akce
© (Photo by AFP) (Photo by -/AFP via Getty Images)
Válka v Súdánu musí skončit! Požadujte s Amnesty rozšíření embarga na dovoz zbraní
Případ
Zbraně pod kontrolou Súdán publikován 25.7.2024
V Súdánu již druhým rokem probíhá válka, v níž proti sobě bojuje armáda (SAF), vedená generálem Abdalem Fattáhem Burhánem, a polovojenská organizace Jednotka rychlé podpory (RSF) v čele s Burhánovým dřívějším zástupcem Muhammadem Hamdanem Dagalem. Tisíce lidí již v důsledku přetrvávajícího konfliktu zemřely, miliony musely opustit své domovy. Obě strany se dopouštějí válečných zločinů.
Probíhající konflikt mezi Súdánskými ozbrojenými silami (SAF) a Jednotkou rychlé podpory (RSF) si již vyžádal přes 16 650 obětí. Více než 10 milionů osob pak bylo v souvislosti s válkou nuceno opustit své domovy. Téměř 2 miliony z nich hledají útočiště v sousedních zemích – Čadu, Egyptě, Etiopii a Jižním Súdánu. Amnesty International vyzývá Radu bezpečnosti OSN k rozšíření embarga na dovoz zbraní do Súdánu, jež přispěje k ochraně civilistů.
Válčící strany proti sobě bojují ve městech, zcela bez ohledu na porušování lidských práv civilních obyvatel. Súdánci tak žijí uprostřed bojů. Nemají jídlo, vodu ani přístup k lékařské péči. Pořádně nefunguje ani internet, a civilisté tak nemají možnost získat informace o tom, kde se lze bezpečně pohybovat nebo kam zamířit pro zásoby léků a potravin. Situace je kritická i ve dvou největších súdánských městech, Chartúmu a Omdurmánu, jež mají v aglomeraci přes 7 milionů obyvatel.
Súdánci jsou zabíjeni přímo ve svých domovech, během zoufalého hledání jídla nebo při pokusu o útěk. Během útěku se ocitají uprostřed křížové palby a jsou často záměrně stříleni. Ženy a dívky, nejmladší z nich pouze dvanáctileté, jsou znásilňovány a vystavovány jiným formám sexuálního násilí ze strany příslušníků obou bojujících stran.
Nikde v zemi tak není bezpečno. S každou další minutou se navyšuje utrpení civilistů a umírají další lidé. Požadujeme, aby Rada bezpečnosti OSN rozšířila stávající embargo na dovoz zbraní na celou zemi, nejen na oblast Dárfúru, a zajistila jeho plné uplatňování. To přeruší tok zbraní do Súdánu a přispěje ke snížení utrpení civilistů.