Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4365 výsledků:
Článek publikován 11.8.2008
Jižní Osetie: Obě strany konfliktu se musí držet mezinárodního práva
AKTUALIZOVÁNO Ačkoli velké vojenské operace patrně skončily, gruzínští civilisté jsou stále ohroženi vážným porušováním lidských práv kvůli svému etnickému původu. Přicházejí rovněž zprávy o útocích na majetek Gruzínců v Rusku.
Článek publikován 7.8.2008
AI vyzvala premiéra, aby v Pekingu hovořil o lidských právech
Česká pobočka Amnesty International prostřednictvím otevřeného dopisu vyzvala premiéra Mirka Topolánka, aby na olympijských hrách v Pekingu čínským představitelům připomenul osudy obětí bezpráví. Organizace mu také předala text petice požadující svobodu slova v Číně, kterou podpořilo více než 9 000 lidí.
Článek publikován 7.8.2008
Libérie opět zavedla trest smrti
V rozporu se svými mezinárodními závazky podepsala liberijská vláda 23. července tohoto roku zákon znovuzavádějící trest smrti. Nově tak může být nejvyšší trest udělen osobám odsouzeným za trestné činy ozbrojené loupeže, terorismu nebo únosu v případě, že tyto činy přivodí smrt.
Článek publikován 4.8.2008
20 let po demonstracích v Barmě zůstává více než 2 000 politických vězňů
Dvacet let po té, co v Barmě/Myanmaru proběhly prodemokratické demonstrace, které byly násilně potlačeny, zůstává v tamních věznicích více než 2 000 politických vězňů. Je to nejvyšší číslo za poslední roky. Amnesty International (AI) proto vyzvala OSN k přijetí účinnějších opatření, která povedou k propuštění barmských vězňů svědomí, včetně disidenta a novináře Win Tina, jenž ve vězení strávil již 19 let.
Článek publikován 31.7.2008
Analýza: České vrtulníky by mohly chránit životy v Dárfúru
Právě před rokem schválila Rada bezpečnosti rezoluci, která umožnila rozmístění mírových sil mise OSN a Africké unie v Dárfúru (UNAMID). Tam mají poskytovat ochranu civilistům. Nedostatečně vybavené a málo početné sbory naléhavě postrádají zejména vrtulníky k rychlé přepravě jednotek. Podle zprávy koalice zahraničních nevládních organizací patří Česká republika mezi šest zemí, které mají nejlepší podmínky poskytnout vrtulníky pro potřeby mise.
Článek publikován 29.7.2008
Čína slib nedodržela – olympiáda může být svědkem bezpráví
Čínské úřady nedodržely svůj slib, že do olympijských her zlepší stav lidských práv v zemi. Olympijský Peking tak bude kromě skvělých sportovních výkonů svědkem nespravedlivého věznění, zatýkání nepohodlných osob, cenzury a dalšího porušování lidských práv. Deset dní před začátkem her to v nové zprávě, která monitoruje stav lidských práv v zemi, sdělila Amnesty International (AI).
Článek publikován 23.7.2008
Pákistán nechal zmizet stovky lidí
Více než 500 lidí se stalo v Pákistánu obětí "zmizení", která mají na svědomí příslušníci státních složek. Byli zbaveni svobody, jejich rodiny však netuší, kde se nacházejí nebo z jakého důvodu jsou zadržováni. Ve své zprávě to dnes uvedla Amnesty International (AI). Stovky "zmizelých" byly zadrženy na základě protiteroristických opatření.
Článek publikován 23.7.2008
Čínský aktivista Jie Kuo-ču zůstane ve vězení i po vypršení trestu
Jie Kuo-ču, jehož trest za organizování protestů proti nucenému vysidlování v Číně vyprší tuto sobotu, se z vězení nedostane dříve než 1. října, tedy po skončení olympijských her. Amnesty International (AI) důrazně žádá jeho okamžité propuštění.
Článek publikován 22.7.2008
Čína dodává zbraně do Dárfúru i přes zbrojní embargo OSN
Britská televize BBC zveřejnila ve svém programu Panorama odhalení, že Čína napomáhá súdánské vládě s vojenskými operacemi v Dárfúru. Zpráva potvrdila dlouhodobé obavy Amnesty International (AI) z toho, že země jako Čína a Rusko porušují zbrojní embargo OSN na Súdán.
Článek publikován 16.7.2008
Senát dal souhlas k ratifikaci Mezinárodního trestního soudu - 10 let po jeho podpisu
Senát dnes na své schůzi vyslovil souhlas s ratifikací smlouvy o Mezinárodním trestním soudu. Souhlas přichází v předvečer 10. výročí podpisu této smlouvy v Římě. Amnesty International jej vítá jako konkrétní krok po několikaletém čekání na to, kdy Česká republika přijme svou odpovědnost za mezinárodní spravedlnost.