Urgentní akce
Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
akce
© Amnesty International
Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...
akce
akce
nalezeno 489 výsledků:
Případ publikován 25.3.2020
Trest za knihy kritizující čínskou vládu? Deset let vězení a zbavení politických práv
Soud v Číně poslal na deset let do vězení hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Guie Minhaie.
Případ publikován 11.3.2020
Básník a bloger odsouzen na deset let kvůli článkům o lidských právech!
Ahmed Mansúr je básník, bloger a obránce lidských práv. V květnu 2018 byl v nespravedlivém soudním procesu odsouzen k deseti letům ve vězení. Ahmed je držen na samotce, v cele nemá matraci, nejsou mu umožněny vycházky. Na protest proti špatným podmínkám ve vězení držel opakovaně hladovku. Jeho zdravotní stav je velmi vážný. Ahmend byl obviněn a odsouzen pouze za poklidné uplatňování svých práv na svobodu projevu a sdružování. Amnesty požaduje jeho okamžité propuštění.
Případ publikován 25.2.2020
Egypt mučí obránce lidských práv – zastavme to!
Patrick Zaki George je obránce lidských práv působící v Egyptské iniciativě pro práva na ochranu osobnosti (EIPR). Dne 7. února byl nečekaně zadržen na letišti v Káhiře. Ve vězení ho opakovaně mučili. Je obviněn z několika trestných činů a zůstává ve vazbě. Amnesty ho považuje za vězně svědomí, uvězněného výhradně kvůli své práci a kritice režimu na sociálních sítích. Požadujeme jeho okamžité a bezpodmínečné propuštění.
Případ publikován 11.2.2020
Děti v ohrožení kvůli nedostatku lékařské péče
Od července 2019 je v Řecku žadatelům o azyl a dětem migrantů bez legálního statusu zamezen přístup k veřejnému zdravotnictví. Azylový zákon z listopadu loňského roku se sice přístupu ke zdravotní péči věnuje, ale realizační opatření stále chybějí, což ohrožuje životy a zdraví tisíců dětí a dospělých.
Případ publikován 14.1.2020
Tři novináři jsou nespravedlivě ve vězení jen kvůli své práci
Dne 26. listopadu 2019 neuniformovaní policisté bezdůvodně zatkli novinářku Solafu Magdyovou a její kolegy Hossama el-Sayeda a Mohameda Salaha. Zabavili jim telefony, notebooky a auto a následně byli obviněni ze „spojení s teroristickou skupinou“ a „šíření nepravdivých zpráv“.
Případ publikován 5.12.2019
Írán: Dívka hájila práva žen. Soud ji poslal na 24 let do vězení!
Obránkyně ženských práv Saba Kord Afshariová (21 let) byla odsouzena k 24 letům vězení pouze za své nenásilné aktivity, včetně vedení kampaně proti íránskému diskriminačnímu zákonu nařizujícímu nucené zahalování žen.
Případ publikován 28.11.2019
18 let vězení, mučení a špinavé cely. Takhle Írán trestá pokojné aktivisty
Íránská aktivistka v oblasti pracovních práv Sepideh Gholianová a její kolega Esmail Bakhshi byli v listopadu 2018 zadrženi jenom proto, že se zúčastnili pokojného protestu na podporu zaměstnanců, kterým firma nevyplácela mzdy. Po svém propuštění na kauci veřejně prohlásili, že byli ve vazbě mučeni policií. Kvůli tomu byli znovu uvězněni a po nespravedlivém soudním procesu byli oba odsouzeni k dlouhým trestům.
Případ publikován 20.11.2019
Pákistánskému profesorovi hrozí nespravedlivý proces a až sedm let vězení
Pákistánský profesor Muhammad Ismail byl za otevřenou kritiku státních ozbrojených složek nespravedlivě obviněn z „nenávistných projevů“ a „kyberterorismu“. Dne 4. listopadu mu bylo zamítnuto propuštění na kauci. Pokud se jeho případ dostane před soud, hrozí mu až sedm let vězení.
Případ publikován 14.11.2019
Obránce lidských práv v Číně nespravedlivě odsouzen k dvanácti letům vězení
Huang Qi, zakladatel a ředitel webové stránky o lidských právech „64 Tianwang”, byl 29. července 2019 v utajeném soudním procesu odsouzen k dvanácti letům vězení. Trest udělený pouze za provozování webové stránky je záměrně vysoký, aby odradil další lidskoprávní aktivisty od dokumentování porušování lidských práv a dalších aktivit.
Případ publikován 7.11.2019
Egypt: propusťte z vězení obránkyni lidských práv Mahienour el-Masryovou
Dne 22. září 2019 zatkli příslušníci bezpečnostních složek v civilu přední právničku, obránkyni lidských práv a aktivistku Mahienour el-Masryovou. Násilím ji vtáhli do dodávky, když opouštěla budovu Nejvyšší státní prokuratury v Alexandrii.