Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4376 výsledků:
Článek publikován 21.1.2025
Jemenský novinář byl zproštěn viny, stále však zůstává ve vězení
Dne 25. prosince 2024 přinesl Specializovaný odvolací trestní soud v Adenu dlouho očekávané rozhodnutí: Ahmad Maher, 29letý jemenský novinář, byl zproštěn viny. Tento krok následuje po rozsudku ze dne 28. května 2024, kdy byl Maher odsouzen ke čtyřem letům vězení na základě obvinění z šíření nepravdivých a zavádějících informací a z padělání dokladů.
Článek Úspěch publikován 21.1.2025
Skvělá zpráva: Nespravedlivě vězněná Íránka je na svobodě!
Po více než čtyřech letech strávených za mřížemi íránských věznic se Nahíd Tagháví, aktivistka za práva žen s německo-íránským občanstvím, konečně dočkala spravedlnosti. Její propuštění je výsledkem dlouhodobé kampaně Amnesty International, která upozorňovala na její nespravedlivé zadržování od roku 2020, kdy byla zatčena během návštěvy Teheránu.
Článek publikován 21.1.2025
Tálibán pokračuje v represích: Ženská práva a svoboda médií mizí z afghánského veřejného života
Od převzetí moci Tálibánem v roce 2021 čelí afghánské ženy a novináři bezprecedentním omezením svých práv. Navzdory počátečním slibům o respektování lidských práv a svobody se situace v zemi stále zhoršuje. Nové zákazy a restrikce prakticky vyloučily ženy z veřejného života a výrazně omezily činnost médií.
Případ publikován 20.1.2025
Írán odsoudil k trestu smrti humanitární pracovnici a aktivistku. Zastaňte se jí podpisem petice
Írán po hrubě nespravedlivém procesu odsoudil k trestu smrti kurdskou aktivistku a humanitární pracovnici Pakhšan Azizi. Azizi, která pomáhala vysídleným ženám a dětem v severovýchodní Sýrii, čelí popravě na základě obvinění z „členství ve skupinách usilujících o ozbrojené povstání“. K přiznání byla donucena mučením. Je držena v nechvalně proslulé věznici Evín a není jí umožněn kontakt s rodinou ani právníky. Podepište petici za její propuštění.
Článek publikován 16.1.2025
Nigérie: Boko Haram musí ukončit brutální zabíjení
Více než 40 civilistů bylo zavražděno během útoku Boko Haram na zemědělské komunity ve státě Borno na severovýchodě Nigérie 12. ledna.
Článek publikován 14.1.2025
Lidskoprávní vítězství roku 2024
Amnesty přináší přehled lidskoprávních vítězství, kterých se v loňském roce podařilo dosáhnout. Podívejte se s námi na některá z nich!
Článek Úspěch publikován 14.1.2025
Dobrá zpráva: Angolská aktivistka Neth Nahara a další čtyři kritici vlády byli propuštěni
Dne 1. ledna 2025 byla angolská influencerka a zpěvačka Neth Nahara propuštěna na svobodu po prezidentské milosti udělené během Vánoc. O pět dní později, 6. ledna, byli propuštěni i další čtyři kritici vlády – Adolfo Campos, Gildo das Ruas, Tanaice Neutro a Pensador. Tím skončilo jejich více než roční svévolné věznění.
Článek publikován 14.1.2025
Dobrá zpráva: Toffiq al-Bihani přemístěn z Guantánama do Ománu
Dne 6. ledna 2025 Spojené státy převezly 11 Jemenců z vojenské věznice Guantánamo Bay do Ománu. Mezi nimi byl i Toffiq al-Bihani, zadržovaný od roku 2003, který měl povolení k propuštění již od roku 2010. Jeho případ je dalším příkladem dlouhodobé nespravedlnosti spojené s Guantánamem, kde byli lidé zadržováni svévolně, často bez obvinění či spravedlivého soudního procesu.
Článek Úspěch publikován 14.1.2025
Skvělá zpráva: Alžírský novinář propuštěn na základě prezidentské milosti
Alžírské úřady 1. listopadu 2024 propustily z věznice El Harrach 65letého novináře Ihsane El Kadiho. Propuštění proběhlo díky prezidentské milosti, kterou Abdelmadjid Tebboune udělil více než 4 000 vězňům.
Případ publikován 8.1.2025
Akademici v Ázerbájdžánu čelí vykonstruovaným obviněním. Jeden z nich je doktorandem na Univerzitě Karlově. Podepište petici za jejich propuštění
Dva významní akademici, Bahruz Samadov a Igbal Abilov, byli v Ázerbájdžánu zadrženi na základě vykonstruovaných obvinění z vlastizrady. K jejich zatčení došlo kvůli tomu, že v minulosti vyjádřili kritický postoj vůči politické situaci v Ázerbájdžánu. Oba zůstávají ve vazbě a nemají povoleny návštěvy ani kontakt se svými rodinami. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim tresty odnětí svobody až na 20 let.