Urgentní
akce

Amnesty International

Sýrie – pomozte zastavit zabíjení nevinných civilistů

  Případ

Nová zpráva Amnesty International (AI) přináší hrozivé údaje o zabíjení civilistů žijících v blízkosti táborů protivládních bojovníků u přístavu Tartús na severozápadě země. V nedaleké sunnitské vesnici Bajdá zemřelo 13 členů jediné rodiny. AI varuje před možným zabíjením lidí v okolí Tartúsu.

Těla tří bratrů byla před týdnem nalezena se střelnými poraněními přímo před jejich domovy. Čtyři ženy a šest dětí ve věku mezi 2 a 13 lety pak objevili mrtvé uvnitř domu. Všichni byli zabiti jen krátce poté, co se nedaleko střetli povstalci s vládními silami.

Událost se stala tři měsíce po tom, co provládní jednotky v Bajdá a nedalekém Banjásu zastřelily více než 260 civilistů, včetně žen a dětí. „Cílem provládních sil jsou lidé v Bánijásu a v Bajdá, zejména ti, kteří bydlí poblíž opozičních bojovníků,“ varuje Philip Luther, zástupce ředitele pro oblast Blízkého východu a Severní Afriky v AI. Podle Luthera se tak děje proto, aby měli protivníci jen malou šanci, že jim někdo pomůže, nebo že své tábory v oblasti udrží.

Na základě výpovědí svědků a přeživších, které se AI podařilo získat, útočníci postupovali v Bajdá dům od domu. Neozbrojené muže, ženy a děti postavili na ulici do řady a zblízka zastřelili. Další zabili přímo doma. Některé budovy útočníci vyrabovali a zapálili.

Žena, která v Bajdá přišla o muže a dva syny, AI popsala, jak dveře jejího domu rozkoplo deset mužů ve vojenských uniformách. Jeden píchl jejího manžela bajonetem a ženě vojáci opakovaně vyhrožovali znásilněním. Její dva synové, zraněný manžel a další muži pak byli vyvlečeni ven na ulici a zastřeleni.

Další přeživší vypověděl, že on a jeho přítel byli zadrženi, když se pokoušeli uniknout po hlavní silnici. Muži oblečení do vojenských uniforem je odvlekli na kontrolní stanoviště a hodili na zem tváří dolů. Pak je údajně začali kopat a bít, polili benzínem a zapálili.

  Aktuality

Pozadí

Situace v Sýrii je alarmující. Podle Philipa Luthera by měli do země co nejdříve odjet vyšetřovatelé OSN a řádně prošetřit smrt všech civilistů, kteří zemřeli od počátku konfliktu v roce 2011. AI dlouhodobě vyzývá k tomu, aby Rada bezpečnosti OSN postoupila situaci v Sýrii k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu, který by řádně prošetřil podezření na páchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.