Urgentní
akce

© Private

Zastavme bičování bloggera!

  Případ

Raíf Badawí, saúdskoarabský blogger a zakladatel internetového diskuzního fóra, byl odsouzen k deseti letům vězení a 1000 ranám bičem. Provinil se prý zveřejněním příspěvků, ve kterých kritizoval vládní představitele. Ti Badawího výroky na internetu považují za urážky islámu. Kvůli prohlubující se cenzuře internetu a dalším restriktivním opatřením je v Saúdské Arábii vážně narušena svoboda slova a vyjadřování.

Trestní soud v Džiddě odsoudil Raífa Badawího 29. července 2013 za údajné porušování zákona o informačních technologiích a za urážku duchovních. Těchto trestných činů se měl podle soudu dopustit založením a správou diskuzního fóra Saúdskoarabští liberálové, na kterém své názory uveřejňoval. Soudce také nařídil okamžité zrušení fóra.

Liberálně smýšlející blogger byl kromě toho usvědčen za urážku náboženských symbolů ve svých příspěvcích na Twitteru a Facebooku a za kritiku Komise pro propagaci ctnosti a prevenci neřesti, známou jako náboženská policie.

Amnesty International považuje Raífa Badawího za vězně svědomí, odsouzeného pouze za uplatňování práva na svobodu projevu. Podle Reportérů bez hranic patří Saúdská Arábie mezi 12 zemí, které nejvíce ohrožují svobodu Internetu a upřednostňují cenzuru a blokování před svobodným přístupem k informacím.

Raíf Badawí je od 17. června 2012 držen ve vězení Briman v Džiddě. Proces s ním začal ještě ten samý měsíc u tamního soudu, ale byl poznamenán mnoha nesrovnalostmi. Podle právníka Walída Abú al-Chajra, který Badawího zastupuje, byl původní soudce nahrazen jiným, který požadoval, aby byl Raíf Badawí potrestán za odpadlictví od víry. V prosinci 2012 převezli Badawího z vazby do nemocnice k ošetření a lékaři u něj diagnostikovali rozvinutou cukrovku. Abú Chajr proto žádal soud o Badawího propuštění do doby, než začne soud, ale žádost byla zamítnuta.

Saúdskoarabské úřady v nedávné době rozpoutaly další rozsáhlé pronásledování obhájců lidských práv. Činí tak prostřednictvím soudních procesů i vydáváním různých restriktivních opatření, jako je například uložení zákazu cestování. Nejčastěji bývají stíháni aktivisté, kteří se skrze soudy snaží domáhat odškodnění za to, že vůči nim ministerstvo vnitra nebo příslušníci bezpečnostních složek porušili zákon. V hledáčku úřadů jsou také ti, kteří kritizují saúdskoarabské úřady pro nefunkčnost.

  Aktuality

  Článek publikován 21.3.2022

Konečně na svobodě: Blogger Raíf Badawí byl propuštěn!

Po deseti letech uslyšela Ensaf Haidar od svého manžela Raífa Badawího z telefonu šťastnou zprávu – oznámil jí, že je na svobodě. Byl propuštěn poté, co si v saúdskoarabské věznici odpykal desetiletý trest odnětí svobody uložený za údajnou urážku islámu a kvůli odpadlictví od víry. Zadržen byl v roce 2012 krátce po spuštění internetového fóra, které lidem umožňovalo kritizovat saúdskou vládu.

  Článek publikován 12.1.2017

Podpořme Raifa v den jeho narozenin!

  Článek publikován 24.6.2015

Saúdská Arábie: Každá rána bičem je porušením mezinárodního práva

Amnesty International vede kampaň za propuštění Raífa od doby, kdy byl v roce 2012 zatčen. Úřady Saúdské Arábie na výzvy politiků ani aktivistů nereagují.

  Článek publikován 23.6.2015

Raíf Badawí: Tajnosti, libovůle a napětí – spravedlnost na saúdský způsob

Amnesty International vede kampaň za propuštění Raífa od doby, kdy byl v roce 2012 zatčen. Od zbičování v lednu se připojilo více než milion aktivistů, novinářů a politiků, kteří volají po ukončení hrůzy a po okamžitém propuštění.

  Článek publikován 22.6.2015

Nesnesitelná muka mojí rodiny – jak se srovnávám s bičováním mého manžela

Dopis manželky vězněného bloggera Raífa Badawího, odsouzeného na 10 let a tisíc ran bičem. Ensaf Hajdarová emigrovala do Kanady a zasazuje se za propuštění svého manžela, aktivisty bojujícího za svobodu slova v Saúdské Arábii.

  Článek publikován 16.6.2015

Nejen Raíf Badawí: 10 krutých skutečností ze Saudské Arábie

9. ledna úřady Saudské Arábie nechaly poprvé veřejně bičovat blogera a aktivistu Raífa Badawího. Byl odsouzen k tisíci ranám bičem a deseti letům vězení za „urážku islámu“ a založení on-line fóra pro politické debaty.

  Článek publikován 7.6.2015

Špatné zprávy - Raífa čeká další bičování

  Článek publikován 8.4.2015

Vyjádření Ensaf Haidar ohledně Raífovy situace

  Článek publikován 25.2.2015

Dobré zprávy z ministerstva

  Článek publikován 6.2.2015

1 milion podpisů pro Raífa!

Ve čtvrtek 5. 2. jsme velvyslanectví Saúdské Arábie předali dopisy a petice vyzývající k propuštění bloggera Raífa Badawího, podepsané více než 7500 lidmi z Česka včetně Vás. Kampaně na Raífovu podporu probíhají v mnoha dalších zemích a jeho případ byl také součástí celosvětové akce „Maraton psaní dopisů“ – celkem už Raífovi vyjádřil podporu více než milion lidí!

  Článek publikován 22.1.2015

Uvězněn a bičován za články na internetu

Skoro 5000 podpisů na podporu Raífa Badawího ze Saúdské Arábie jsme 5. února předali saúdské ambasádě v Praze.

  Článek publikován 19.1.2015

Dočasné odložení trestu bičování Raifa Badawího!

Veřejné bičování Raifa bylo i díky nátlaku petic Amnesty International v pátek 16. ledna odloženo.

  Článek publikován 9.1.2015

Badawího dnes poprvé veřejně zbičují

  Článek publikován 10.12.2014

Maraton psaní dopisů - i za Raífa Badawího

  Článek publikován 8.9.2014

Odvolací soud potvrdil trest pro Badawího

  Článek publikován 16.6.2014

Už dva roky ve vězení - nespravedlivě!

Pozadí

Jen v červnu 2013 bylo v Saúdské Arábii odsouzeno k trestům odnětí svobody nejméně 11 aktivistů. Byli obviněni za údajnou neposlušnost ke králi, podněcování nepořádku svoláváním demonstrací nebo za poškození obrazu Saúdské Arábie v zahraničí šířením nepravdivých informací prostřednictvím zahraničních skupin.

Úřady také odsoudily aktivistky za práva žen Wadžíhu al-Huwaiderovou a Fawzii al-Ujúní na 10 měsíců vězení za to, že se snažily pomoci ženě, kterou saúdskoarabské úřady obvinily z neposlušnosti vůči manželovi.