akce
© Amnesty International
Syřanům v Dánsku hrozí nucený návrat do válkou zmítané Sýrie – pomůžete?
Případ
Dánsko je první evropskou zemí, která se rozhodla rušit nebo neprodlužovat syrským uprchlíkům povolení k pobytu s odůvodněním, že některé části Sýrie jsou již dostatečně bezpečné. Od roku 2020 dánské úřady zrušily nebo neprodloužily pobyt 380 Syřanům.
V období od roku 2020 do 1. dubna 2021 Dánsko zrušilo či neprodloužilo povolení k pobytu 380 Syřanům s odůvodněním, že některé části Sýrie (Damašek a oblast Rif) jsou „bezpečné“. Zatímco mnozí z nich čekají na konečné rozhodnutí v jejich případech v rámci odvolacích řízení, třicet devět Syřanů již bylo zařazeno do „kategorie navrátilce“, což v praxi znamená, že jim hrozí návrat do Sýrie. Podle Amnesty by byl jakýkoliv návrat do Sýrie porušením mezinárodního závazku nenavracení (non-refoulement), který státům zakazuje navracet lidi do zemí, kde by jim hrozilo vážné nebezpečí nebo závažné porušování lidských práv. V Sýrii pro ně totiž zdaleka ještě není bezpečno.
Přestože situace v Sýrii není ještě zdaleka bezpečná, považuje dánský imigrační úřad a dánská odvolací komise pro uprchlíky Damašek – a od února 2021 také damašský venkov – za „bezpečné“ pro návraty.
Do dubna 2021 obdrželo konečné rozhodnutí o svém případu nejméně třicet devět Syřanů, kteří byli v Dánsku zařazeni do takzvané „kategorie navrátilce“ – což znamená, že jim hrozí vyhoštění, pokud Dánsko obnoví diplomatické styky se syrským režimem. Po uplynutí třiceti dnů od odnětí nebo neprodloužení povolení k pobytu či zamítnutí žádosti o azyl budou syrští uprchlíci umístěni do návratových středisek, kde nebudou mít možnost pracovat nebo pokračovat ve studiu. Dánsko nemá se syrským režimem žádné diplomatické styky a nemůže tak nyní provádět deportace. Podle dánského zákona o cizincích by dánské orgány mohly použít „motivační opatření“ – zahrnující detenci – k „motivování“ cizinců bez legálního statusu/kteří přišli o povolení k pobytu k „dobrovolnému“ návratu.
Amnesty je hluboce znepokojena tím, že Syřané bez povolení k pobytu budou čelit vážným omezením, včetně možné detence, jejichž cílem bude přimět je k „dobrovolnému“ návratu do Sýrie. Vzhledem k tomu, že lidé, kteří jsou přesunuti do návratových center, nemohou pracovat ani studovat, může je tato situace, kdy jsou jejich životní možnosti velmi omezeny, postupně přimět až k návratu do Sýrie. Amnesty International se domnívá, že odejmutí legálního migračního statusu, možnosti práce a vzdělání jim nastavuje takové podmínky, které je mohou donutit až k návratu do Sýrie. Tím by však byl porušen mezinárodněprávní závazek nenavracení (non-refoulement), jenž státům zakazuje navracet lidi do země, kde by jim hrozilo skutečné riziko závažného porušování lidských práv.
Aktuality
Článek publikován 28.4.2023
Dánsko prohlásilo dva další regiony v Sýrii za „bezpečné“. Uprchlíkům hrozí deportace
Dánsko prohlásilo syrské regiony postižené následky zemětřesení za bezpečné, ačkoliv uprchlíci po návratu do Sýrie čelí porušování práv a perzekuci.
Článek publikován 16.6.2022
Není uprchlík jako uprchlík aneb dánský dvojí metr
Zatímco pro uprchlíky z Ukrajiny Dánsko hledá nové kapacity, těm ze Sýrie odebírá povolení k pobytu.
Článek publikován 23.6.2021
Nelegální navracení a násilí vůči uprchlíkům a migrantům se de facto stalo řeckou hraniční politikou
Nový výzkum Amnesty odhalil, že řecké pohraniční síly násilně a nelegálně zadržují skupiny uprchlíků a migrantů a poté je vrací zpět do Turecka, což je v rozporu s jejich závazky v oblasti lidských práv, evropským i mezinárodním právem.