Urgentní
akce

© Private

Nigerijec mučen policií a po osmi letech ve vězení odsouzen k trestu smrti

  Případ

Zastavte mučení Trest smrti   Nigérie publikován 26.5.2014

Bylo mu teprve 16 let, když Nigerijce Mosese zatkli a mučili na policejní stanici. Tam také později podepsal prohlášení, ve kterém přiznal zapojení do loupeže. Moses tvrdí že přiznání bylo vynucené mučením, a trvá na své nevině. V listopadu roku 2013 byl Moses po osmi letech čekání na verdikt odsouzen k trestu smrti oběšením.

Příslušníci nigerijské armády zatkli Mosese 27. listopadu 2005 a obvinili ho z krádeže tří mobilních telefonů a dalších věcí.

Moses Akatugba tvrdí, že ho vojáci mlátili do hlavy a do zad a střelili do ruky. Poté ho údajně odvedli do kasáren, kde mu ukázali tělo mrtvého muže. Když nebyl schopný tělo identifikovat, znovu ho zbili.

Moses nemohl kontaktovat ani svou rodinu nebo právníka.

Později ho převezli na policejní stanici Epkan ve státě Delta, kde ho údajně policisté těžce zbili mačetami a obušky, přivázali a pověsili ve výslechové místnosti. Policisté se mu pak kleštěmi snažili ustřihnout prsty a nehty na rukou, aby ho tak donutili podepsat přiznání.

K soudnímu procesu se nedostavil důstojník, který měl na starosti vyšetřování případu. Moses byl usvědčen pouze na základě výpovědi oběti loupeže a dvou přiznání získaných během mučení.

Po osmi letech strávených ve vězení Mosese odsoudili k trestu smrti oběšením. Nikdy mu nebylo umožněno oficiálně se ohradit proti rozhodnutí soudu a svou rodinu smí vídat pouze dvakrát do měsíce.

  Aktuality

  Článek publikován 26.6.2015

Ze školní třídy k trestu smrti. A nyní na svobodě!

Po 10 letech ve vězení a po zaslání více než 800 tisících vzkazů od aktivistů z celého světa byl Mosesův život ušetřen. Mluvili jsme s Justine Ijeomahem, ředitelem Nadace pro lidská práva, sociální rozvoj a životní prostředí (HURSDEF) v Nigérii a dlouholetého spojence v kampani za Mosesovo osvobození. Popisuje Mosesovu cestu od školáka až po vězně v cele smrti a to, jak 26letý muž, který přežil mučení, reagoval, když zjisti, že byl jeho život ušetřen.

  Článek publikován 6.7.2014

Amnesty International přišel dopis od Mosese

Pozadí

Amnesty Internatioal dostává pravidelně zprávy o tom, že nigerijská policie mučí podezřelé osoby, aby od nich získala informace. Na mnoha policejních stanicích je podezřelým odepřen přístup k právníkovi. Během armádních uvěznění je zadrženým odepírán kontakt s rodinnými příslušníky i právníky. Armáda navíc ve většině případů odmítá podat informace, zda se v jejich vazbě někdo nachází.

Nigerijská ústava mučení zakazuje, ale ohledně vyšetřování nebo soudního stíhání případů mučení neexistují žádné právní úpravy. Přiznání získaná na základě mučení zadržených jsou nigerijskými soudy pravidelně akceptovány jako důkazy a to v rozporu s nigerijským a mezinárodním právem.