Úspěchy Amnesty
Pomáháme nespravedlivě vězněným nebo perzekvovaným lidem z celého světa. Každý třetí případ, na kterém pracujeme, končí úspěchem. Podívejte se na přehled Amnesty úspěchů.
Prohledávat obsah
nalezeno 330 výsledků:
Článek Úspěch publikován 1.6.2023
Írán zrušil trest smrti pro tři účastníky protestů
Třem účastníkům protestů už nehrozí výkon trestu smrti. Dva z nich byli propuštěni na kauci, jednomu byl trest snížen na deset let vězení. Další nespravedlivě odsouzení ale nadále zůstávají v ohrožení výkonu popravy.
Článek Úspěch publikován 23.5.2023
Skvělá zpráva: Raman Pratasevič je na svobodě!
Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič byl zatčen poté, co úřady v květnu 2021 donutily letadlo, kterým letěl, nouzově přistát v Minsku. Pratasevič byl začátkem května odsouzen k osmi letům vězení za údajnou organizaci protestů v létě 2020 a další trestné činy. O několik dní později dostal milost a byl propuštěn na svobodu.
Článek Úspěch publikován 18.4.2023
Skvělá zpráva: Čtyři novináři odsouzení k trestu smrti jsou na svobodě!
Čtyři jemenští novináři odsouzení v roce 2020 k trestu smrti byli propuštěni v rámci výměny vězňů.
Článek Úspěch publikován 11.4.2023
OSN podpořila tichomořské ostrovy a požádala Mezinárodní soudní dvůr o poradní stanovisko o klimatické spravedlnosti
Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci připravenou tichomořskými státy požadující po Mezinárodním soudním dvoru v Haagu, aby připravil poradní stanovisko týkající se klimatické spravedlnosti. Jedná se o první krok k vyřešení otázky, jaké závazky mají státy ohledně klimatické krize podle mezinárodního práva. Marta Schaaf z Amnesty International tento krok ocenila jako „zlomový moment v boji za klimatickou spravedlnost.“
Článek Úspěch publikován 2.4.2023
Úspěch na Slovensku: úřední změna pohlaví umožněna bez kastrace!
Na Slovensku trans osoby nově pro úřední změnu pohlaví nemusejí podstoupit kastraci.
Článek Úspěch publikován 14.3.2023
Významné úspěchy v boji proti vraždám žen v Mexiku
Genderově podmíněné násilí a vraždy žen jsou jedním z předních problémů Mexika. V nedávné době v této oblasti bylo dosaženo dvou významných úspěchů. Generální prokurátor pro stát México se v únoru 2023 symbolicky omluvil čtyřem rodinám zavražděných žen. Ve státě San Luis Potosi Nejvyšší soud rozhodl, že případ Karly Pontigo, zavražděné před více než deseti lety, musí být přezkoumán a musí být zohledněno, že vražda byla genderově podmíněná. Navíc byl v tomto státě zřízen Speciální úřad státního zastupitelství pro genderově podmíněné vraždy.
Článek Úspěch publikován 6.3.2023
Soud v Chile zrušil zastavení stíhání členů bezpečnostních složek, kteří brutálně napadli účastníka protestů
Moisés Órdenes v říjnu 2019 pokojně protestoval proti chilské vládě. Byl kvůli tomu napaden a surově zbit skupinou členů speciální jednotky. Následkem zranění přišel o oko. V prosinci 2022 bylo zastaveno stíhání sedmi obviněných členů bezpečnostních složek, díky tlaku na úřady se ale v únoru 2023 podařilo dosáhnout zrušení tohoto rozhodnutí a znovuotevření vyšetřování.
Článek Úspěch publikován 20.2.2023
Skvělá zpráva z Maratonu psaní dopisů: Íránská aktivistka a její matka byly propuštěny na svobodu!
Yasaman Aryani a její matka Monireh Arabshahi byly jedněmi z aktivistů a aktivistek, za které jsme bojovali v rámci kampaně Maraton psaní dopisů 2019. Íránské úřady je uvěznily na šestnáct let vězení, protože na veřejnosti kritizovaly zákon o povinném zahalování a debatovaly o svobodě zvolit si, jak se oblékat. V únoru 2023 byly osvobozeny od všech trestů a propuštěny na svobodu.
Článek Úspěch publikován 20.2.2023
Slavíme úspěch: íránská aktivistka Saba Kord Afshariová byla propuštěna na svobodu
Aktivistka z Íránu Saba Kord Afshariová byla propuštěna na svobodu. V červnu 2019 byla zatčena, protože nenásilně protestovala proti povinnému nošení hidžábu. Její matka Raheleh Ahmadiová zůstává ve vězení.
Článek Úspěch publikován 9.1.2023
Dobré zprávy: Amnesty oslavuje zrušení trestu smrti v Zambii
Ve své nejnovější zprávě o výkonech trestu smrti Amnesty zdokumentovala, že počet poprav v subsaharské Africe se z 16 v roce 2020 více než zdvojnásobil na 33 v roce 2021. Rozhodnutí Zambie je tak důležitým příkladem zemím, které trest smrti stále používají.