Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4365 výsledků:
Případ publikován 14.5.2014
Nigérie: vraťte nám naše dívky!
14. dubna 2014 unesli členové radikální islamistické skupiny Boko Haram více než 250 studentek gymnázia v severonigerijském městě Chibok. Většině dívek ještě nebylo ani 18 let. Některým z unesených se podařilo utéct, většina z nich ale zůstává pohřešovaná. Boko Haram hrozí, že dívky prodají jako sexuální otrokyně nebo je nuceně provdají. Pravděpodobně je ale nakonec budou chtít vyměnit za vězněné členy svojí organizace.
Článek publikován 13.5.2014
Amnesty International startuje celosvětovou kampaň proti mučení
Amnesty viní vlády po celém světě z toho, že nedodržely své závazky vymýtit mučení – a to tři desetiletí po přijetí mezinárodní Úmluvy proti mučení na půdě OSN v roce 1984.
Článek publikován 6.5.2014
Sledujte s námi zápas o lidská práva v Bělorusku!
Virtuální hokejový stadion Amnesty „zve“ na hokejový šampionát
Článek publikován 3.5.2014
Přijďte na shromáždění “Češi Tibet podporují!”
Případ publikován 30.4.2014
Bití do obličeje, nedostatek jídla, zákaz nošení muslimského šátku - takhle se mučí v Uzbekistánu
Dilorom Abdukadirová si odpykává osmnáctiletý trest v taškentském vězení pro ženy v Uzbekistánu. Dilorom byla zatčena v lednu 2010 po návratu do své vlasti, kde se měla opět setkat se svým manželem a dětmi. Ze země utekla v roce 2005 v návaznosti na události v Andizhanu, kde zemřely stovky lidí, včetně žen a dětí. Během pokojné demonstrace tehdy začaly bezpečnostní síly střílet na neozbrojené demonstranty. V dubnu 2010 byla Dilorom odsouzena soudem, který nejednal v souladu s mezinárodními normami pro spravedlivý soud. Dilorom je údajně od počátku ve vazbě mučena a její rodina se obává o její bezpečnost. Amnesty International považuje Dilorom Abdukadirovou za vězenkyni svědomí a domnívá se, že všechna obvinění proti ní vznesená jsou jen záminkou, jak ji potrestat za uplatňování práva na svobodu pokojného shromažďování a projevu.
Případ publikován 30.4.2014
Dilorom Abdukadirova sentenced to 18 years for participating in peaceful protest
Dilorom Abdukadirova, a prisoner of conscience, is serving an 18-year sentence in Tashkent Women’s Prison, Uzbekistan. She was imprisoned after she returned to Uzbekistan in January 2010 to be reunited with her husband and children. She had fled the country after the events in Andizhan in 2005 when hundreds of individuals, including women and children, were killed when security forces opened fire on mostly unarmed demonstrators. In April 2010 Dilorom Abdukadirova was sentenced in a trial that violated international fair trial standards and she was allegedly subjected to torture and other ill-treatment while in pre-trial detention. Her brothers and sisters fear that she is again ill-treated in prison. Amnesty International considers that Dilorom Abdukadirova is a prisoner of conscience and that the charges against her have been brought to punish her for peacefully exercising her right to freedom of peaceful assembly and expression.
Článek publikován 29.4.2014
Řecko: zastavte protiprávní a ostudné vyhánění uprchlíků a migrantů
Evropská unie musí potrestat Řecko za jeho selhání v otázce ukončení rutinní a rozšířené praxe zatlačování uprchlíků a migrantů, kteří dorazí k jeho hranicím.
Článek publikován 29.4.2014
Otevřená výzva ministru zahraničních věcí Zaorálkovi
Česká republika nesmí mlčet k porušování lidských práv v Číně
Článek publikován 29.4.2014
Utlačování uprchlíků v Řecku stále pokračuje
Migranti hledající azyl v centrálním Řecku jsou násilně vytlačováni zpět přes řeku Evros k tureckým hranicím anebo zpátky do Egejského moře. Za nelidským a protizákonným chováním stojí řecká vláda a další státní složky.
Případ publikován 29.4.2014
ČESKÁ REPUBLIKA NESMÍ MLČET K PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV V ČÍNĚ
Amnesty International jako organizace, která se mnoho desetiletí zabývá porušováním lidských práv v Číně, je zklamána textem tiskového prohlášení Ministerstva zahraničí České republiky (MZV ČR) a Čínské lidové republiky (ČLR) vydaného dne 29. 4. 2014. V prohlášení stojí, že „Obě strany znovu potvrdily úsilí ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnocennosti a vzájemného respektu.“ Z informací, které má Amnesty International k dispozici, je přitom zcela zřejmé, že v ČLR dochází k porušování lidských práv v obrovské míře a nic nenaznačuje, že by vláda ČLR usilovala o změnu tohoto stavu.