Urgentní
akce

© BELTA/AFP via Getty Images

Představitelka běloruské opozice Maryja Kalesnikavová byla odsouzena k jedenáctiletému trestu vězení. Podepište petici za její propuštění.

  Případ

Čelní představitelka běloruské opozice Maryja Kalesnikavová byla dne 7. září 2020 odvlečena maskovanými muži v civilním oblečení a násilím odvezena na hranici s Ukrajinou, kde se bránila vyhoštění roztrháním cestovního pasu. Poté byla zadržena a dne 16. září oficiálně obviněna z „podrývání státní bezpečnosti“. Začátkem září 2021 byla Kalesnikavová odsouzena k jedenáctiletému trestu vězení.

Maryja Kalesnikavová, profesionální hudebnice a bývalá umělecká ředitelka kulturního centra, se v květnu připojila k prezidentské kampani Viktara Babaryka. Poté, co ještě před volbou prezidenta dne 9. srpna byli Viktar Babaryka a další prezidentští kandidáti zatčeni, se stala jednou z opozičních vůdkyň. Spolu se Světlanou Tichanovskou a Veranikou Tsapkalovou zformovala Maryja Kalesnikavová trojici žen, jež vyzývaly k hromadným protestům proti úřadujícímu prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Veranika Tsapkalová z obav před perzekucemi opustila dne 9. srpna Bělorusko. Poté, co byla dne 10. srpna násilně vyhoštěna Světlana Tichanovská, se Maryja Kalesnikavová stala čelní představitelkou opozice v Bělorusku. Objevovala se v předních řadách četných pouličních protestů, byla opakovaně terčem protiprávních aktů policistů, poskytla řadů rozhovorů zástupcům sdělovacích prostředků a pokračovala v podporování osob, které byly svévolně zatčeny a následně ve vazbě mučeny a vystaveny dalším formám špatného zacházení. Maryja Kalesnikavová je členkou sedmičlenného předsednictva opoziční Koordinační rady, vytvořené po volbách.

Maryja Kalesnikavová zmizela ráno dne 7. září ve stejný čas jako další dva prominentní členové Koordinační rady Ivan Krautsou a Anton Radnenkou. Očití svědci viděli, jak ji maskovaní muži v civilu odvlekli do dodávky s nápisem „Doprava a spoje“. Po celý den úřady popíraly jakékoli informace o jejím stavu nebo místě pobytu. Ráno dne 8. září potvrdily ukrajinské orgány, že Ivan Krautsou a Anton Radnenkou překročili jejich státní hranice. Až později média uvedla, že oba muži byli nuceni opustit Bělorusko proti své vůli. Rovněž vyšlo najevo, že s nimi byla také Maryja Kalesnikavová, která však vyhoštění zabránila roztrháním svého cestovního pasu. Navzdory popírání běloruských úřadů se všeobecně věřilo, že byla umístěna do vazby. Místo jejího pobytu zveřejnily běloruské orgány až 9. září, tedy více než osmačtyřicet hodin po jejím zmizení. Poté, co ji zadržela pohraniční stráží v Mazyru, byla převezena do vazební věznice v centru Minsku a později přemístěna do vazební věznice v Zhodzině, značně vzdálené od hlavního města, kde se u brány pravidelně shromažďovaly davy lidí požadující její propuštění. Zůstává ve vyšetřovací vazbě a čelí obvinění podle § 361 trestního zákoníku „Vyzývání k aktivitám směřujících k podrývání národní bezpečnosti“. Dne 6. září 2021 odsoudil oblastní soud v Minsku Maryji Kalesnikovovou a jejího kolegu Maksima Znaka, členy opoziční Koordinační rady a spolupracovníky vězněného uchazeče o prezidentský úřad Viktara Babaryky (ten byl v červenci 2021 odsouzen k čtrnáctiletému trestu vězení) k nebývale tvrdým trestům. Kalesnikavovou poslal na jedenáct let do vězení, Znak si odsedí deset let.

  Aktuality

  Článek publikován 11.9.2024

Samotka, zákaz návštěv a špatný zdravotní stav. Maryja Kalesnikavová již čtyři roky trpí v běloruském vězení

Jedna z nejvýraznějších postav běloruské opozice Maryja Kalesnikavová je ve vězení již čtyři roky. V důsledku vážných zdravotních problémů váží jen 45 kilogramů.

  Článek publikován 4.7.2023

Maryja Kalesnikavová trpí vážnými následky operace, přesto nemá přístup k lékařské péči

Přední představitelka běloruské opozice Maryja Kalesnikavová si odpykává trest 11 let odnětí svobody. V listopadu 2022 kvůli problémům způsobeným špatnými podmínkami ve věznici podstoupila operaci, ze které se zotavuje dodnes. Přestože trpí vážnými následky včetně opakované ztráty vědomí, jí není umožněna dostatečná zdravotní péče.

  Článek publikován 5.12.2022

Běloruská opoziční politička Maryja Kalesnikavová byla hospitalizována

Maryja Kalesnikavová si v Bělorusku odpykává trest jedenácti let ve vězení za účast na protestech po prezidentských volbách. Podle zdrojů jí blízkých na konci listopadu podstoupila akutní operaci. Úřady další informace o jejím stavu zatajují.

  Článek publikován 29.9.2021

Maryja Kalesnikavová získala cenu Václava Havla

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová

  Článek publikován 6.9.2021

Kalesnikavová odsouzena k jedenáctiletému trestu vězení

Čelní představitelka běloruské opozice Maryja Kalesnikavová a její blízký spolupracovník, právník Maksim Znak byli odsouzení k jedenácti a deseti letům vězení.

  Článek publikován 3.8.2021

Pošlete vzkaz Kalesnikavové přímo do vězení!

Maryja Kalesnikavová byla v roce 2021 odsouzena k jedenáctiletému trestu vězení. Podpořte ji vzkazem solidarity - napište jí přímo do vězení.

  Článek publikován 6.1.2021

Opětovné prodloužení vyšetřovací vazby

Pozadí

Maryja Kalesnikavová není jedinou osobou trestně stíhanou v souvislosti s prezidentskými volbami. Ještě před volbami byla na základě vykonstruovaných obvinění zatčena řada kritiků Alexandra Lukašenka, mezi nimi Sjarhej Cichanouski, Viktar Babaryka, Pavel Sevjarynec a Vitali Shklyarau. Když po oficiálním vyhlášení vítězství Alexandra Lukašenka začaly pokojné protestní demonstrace, zahájily úřady proti protestujícím tvrdé zákroky. Zvláštní jednotky k rozehnání davu používaly gumové projektily, vrhaly omračující granáty, nasadily vodní děla a používaly dráždivé chemikálie (slzný plyn). Zatčeno bylo přibližně 7 000 protestantů, z nichž mnozí byli během prvního týdne protestů v průběhu zadržování v přeplněných zařízeních zbiti, ponižováni, mučeni a vystaveni dalším formám špatného zacházení. Podobnému zacházení byly vystaveny tisíce pokojných demonstrantů. Vůdci protestů byli uvězněni nebo nuceně vyhoštěni.