Prohledávat obsah
nalezeno 4353 výsledků:
Článek publikován 19.3.2024
Pět dokumentů, které stojí za to: Tipy Amnesty na festivalu Jeden svět
Další ročník dokumentárního festivalu Jeden svět je tady! A i letos přináší pestrý a nabitý program. Abyste se ovšem v desítkách promítaných snímků snáze zorientovali, má pro vás Amnesty několik tipů. Podívejte se, jaké lidskoprávní filmy si nenechat ujít!
Článek publikován 18.3.2024
Tři roky vězení za rádiové vysílání o válce
Když Rusko napadlo Ukrajinu, rozhodl se Vladimir, že nebude mlčet. Založil vlastní amatérskou rádiovou stanici a začal vysílat necenzurované zprávy o válce na Ukrajině. Ruské úřady ale jeho signál vystopovaly a Vladimira zatkly. Následně byl odsouzen ke třem krutým rokům ve vězení. Proto potřebuje vaši podporu.
Článek publikován 18.3.2024
Popsal svou výlohu hesly proti válce, skončil v trestanecké kolonii
Po vpádu Ruska na Ukrajinu popsal Dmitrij výlohu svého obchodu protiválečnými hesly. Ačkoliv dostal pokutu, v protestování proti válce nepřestal. Tamní úřady ho proto odsoudily k 18 měsícům v trestanecké kolonii. Teď potřebuje vaši podporu.
Článek publikován 18.3.2024
Situaci na Ukrajině označil za „válku“. Dostal 7 let
Moskevský opoziční zastupitel Alexej byl prvním Rusem odsouzeným podle tvrdých zákonů o válečné cenzuře. Za to, že kritizoval agresi na Ukrajině a tamní situaci označil jako „válku“, byl odsouzen k sedmi rokům za mřížemi. Proto potřebuje vaši podporu.
Článek publikován 18.3.2024
Nahradila cenovky protiválečnými hesly, byla odsouzena na 7 let
Na protest proti válce nahradila ruská umělkyně Alexandra cenovky v jednom z petrohradských supermarketů cedulkami s protiválečnými informacemi a hesly. Za to si odpykává krutý sedmiletý trest v trestanecké kolonii.
Článek publikován 18.3.2024
Šest let vězení za příspěvek na Telegramu
Novinářka Maria Ponomarenko je držena v nelidských podmínkách za to, že na sociálních sítích sdílela informace o ruském leteckém útoku na divadlo v ukrajinském Mariupolu. Za to si má podle ruských úřadů odsedět 6 let za mřížemi.
Případ publikován 18.3.2024
Aktuálně k případu: Za fotku bez oděvu zakrývajícího celé tělo poslal soud aktivistku na 11 let do vězení
Manahel al-Otaibi je aktivistka ze Saúdské Arábie. Na sociálních sítích zveřejňovala příspěvky na podporu práv žen, vyfotila se v obchodním centru bez tradičního oděvu zakrývajícího celé tělo. Kvůli svým aktivitám byla několik měsíců držena na neznámém místě. V lednu 2024 ji soud v procesu za zavřenými dveřmi na základě obvinění z terorismu odsoudil k jedenáctiletému trestu vězení. Ve vězení opakovaně čelí špatnému zacházení, včetně bití ze strany dozorců i spoluvězeňkyň. V říjnu 2024 byla pobodána od obličeje a rány bylo nutné zašít.
Článek Úspěch publikován 14.3.2024
Dobrá zpráva: soud zprostil indonéské obránce lidských práv obvinění z pomluvy
Indonéský soud zprostil dva obránce lidských práv obvinění z pomluvy, kterému čelili kvůli videu na YouTube.
Článek Úspěch publikován 14.3.2024
Skvělá zpráva: tři obránkyně lidských práv vězněné Tálibánem jsou na svobodě!
Tři obránkyně lidských práv z Afghánistánu byly po několikaměsíčním svévolném zadržování Tálibánem propuštěny na svobodu.
Článek Úspěch publikován 13.3.2024
Dobrá zpráva: Andorrská aktivistka za ženská práva Vanessa Mendoza Cortés byla zproštěna viny
Kvůli vyjádření o situaci žen a dívek v Andoře včetně práva na potrat hrozilo obránkyni lidských práv odnětí svobody a vysoká pokuta. Po zdlouhavém nespravedlivém soudním procesu byla na základě rozhodnutí soudu ze 17. ledna 2024 obvinění zproštěna.