Urgentní akce
Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
akce
© Amnesty International
Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...
akce
akce
nalezeno 489 výsledků:
Případ publikován 4.1.2021
Amnesty vyzývá USA: Zavřete Guantánamo
Zadržovací zařízení Guantánamo na Kubě se stalo symbolem hrubého porušování lidských práv páchaného americkou vládou ve jménu boje proti terorismu. V současnosti je v něm vězněno na 40 lidí. Většina z nich bez obvinění a spravedlivého soudu. Amnesty International je přesvědčena, že vězni z Guantánama musí být souzeni ve spravedlivých soudních procesech nebo propuštěni. Amnesty dále vyzývá vládu USA, aby věznici na Guantánamu uzavřela.
Případ publikován 4.1.2021
Amnesty calls on the USA: Close Guantánamo
The facility at Guantánamo, Cuba has become a symbol of the gross human rights violations being committed by the United States of America in the name of fighting terrorism. There are currently at least 150 men being detained in Guantánamo, many who have not been held without being charged or given a trial. Amnesty International believes the men must be given fair trials or released. In addition, Amnesty International is calling on the US government to close Guantánamo once and for all.
Případ publikován 4.1.2021
Nucené ukončení činnosti Amnesty Indie ohrožuje lidská práva. Nenechme to tak!
Amnesty International Indie byla v září 2020 nucena pozastavit svou činnost poté, co úřady zmrazily její bankovní účty.
Případ publikován 1.1.2021
Absurdní Polsko: za duhovou svatozář až dva roky vězení
V lednu 2022 byly Elžbieta, Anna a Joanna zproštěny viny po vleklém soudním řízení jemuž předcházelo obvinění z "urážky náboženského přesvědčení". Jednalo se již o druhý osvobozující rozsudek, přesto se úřady proti němu odvolaly ke kasačnímu soudu a všem třem ženám tak opět hrozí vězení.
Případ publikován 10.12.2020
Domácí vězení nebo psychiatrická léčebna? Vítejte v Kazachstánu
Blogerka a novinářka Aigul Utepovová byla v listopadu násilně umístěna do psychiatrické léčebny. Předtím strávila dva měsíce v nuceném domácím vězení kvůli příspěvkům na sociálních sítích kritickým vůči vládě. Je vězenkyní svědomí, zadržovanou výhradně za uplatňování práva na svobodu projevu, a musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěna.
Případ publikován 15.11.2020
Ve Vietnamu zadrželi přední obránkyni lidských práv. Hrozí jí až dvacet let vězení
Pham Thi Doan Trang (nar. 1978) je známá vietnamská obránkyně lidských práv, novinářka a spisovatelka. V říjnu byla zadržena a kvůli svým aktivitám obviněna z protistátní činnosti. Hrozí jí až dvacet let vězení.
Případ publikován 4.11.2020
V novinových článcích rozkrýval politické kauzy, teď si kvůli své práci odpykává šestiletý trest ve vězení
Omar Radi je investigativní novinář a občanský aktivista z Maroka. Za svou práci obdržel několik cen. Rozkrýval politické kauzy, upozorňoval na korupci a je hlasitým kritikem marocké vlády. V červenci 2020 byl falešně obviněn z „ohrožení národní bezpečnosti“ a ze „znásilnění“. Následně byl odsouzen k šestiletému trestu vězení.
Případ publikován 7.10.2020
Představitelka běloruské opozice Maryja Kalesnikavová byla odsouzena k jedenáctiletému trestu vězení. Podepište petici za její propuštění.
Čelní představitelka běloruské opozice Maryja Kalesnikavová byla dne 7. září 2020 odvlečena maskovanými muži v civilním oblečení a násilím odvezena na hranici s Ukrajinou, kde se bránila vyhoštění roztrháním cestovního pasu. Poté byla zadržena a dne 16. září oficiálně obviněna z „podrývání státní bezpečnosti“. Začátkem září 2021 byla Kalesnikavová odsouzena k jedenáctiletému trestu vězení.
Případ publikován 29.9.2020
Obránkyně práv žen a členka lidskoprávní organizace Vjasna nespravedlivě ve vězení!
Dne 17. září byla zadržena obránkyně práv žen a členka běloruské lidskoprávní organizace Vjasna Marfa Rabková. Za falešné obvinění z výtržností jí hrozí až tři roky vězení. Marfa Rabková je vězeňkyní svědomí, perzekvována výhradně za své nenásilné aktivity v oblasti obrany lidských práv. Měla by být okamžitě propuštěna.
Případ publikován 29.9.2020
Vězněnou právničku nesmí navštívit rodina ani právník. Pomůžete?
Vedení ženské věznice al-Qanater nepovolilo 61leté Hodě Abdelmoniemové, právničce v oblasti lidských práv vězněné pouze kvůli své práci a dalším lidskoprávním aktivitám, žádnou návštěvu nebo jinou formu kontaktu s rodinou a právníky od jejího zadržení v listopadu 2018.