Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4365 výsledků:
Článek publikován 12.4.2021
Stav lidských práv na Turecku v roce 2020
Justice ignorovala záruky na spravedlivý i řádný proces a pokračovala v uplatňování široce definovaných "protiteroristických" zákonů k potrestání činů chráněných mezinárodními normami o lidských právech. Někteří členové soudních a právnických profesí byli za legitimní výkon svých profesních povinností podrobeni sankcím. Soudní obtěžování jednotlivců, jako jsou novináři, politici, aktivisté, uživatelé sociálních médií a obránci lidských práv, za jejich skutečný nebo domnělý nesouhlas s režimem, pokračovalo. Čtyři obránci lidských práv, včetně Tanera Kılıçe, byli bez důkazů odsouzeni v soudním procesu. Navzdory osvobozujícímu rozsudku a rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) o jeho propuštění, zůstal Osman Kavala ve vězení. Někteří vládní představitelé, včetně prezidenta Erdoğana, schválili změny namířené proti LGBTI+ osobám. Vládnoucí strana hrozila odstoupením od Istanbulské úmluvy. Změny zavedené v souvislosti s pandemií COVIDu-19 zamezily předčasné propuštění těch, kteří byli nespravedlivě odsouzeni podle "protiteroristických" zákonů a byli zadrženi ve vyšetřovací vazbě. Důvěryhodné zprávy plné důkazů o mučení i dalším špatném zacházení nadále přicházely.
Report publikován 7.4.2021
Lidská práva v roce 2020: Pandemie nejvíce dopadala na ultačované a znevýhodněné
Hnutí Amnesty vydalo svůj každoroční globální report o stavu lidských práv ve světě.
Článek publikován 7.4.2021
Stav lidských práv v Bělorusku v roce 2020
Tento rok byl charakterizován opakujícími se nenásilnými protesty, následujícími prezidentské volby v srpnu. Při protestech docházelo k nejmasivnějším zákrokům proti svobodě projevu, pokojnému shromažďování a sdružování, v historii Běloruska po získání nezávislosti. Opoziční kandidáti, jejich kampaňové týmy a příznivci, byli zatýkáni na základě falešných obvinění nebo násilně vyhošťováni. Policie používala nadměrnou a nevybíravou sílu k rozpuštění demonstrací. Zadrženy byly desítky tisíc pokojných demonstrantů i kolemjdoucích a mnoho z nich bylo mučeno nebo s nimi bylo špatně zacházeno. Novináři, zdravotníci, studenti, vedoucí odborů a další byli rovněž terčem zatčení, bití a stíhání. Rozsudky trestu smrti byly v zemi nadále ukládány.
Článek publikován 7.4.2021
Stav lidských práv v Číně v roce 2020
Rok 2020 byl ve znamení tvrdých zákroků proti obráncům lidských práv, disidentům a etnickým menšinám. Začátek roku zaznamenal vypuknutí ohniska COVIDu-19 ve Wu-chanu. Lidé požadovali svobodu projevu i transparentnost poté, co úřady vyhrožovaly zdravotníkům za varování před virem. V OSN byla Čína silně kritizována a bylo na ní naléháno, aby umožnila okamžitý, smysluplný a neomezený přístup do Sin-ťiangu. Přísná omezení svobody projevu pokračovala ve stejné míře. Zahraniční novináři čelili zadržením i vyhoštěním, a také systematickým zpožděním a zamítnutím prodloužení víz. Čínské a další technologické firmy působící mimo Čínu zablokovaly to, co vláda považovala za politicky citlivý obsah, rozšířením svých mezinárodních standardů cenzury. Hongkongský zákon o národní bezpečnosti vedl k ostrému zásahu do svobody projevu, resp. k jejímu potlačení.
Článek publikován 7.4.2021
Stav lidských práv na Kubě v roce 2020
Mezi informacemi o nedostatku potravin úřady nadále potlačovaly všechny formy nesouhlasu s režimem, včetně věznění nezávislých umělců, novinářů a členů politické opozice.
Článek publikován 6.4.2021
Stav lidských práv v České republice v roce 2020
Diskriminace Romů přetrvala. Parlament znovu neratifikoval mezinárodní úmluvu o násilí na ženách a nepokročil s návrhem zákona o manželství osob stejného pohlaví. Soudní dvůr EU rozhodl v neprospěch vlády kvůli nepřijetí povinných kvót na uprchlíky. Až 16% dětí na základních školách se údajně nemohlo připojit k online výuce během lockdownu spojeného s pandemií COVIDu-19. Obavy ohledně pokračujících transferů českých zbraní stranám konfliktu v Jemenu přetrvaly.
Článek publikován 6.4.2021
Stav lidských práv na Slovensku v roce 2020
Diskriminace Romů nadále převládala. Evropský soud pro lidská práva rozhodl ve prospěch dvou romských obětí špatného zacházení ze strany policie. Návrh zákona omezující přístup k potratům byl parlamentem odmítnut.
Článek publikován 6.4.2021
Stav lidských práv v Polsku v roce 2020
Úřady pokračovaly v narušování nezávislosti soudnictví. Opatření kvůli COVIDu-19 posloužila jako záminka k tvrdému zákroku proti pokojným protestujícím a k omezení přístupu k azylu. Trestní oznámení byla použita k omezení svobody projevu. Na práva LGBTI+ bylo nadále útočeno. Úřady dále omezily přístup k potratům.
Článek publikován 6.4.2021
Stav lidských práv v Maďarsku v roce 2020
Ženy a transgender osoby byli diskriminováni v zákonech i v realitě. Žadatelům o azyl byl odmítnut bezpečný vstup na hranicích a byli vyhoštěni. Změny v zákonu proti šíření COVIDu-19 omezily svobodu projevu a pokojného shromažďování. Vláda pokračovala v podkopávání soudní nezávislosti a veřejné důvěry v soudnictví.
Článek publikován 6.4.2021
Ševčenková odsouzena
Soudní řízení s Anastasií Ševčenkovou začalo v červnu 2020. Soud ji dne 18. února 2021 uznal vinnou a uložil jí 4letý podmíněný trest odnětí svobody.