Běloruská vláda 19. března 2026 propustila v rámci dohody zprostředkované Spojenými státy 250 lidí vězněných z politických důvodů. Z tohoto počtu bylo patnáct osob nuceně deportováno ze země, v některých případech bez osobních dokladů, zatímco ostatní zůstali v Bělorusku.
Většina z nich si odpykávala tresty v trestaneckých koloniích, často za pokojnou občanskou angažovanost, účast na protestech nebo lidskoprávní činnost.
Na svobodě jsou i lidé, za které Amnesty bojovala
Mezi omilostněnými jsou i známé osobnosti běloruské občanské společnosti, včetně obránců lidských práv, za jejichž propuštění se Amnesty dlouhodobě zasazovala.
Mikita Zalatarou, kterému je dnes 21 let, byl po propuštění deportován ze země. Zadržen byl v pouhých šestnácti letech během protestů v srpnu 2020. Trpí epilepsií a před propuštěním byl několik dní na kapačkách. Na svobodu se dostal přímo ze zostřené izolace. Za mřížemi zůstává jeho otec.
Na svobodu se dostala také obránkyně lidských práv Marfa Rabkova, koordinátorka dobrovolníků a aktivistů v organizaci Vjasna. Ve vězení strávila více než pět a půl roku. V září 2020 byla zadržena a později odsouzena k patnácti letům vězení a vysoké pokutě. Její zdravotní stav se během věznění výrazně zhoršil.
Další z propuštěných je Nasta Lojka, která byla vězněna více než tři roky. V roce 2023 byla odsouzena k sedmi letům vězení za své lidskoprávní aktivity. Ve vězení čelila dlouhodobému nátlaku a mimo jiné strávila šest měsíců na samotce.
Na svobodu se dostal i Valiantsin Stefanovič, místopředseda organizace Vjasna. Ve vězení strávil více než čtyři roky a osm měsíců. V roce 2023 byl odsouzen k devíti letům vězení v politicky motivovaném procesu spolu s dalšími lidskoprávními obránci, mimo jiné Alesem Bjaljackým, ředitelem Vjasny a nositelem Nobelovy ceny za mír.
„Ačkoli je propuštění stovek lidí neprávem zadržených na základě politicky motivovaných obvinění vítaným krokem, nesmí být zaměňováno za spravedlnost. Marfa Rabková, Nasta Lojka, Valiantsin Stefanovič a další neměli strávit ani jediný den ve vězení. Svoboda by nikdy neměla být výsledkem geopolitického vyjednávání o lidech. Spravedlnosti nebude učiněno zadost, dokud nebudou ti, kdo jsou zodpovědní za jejich nezákonné uvěznění, pohnáni k odpovědnosti,“ uvedla Marie Struthers, ředitelka Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii.
Mezi omilostněnými jsou i lidé se závažnými zdravotními problémy nebo zdravotním postižením. Někteří z nich neměli ve vězení přístup k potřebné péči či zdravotním pomůckám.
Podle lidskoprávní organizace Vjasna bylo mezi propuštěnými nejméně 28 lidí odsouzených za účast na protestech. Další byli stíháni za novinářskou práci, občanskou angažovanost nebo spolupráci s nevládními organizacemi.
Mezi propuštěnými je také několik novinářů a novinářek. Někteří z nich byli po propuštění nuceni opustit zemi.
Situace v Bělorusku zůstává vážná
Přestože propuštění 250 lidí představuje pozitivní krok, stovky dalších politických vězňů zůstávají v běloruských věznicích. Represe vůči občanské společnosti, novinářům i obráncům lidských práv pokračují.
Amnesty International proto nadále vyzývá běloruské úřady k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech politických vězňů a k ukončení represí vůči lidem, kteří pokojně uplatňují svá práva.