Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4364 výsledků:
Článek publikován 14.9.2005
Etnické menšiny v Barmě jsou terorizovány nucenými pracemi a bitím
Barmská vojenská vláda (junta) terorizuje tisíce příslušníku etnických menšin, posílá je na nucené práce, konfiskuje jejich pozemky a demoluje příbytky. Organizované napadání celých vesnic spojené s bitím a vyhrožováním není výjimkou. Nejnovější zpráva Amnesty International (AI) dokumentuje tragickou situaci barmských etnických menšin.
Článek publikován 14.9.2005
Dodávka munice pro ruční zbraně do Egypta může přispět k porušování lidských práv
Dne 14. září 2005 vláda rozhodla ušetřit 50 miliónů korun za ekologickou likvidaci přebytečné munice. Namísto ní bude střelivo pro ruční zbraně dodáno bezpečnostním složkám Egyptské arabské republiky. Ty jsou však známy častým porušováním lidských práv.
Článek publikován 31.8.2005
Ministerstvo zahraničí uvádí v médiích polopravdy o obchodu se zbraněmi
V úterý 30. srpna prohlásil odstupující náměstek ministra zahraničí Jan Winkler v rozhovoru pro českou BBC, že Česká republika „nejméně celý rok“ nevyvezla zbraně do občanskou válkou postižené Kolumbie. Reagoval tak na dotaz, zda jsou pravdivé informace nevládních organizací o dodávkách vojenského materiálu do této země. Podle údajů ČSÚ se však poslední vývoz revolverů a pistolí do Kolumbie uskutečnil v listopadu 2004.
Článek publikován 24.8.2005
Utajované věznění v boji s terorismem je vážnou hrozbou pro lidská práva
Spojené státy a s nimi další země musí zastavit zadržování vězňů na utajených místech, jejichž podmínky umožňují mučení. Postup, kdy vězněný člověk prakticky „zmizí“ a nemá žádný kontakt s právníkem, rodinou ani humanitárními organizacemi, představuje zločin podle mezinárodního práva. Takovým způsobem by se s žádným člověkem zacházet nemělo. Na tomto porušování lidských práv se kromě USA podílejí mnohé další státy jako Jordánsko, Indonésie a Jemen.
Článek publikován 23.8.2005
Bělorusko propustilo jednoho z vězňů svědomí
Začátek srpna přinesl dobrou zprávu pro ty, kteří zasílali své apely běloruským úřadům, a také všechny ostatní, kterým není lhostejný osud pronásledovaných odpůrců nesvobody v Bělorusku. Z vězení byl totiž podmínečně propuštěn významný běloruský lékař, profesor Jurij Bandaževský, který za mřížemi strávil polovinu z osmiletého trestu. Náhlé propuštění umožnila amnestie, kterou 5. května vyhlásil prezident Lukašenko při příležitosti 60. výročí konce druhé světové války.
Článek publikován 4.8.2005
Mezinárodní sekretariát Amnesty International se obrátil na vládu ČR kvůli policejnímu zásahu vůči účastníkům CzechTeku 2005
Mezinárodní sekretariát Amnesty International (AI) sídlící v Londýně dnes písemně sdělil předsedovi vlády ČR Jiřímu Paroubkovi a ministrovi vnitra ČR Františku Bublanovi své znepokojení nad zásahem policie ČR vůči účastníkům technoparty CzechTek 2005.
Článek publikován 3.8.2005
Domobranné oddíly v Nepálu se snaží brát zákon do svých rukou
Dlouhodobě vážná situace v Nepálu, kde mezi sebou již devět let bojují maoističtí rebelové a armáda, se dále zkomplikovala. Místní lidé totiž od začátku tohoto roku zřizují jednotky vesnické domobrany, které navíc podle informací AI podporuje nepálská armáda.
Článek publikován 1.8.2005
AI ČR k policejnímu zásahu proti účastníkům technoparty CzechTek 2005
O uplynulém víkendu zasáhla Policie ČR proti několika tisícům převážně mladých lidí, kteří se chtěli zúčastnit technoparty poblíž obce Mlýnec na Tachovsku.
Článek publikován 26.7.2005
Nepálské děti nemají šanci uniknout krvavému konfliktu
Amnesty International (AI) dnes upozornila na situaci nepálských dětí, které jsou těžce poznamenány dlouholetými střety v Nepálu. Maoističtí rebelové a nepálská armáda mezi sebou již devět let válčí v krvavém vnitřním konfliktu.
Článek publikován 25.7.2005
Útoky ozbrojenců v Iráku ukazují na jejich pohrdání lidským životem
Na konci jednoho z nejkrvavějších měsíců od zahájení války v Iráku Amnesty International (AI) odsoudila neschopnost iráckých rebelů dodržovat základní principy humanitárního práva. „Nic nemůže ospravedlnit úmyslné zabíjení civilistů, braní rukojmích, mučení a zabíjení bezbranných vězňů,“ tvrdí AI. Organizace požádala náboženské vůdce v Iráku, aby veřejně odsoudili útoky proti civilistům.