akce
© Amnesty International
Syřané vráceni z Řecka svévolně zadrženi!
Případ
Skupina dvanácti syrských uprchlíků, včetně čtyř dětí, je už od 27. dubna 2016 svévolně držena v detenci v táboře Düziçi. Od podepsání dohody mezi EU a Tureckem byli jedněmi z prvních, kteří byli z Řecka dobrovolně navráceni do Turecka. Někteří z nich mají zdravotní problémy, které nejsou adekvátně léčeny.
Skupina dvanácti syrských uprchlíků skládající se ze šesti mužů, dvou žen a čtyř dětí, které jsou ve věku od čtyř do dvanácti let, přiletěla 27. dubna z řeckého ostrova Lesbos do Turecka. Byli jedněmi z prvních, kteří byli od podepsání dohody mezi EU a Tureckem dobrovolně vráceni z Řecka do Turecka. Při rozmluvě s tureckými úřady na Lesbu jim bylo řečeno, že budou přijati do Turecka, během dvou až tří dní obdrží doklady totožnosti a ti, kteří mají v Turecku rodiny, se s nimi budu moci opět setkat. Po příletu do Turecka byli ale převezeni do tábora Düziçi v provincii Osmaniye v jihovýchodním Turecku, kde jsou v současnosti drženi v detenci.
Amnesty International hovořila se čtyřmi z celkem osmi dospělých, kteří uvedli, že byli v táboře vyslechnuti celkem třikrát. Bylo jim řečeno, že v táboře setrvají nejméně tři měsíce, než ankarské úřady učiní rozhodnutí ohledně jejich případu. Na dotaz, zda by nemohli tábor opustit dříve, jim bylo řečeno, že pokud podepíší dokument o dobrovolném navrácení do Sýrie, budou na hranici posláni během několika dnů.
Zadržení této skupiny uprchlíků je svévolné a tudíž nezákonné. Uprchlíci Amnesty International řekli, že se jim nedostalo žádného vysvětlení ohledně důvodu a doby jejich zadržení, ani jak by se mohli právně bránit. Právníkovi, který zastupuje jednoho z uprchlíků, byl prý odepřen přístup k jeho klientovi.
Někteří z nich mají zdravotní potíže, kterým není věnována potřebná péče. Abu Ali (jméno bylo změněno, 45 let), který trpí cukrovkou a srdečním onemocněním, uvedl, že mu 8. května došly léky na cukrovku a zásobu léků na srdeční onemocnění měl asi na týden. 12. května se mu udělalo špatně a žádal, aby mohl jet do nemocnice, to mu ale nedovolili. Abu Ahmad (jméno bylo změněno, 33 let) trpěl pět dní silnou bolestí zubů. Jeho opakované žádosti o návštěvu nemocnice nebyly brány v potaz až do 13. května, kdy mu bylo vyhověno a zub mu byl bez lékařského vyšetření vytržen.
Podle úřadů, které byly kontaktovány 16. května, bude všech dvanáct uprchlíků „příští týden“ propuštěno a bude jim udělen status dočasné ochrany v souladu s tureckým Zákonem o cizincích a mezinárodní ochraně.