Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4364 výsledků:
Článek publikován 24.7.2005
V Iránu jsou nadále popravováni dětští pachatelé
V průběhu několika červencových dní Irán popravil tři osoby odsouzené za zločiny, které spáchaly před dovršením osmnácti let. Amnesty International (AI) proto znovu požádala vládu Iránu, aby tyto popravy jednou provždy zastavila.
Článek publikován 20.7.2005
V Indii zahájena kampaň za zrušení kritizovaného bezpečnostního zákona
Rozsáhlé části severovýchodní Indie a státy Džamu a Kašmír jsou již mnoho let sužovány ozbrojeným násilím. V těchto oblastech probíhají masivní vojenské operace. Místní lidé protestují proti bezútěšné situaci, kterou navíc podporuje „zvláštní“ bezpečnostní legislativa.
Článek publikován 11.7.2005
Amnesty International odsuzuje brutální útoky v Londýně
Amnesty International (AI) odsuzuje bombové útoky, které stály na padesát lidských životů a zranily mnoho dalších mužů a žen. K výbuchům došlo ve čtvrtek v londýnském systému veřejné dopravy.
Článek publikován 4.7.2005
Násilné demolice v Zimbabwe stále pokračují
Amnesty International (AI) je šokována pohrdáním lidskými právy, které demonstruje vláda prezidenta Mugabeho v Zimbabwe násilnými demolicemi chudinských čtvrtí. AI a další organizace vládu vyzvaly, aby okamžitě zastavila masivní vyhánění lidí z jejich domovů. V jeho důsledku zůstaly bez přístřešku celé komunity, mnozí navíc přišli o obživu.
Článek publikován 27.6.2005
Reakce AI ČR na projev Václava Klause pronesený na summitu Rady Evropy
Vážený pane prezidente, se zájmem jsme si přečetli Vaše prohlášení pronesené při summitu Rady Evropy ve Varšavě, stejně jako jsme věnovali pozornost navazující debatě, jak ji zprostředkovala česká média. Ve svých projevech jste se vyjadřoval k roli nevládních organizací v současné společnosti a hrozbě plynoucí z takzvaného radikálního humanrightismu. Jako mezinárodní nevládní organizace, která již 44 let bojuje za rozšíření a ochranu lidských práv, bychom se rádi do této debaty také zapojili.
Článek publikován 22.6.2005
Země G8 nezodpovědně vyvážejí zbraně do nejchudších a konflikty zmítaných zemí
V předvečer schůzky zemí G8, konané ve dnech 23. – 24. června v Londýně, vydaly organizace Amnesty International, Oxfam a IANSA studii nazvanou "G8: Globální vývozci zbraní selhávají při předcházení nezodpovědným transferům zbraní". Text upozorňuje na skutečnost, že osm nejvlivnějších zemích světa vyváží zbraně do zemí jako je Súdán, Myanmar (Barma), Konžská demokratická republika nebo Filipíny. Právě na nich přitom leží velký díl odpovědnosti za kontrolu mezinárodního obchodu se zbraněmi a vojenským materiálem.
Článek publikován 21.6.2005
Dopis předsedovi vlády Jiřímu Paroubkovi týkající se jeho návštěvy ČLR
Vážený pane premiére, obracíme se na Vás v návaznosti na náš dopis ze 3. června tohoto roku, ve kterém jsme Vás oslovili při výročí tchienanmenského masakru. Vyjádřili jsme v něm mimo jiné i naději, že jako představitel České republiky budete při své nadcházející návštěvě Číny zastávat principiální stanovisko na poli lidských práv.
Článek publikován 7.6.2005
Utrpení afghánských žen ignoruje rodina i stát
Amnesty International upozorňuje na násilí, kterému jsou vystaveny ženy v Afghánistánu. Afghánistán právě prochází procesem rekonstrukce po mnoha letech konfliktu, ale mnoho žen a dívek je nadále týráno manžely, otci a bratry, zároveň čelí hrozbám členů ozbrojených skupin. K tomu se přidává diskriminační právní systém a selhání institucí jako je policie nebo soudy. Násilí na ženách ale afghánská společnost toleruje a stát není ochoten je řešit. Vyšetřování případů nahlášených znásilnění není doposud časté ani systematické.
Článek publikován 3.6.2005
Po šestnácti letech zůstává tragédie z náměstí Tchien-an-men stále živá
V předvečer 16. výročí zásahu proti demokratickému hnutí v Pekingu Amnesty International (AI) požaduje spravedlnost pro ty, kdo ve dnech 3.a 4. června 1989 ztratili život; svobodu pro ty, kdo zůstávají ve vězení za spoluúčast na demokratickém dění, a dodržování práv těch, které čínské úřady stále pronásledují.
Článek publikován 25.5.2005
Amnesty International o lidských právech v České republice:policejní násilí, diskriminace Romů a nedostatečná péče o mentálně postižené osoby
Amnesty International (AI) dnes uveřejnila svou Výroční zprávu o stavu lidských práv ve světě za rok 2004. V České republice AI upozorňuje na případy násilí spáchaného příslušníky policie - jeden incident skončil smrtí. Rasisticky motivované útoky vůči Romům neustaly; občané romské národnosti navíc stále čelili diskriminaci. Stát nezavedl potřebné reformy, které by vedly ke zlepšení péče o osoby s mentálním postižením. Namísto toho pokračoval v umisťování psychiatrických pacientů do klecových lůžek.