Zprávy ze světa lidských práv

Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě

Prohledávat obsah

nalezeno 4264 výsledků:

  Report publikován 21.4.2021

Trest smrti v roce 2020: Egypt popravy ztrojnásobil, Čína opět v čele

Problémy se zvládnutím pandemie COVIDu-19 nestačily k tomu, aby v roce 2020 odradily 18 zemí od provádění poprav. Amnesty vydává svůj každoroční celosvětový report o trestu smrti.

  Článek publikován 19.4.2021

Navalnyj v nemocnici, jeho stav je vážný

Navalnyj byl převezen do vězeňské nemocnice ve Vladimirské oblasti a panují vážné obavy o jeho život.

  Článek   Úspěch publikován 19.4.2021

Skvělá zpráva: humanitární pracovníci Azul Positivo podmínečně propuštěni!

Venezuelské úřady podmínečně propustily pět vězňů svědomí a zaměstnanců nevládní organizace Azul Positivo. Stále však čelí trestnímu stíhání a každých třicet dní se musí hlásit u soudu.

  Blog publikován 15.4.2021

Země nejvíce ohrožené klimatickou krizí produkují nejméně emisí, píše ve vítězné eseji Jan Španiel

Přinášíme nejlepší eseje vítězů letošního ročníku Olympiády lidských práv. Předsedkyní poroty letos byla ředitelka české Amnesty Linda Sokačová.

  Článek publikován 13.4.2021

Stav lidských práv v Rusku v roce 2020

Pandemie COVIDu-19 odhalila dramaticky nedostatečné zdroje ve zdravotnictví. Úřady využily pandemii jako záminku k pokračování v potlačování veškerého nesouhlasu, mimo jiné prostřednictvím novely vágně formulovaného zákona o „falešných zprávách“ a zpřísnění omezení veřejných shromáždění. Pokojní demonstranti, obránci lidských práv a občanští i političtí aktivisté čelili zatýkání a stíhání. Pronásledování Svědků Jehovových zesílilo. K mučení nadále docházelo, stejná zůstala téměř úplná beztrestnost pachatelů. Právo na spravedlivý proces bylo běžně porušováno, zatímco právní úpravy vedly k dalšímu snížení soudní nezávislosti. Zprávy o domácím násilí prudce vzrostly během pandemie COVIDu-19, zatímco návrh zákona o domácím násilí zůstal zastaven v parlamentu. LGBTI+ lidé nadále čelili diskriminaci a pronásledování. Tisíce pracovníků z řad migrantů přišly během pandemie o práci, ale kvůli uzavření hranic nemohly odejít. Objevily se důkazy potvrzující obvinění ruských sil z válečných zločinů v Sýrii.

  Článek publikován 12.4.2021

Stav lidských práv v Saúdské Arábii v roce 2020

Represe práv na svobodu projevu, sdružování a shromažďování nepolevila. Mezi obtěžovanými, svévolně zadržovanými, stíhanými a uvězněnými byli vládní kritici, aktivisté za práva žen, ochránci lidských práv, příbuzní aktivistů, novináři, příslušníci šíitské menšiny a online kritici vládních opatření v souvislosti s pandemií COVIDu-19. Prakticky všichni známí saúdskoarabští obránci lidských práv v zemi byli na konci roku zadrženi nebo uvězněni. Před Specializovaným trestním soudem (SCC) a dalšími soudy pokračovaly hrubě nespravedlivé procesy. Soudy se ve velké míře uchylovaly k trestu smrti a lidé byli popravováni za širokou škálu zločinů. Migrující pracovníci byli z důvodu pandemie ještě více zranitelní vůči zneužívání a vykořisťování a tisíce z nich byly svévolně zadrženi v zoufalých podmínkách, což vedlo k řadě úmrtí.

  Článek publikován 12.4.2021

Stav lidských práv na Turecku v roce 2020

Justice ignorovala záruky na spravedlivý i řádný proces a pokračovala v uplatňování široce definovaných "protiteroristických" zákonů k potrestání činů chráněných mezinárodními normami o lidských právech. Někteří členové soudních a právnických profesí byli za legitimní výkon svých profesních povinností podrobeni sankcím. Soudní obtěžování jednotlivců, jako jsou novináři, politici, aktivisté, uživatelé sociálních médií a obránci lidských práv, za jejich skutečný nebo domnělý nesouhlas s režimem, pokračovalo. Čtyři obránci lidských práv, včetně Tanera Kılıçe, byli bez důkazů odsouzeni v soudním procesu. Navzdory osvobozujícímu rozsudku a rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) o jeho propuštění, zůstal Osman Kavala ve vězení. Někteří vládní představitelé, včetně prezidenta Erdoğana, schválili změny namířené proti LGBTI+ osobám. Vládnoucí strana hrozila odstoupením od Istanbulské úmluvy. Změny zavedené v souvislosti s pandemií COVIDu-19 zamezily předčasné propuštění těch, kteří byli nespravedlivě odsouzeni podle "protiteroristických" zákonů a byli zadrženi ve vyšetřovací vazbě. Důvěryhodné zprávy plné důkazů o mučení i dalším špatném zacházení nadále přicházely.

186878889909192939495969798427

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...