Zprávy ze světa lidských práv

Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě

Prohledávat obsah

nalezeno 4264 výsledků:

  Report publikován 7.4.2021

Lidská práva v roce 2020: Pandemie nejvíce dopadala na ultačované a znevýhodněné

Hnutí Amnesty vydalo svůj každoroční globální report o stavu lidských práv ve světě.

  Článek publikován 7.4.2021

Stav lidských práv v Bělorusku v roce 2020

Tento rok byl charakterizován opakujícími se nenásilnými protesty, následujícími prezidentské volby v srpnu. Při protestech docházelo k nejmasivnějším zákrokům proti svobodě projevu, pokojnému shromažďování a sdružování, v historii Běloruska po získání nezávislosti. Opoziční kandidáti, jejich kampaňové týmy a příznivci, byli zatýkáni na základě falešných obvinění nebo násilně vyhošťováni. Policie používala nadměrnou a nevybíravou sílu k rozpuštění demonstrací. Zadrženy byly desítky tisíc pokojných demonstrantů i kolemjdoucích a mnoho z nich bylo mučeno nebo s nimi bylo špatně zacházeno. Novináři, zdravotníci, studenti, vedoucí odborů a další byli rovněž terčem zatčení, bití a stíhání. Rozsudky trestu smrti byly v zemi nadále ukládány.

  Článek publikován 7.4.2021

Stav lidských práv v Číně v roce 2020

Rok 2020 byl ve znamení tvrdých zákroků proti obráncům lidských práv, disidentům a etnickým menšinám. Začátek roku zaznamenal vypuknutí ohniska COVIDu-19 ve Wu-chanu. Lidé požadovali svobodu projevu i transparentnost poté, co úřady vyhrožovaly zdravotníkům za varování před virem. V OSN byla Čína silně kritizována a bylo na ní naléháno, aby umožnila okamžitý, smysluplný a neomezený přístup do Sin-ťiangu. Přísná omezení svobody projevu pokračovala ve stejné míře. Zahraniční novináři čelili zadržením i vyhoštěním, a také systematickým zpožděním a zamítnutím prodloužení víz. Čínské a další technologické firmy působící mimo Čínu zablokovaly to, co vláda považovala za politicky citlivý obsah, rozšířením svých mezinárodních standardů cenzury. Hongkongský zákon o národní bezpečnosti vedl k ostrému zásahu do svobody projevu, resp. k jejímu potlačení.

  Článek publikován 7.4.2021

Stav lidských práv na Kubě v roce 2020

Mezi informacemi o nedostatku potravin úřady nadále potlačovaly všechny formy nesouhlasu s režimem, včetně věznění nezávislých umělců, novinářů a členů politické opozice.

  Článek publikován 6.4.2021

Stav lidských práv v České republice v roce 2020

Diskriminace Romů přetrvala. Parlament znovu neratifikoval mezinárodní úmluvu o násilí na ženách a nepokročil s návrhem zákona o manželství osob stejného pohlaví. Soudní dvůr EU rozhodl v neprospěch vlády kvůli nepřijetí povinných kvót na uprchlíky. Až 16% dětí na základních školách se údajně nemohlo připojit k online výuce během lockdownu spojeného s pandemií COVIDu-19. Obavy ohledně pokračujících transferů českých zbraní stranám konfliktu v Jemenu přetrvaly.

  Článek publikován 6.4.2021

Stav lidských práv na Slovensku v roce 2020

Diskriminace Romů nadále převládala. Evropský soud pro lidská práva rozhodl ve prospěch dvou romských obětí špatného zacházení ze strany policie. Návrh zákona omezující přístup k potratům byl parlamentem odmítnut.

  Článek publikován 6.4.2021

Stav lidských práv v Polsku v roce 2020

Úřady pokračovaly v narušování nezávislosti soudnictví. Opatření kvůli COVIDu-19 posloužila jako záminka k tvrdému zákroku proti pokojným protestujícím a k omezení přístupu k azylu. Trestní oznámení byla použita k omezení svobody projevu. Na práva LGBTI+ bylo nadále útočeno. Úřady dále omezily přístup k potratům.

  Článek publikován 6.4.2021

Stav lidských práv v Maďarsku v roce 2020

Ženy a transgender osoby byli diskriminováni v zákonech i v realitě. Žadatelům o azyl byl odmítnut bezpečný vstup na hranicích a byli vyhoštěni. Změny v zákonu proti šíření COVIDu-19 omezily svobodu projevu a pokojného shromažďování. Vláda pokračovala v podkopávání soudní nezávislosti a veřejné důvěry v soudnictví.

  Článek publikován 6.4.2021

Ševčenková odsouzena

Soudní řízení s Anastasií Ševčenkovou začalo v červnu 2020. Soud ji dne 18. února 2021 uznal vinnou a uložil jí 4letý podmíněný trest odnětí svobody.

  Článek publikován 5.4.2021

Loujain al-Hathloulová neuspěla u odvolacího soudu

Informaci, že soud potvrdil její trest za porušení protiteroristického zákona, uvedla její sestra.

187888990919293949596979899427

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...