběti těchto represí patří i zranitelné skupiny, jako jsou děti a osoby se zdravotním postižením.

Jak Amnesty International opakovaně upozorňuje, obránci lidských práv ve Venezuele čelí neustálému riziku obtěžování, útoků a zadržení. Obránce lidských práv, vězeň svědomí a ředitel místní nevládní organizace Fundaredes, Javier Tarazona, zůstává ve vazbě a je stíhán za svou práci v oblasti obrany lidských práv od července 2021. Vyzýváme k jeho okamžitému a bezpodmínečnému propuštění.

Další obránci lidských práv, jako Rocío San Miguel, Carlos Julio Rojas, Edward Ocariz, Henry Gómez a Kennedy Tejeda, jsou neoprávněně zadržováni ve vazbě a čelí trestním obviněním za to, že hájí lidská práva.

Pozadí

Vláda Nicoláse Madura v současné době prosazuje několik iniciativ zaměřených na kontrolu a umlčení organizací zabývajících se lidskými právy a budováním občanské společnosti. Nedávno přijatý zákon s názvem „Zákon o auditu, regulaci, činnosti a financování nevládních a příbuzných organizací“, označovaný také jako „Zákon proti nevládním organizacím“, zavádí přísné kontroly. Ty zahrnují povinnost předkládat seznamy členů a zaměstnanců organizací a jejich majetku, seznamy dárců a registraci finančních operací. V případě, že organizace tyto požadavky nesplní, hrozí její uzavření a případné trestní stíhání jejích členů. Tento zákon byl momentálně schválen Kongresem, ale dosud nevstoupil v platnost.

Od roku 2020 nezávislá mezinárodní vyšetřovací mise pro Bolívarovskou republiku Venezuela podrobně zdokumentovala stovky případů mimosoudních poprav, nucených zmizení, neoprávněných zadržení, mučení či jiného krutého, nelidského nebo ponižujícího zacházení, k nimž v zemi dochází od roku 2014. Mise rovněž popsala způsoby, jakými je justiční systém zneužíván jako nástroj vládní represivní politiky, a dospěla k závěru, že tato závažná porušení lidských práv mohou dosahovat úrovně zločinů proti lidskosti.

Od listopadu 2021 vede Úřad prokurátora Mezinárodního trestního soudu trestní vyšetřování situace ve Venezuele. Zabývá se konkrétně „zločiny proti lidskosti, jako je zbavení svobody nebo jiné závažné omezování fyzické svobody (…); mučení (…); znásilnění a/nebo jiné formy sexuálního násilí srovnatelné závažnosti (…); a politicky motivované pronásledování osob ve vazbě (…), kterých se od dubna 2017 dopouštěli příslušníci státních bezpečnostních složek, civilní úřady a provládní osoby (nebo skupiny nazývané ‚kolektivy‘)“.