Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4365 výsledků:
Článek publikován 28.3.2022
Stav lidských práv v Rusku v roce 2021
Také v loňském roce zhoršila pandemie koronaviru už tak špatný stav ruského zdravotního systému. Práva na svobodu slova, shromažďování a mírový protest byla ruskými úřady pravidelně porušována a veřejná setkávání politické opozice byla téměř zcela zakázána. Legislativa týkající se „zahraničních agentů“, „nežádoucích organizací“, perzekuce založené na vykonstruovaných případech a další formy útlaku byly rozsáhle využívány pro potlačení disidentů. Výhružky a útoky proti novinářům, obráncům lidských práv a dalším aktivistům pak ruské úřady praktikovaly bez potrestání. Perzekuce Jehovových svědků ještě zesílila. Mučení a další zneužívání ve vězeních a dalších zařízeních pokračovalo a dopadení skutečných pachatelů bylo jen vzácné. Objevily se ale také reporty z Čečenska dokazující řadu nucených zmizení. Ruské úřady i nadále selhávaly v potrestání domácího násilí. Lidé z LGBTQI+ komunity čelili stávající diskriminaci. Pokračovaly také nelegální deportace uprchlíků a lidí žádajících o azyl.
Článek publikován 28.3.2022
Stav lidských práv v Polsku v roce 2021
Polské úřady i loni pokračovaly v narušování nezávislosti soudnictví. Evropský soud pro lidská práva proto také ve svém rozhodnutí shledal, že dva polské vysoce postavené soudní orgány nedodržovaly standardy spravedlivého soudního procesu. V Polsku byla rovněž nadále omezována sexuální a reprodukční práva. Trestní obvinění omezující svobodu projevu však byla polskými úřady stažená. Někteří aktivisté byli popřípadě zproštěni viny. Několik regionálních rad rovněž odvolalo prohlášení namířená proti LGBTQI+ komunitě. Práva jejích členů však byla i nadále porušována. Polská pohraniční stráž také minulý rok vytlačovala žadatele o azyl zpět do Běloruska. Polsko navíc nerespektovalo rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ohledně Abú Zubajdy. Ten proto zůstal v americkém vězeňském zařízení v zátoce Guantánamo na Kubě.
Článek publikován 28.3.2022
Stav lidských práv v České republice v roce 2021
V minulém roce přijala vláda socio-ekonomická opatření na podporu těch nejvíce zasažených pandemií koronaviru. Zahrnovaly také 14denní kompenzaci výplat pro ty, kteří museli povinně podstoupit karanténu.
Report publikován 28.3.2022
Polské úřady musí jednat, aby prchající z Ukrajiny ochránily před dalším utrpením
Amnesty International došla po své desetidenní návštěvě země k závěru, že polské orgány musí zprostit dobrovolníky odpovědnosti za přijímání lidí prchajících z Ukrajiny. Je nutné, aby chaotickou a nebezpečnou situaci, která v Polsku nastala, začaly tamní úřady neprodleně řešit.
Článek Úspěch publikován 28.3.2022
Skvělá zpráva z Maratonu: Díky vašim dopisům je Bernardo Caal Xol na svobodě!
Maraton psaní dopisů vedl k propuštění dalšího vězně svědomí. Je jím Bernardo Caal Xol, guatemalský učitel, ochránce přírody a bojovník za lidská práva.
Článek publikován 24.3.2022
„Desítky mrtvých u orloje“. Aktivisté Amnesty připomněli zabíjení civilistů na Ukrajině
Přesně měsíc od začátku ruské invaze na Ukrajině jsme připomněli, že ruský režim prokazatelně páchá válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Cílem aktivistické akce na Staroměstském náměstí v Praze také bylo vyzvat k okamžitému ukončení zabíjení a mrzačení civilistů.
Článek publikován 22.3.2022
Amnesty a 100 dalších organizací vyzývá prezidenta Bidena: Omilostněte Stevena Donzingera
K výzvě Amnesty adresované nejvyššímu představiteli USA se připojilo přes sto ekologických a lidskoprávních organizací.
Článek Úspěch publikován 21.3.2022
Konečně na svobodě: Blogger Raíf Badawí byl propuštěn!
Po deseti letech uslyšela Ensaf Haidar od svého manžela Raífa Badawího z telefonu šťastnou zprávu – oznámil jí, že je na svobodě. Byl propuštěn poté, co si v saúdskoarabské věznici odpykal desetiletý trest odnětí svobody uložený za údajnou urážku islámu a kvůli odpadlictví od víry. Zadržen byl v roce 2012 krátce po spuštění internetového fóra, které lidem umožňovalo kritizovat saúdskou vládu.
Článek publikován 20.3.2022
Stáž: Tvorba příběhů lidí z menšin pro herní aplikaci na mobily
Hledáme pečlivého člověka, kterého baví mobilní hry a příběhy.