Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.

akce
© Amnesty International
Česká republika
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Více informací...

akce

akce

akce
nalezeno 503 výsledků:
Případ publikován 7.5.2020
Podpořte legalizaci potratů v Argentině

Případ publikován 30.4.2020
Rok vězení za kritiku role armády v politice
Dne 24. března 2020 byl vůdce opoziční alžírské politické strany Union Démocratique et Sociale (UDS) Karim Tabbou odsouzen k ročnímu vězení a pokutě 50 000 alžírských dinárů (přibližně 405 USD) na základě obvinění z „podněcování k násilí“ a „ohrožení národní bezpečnosti“ v souvislosti s projevem, který byl zveřejněn prostřednictvím videa na FB stránce jeho politické strany.

Případ publikován 14.4.2020
Bránil lidská práva, za trest musel do vězení. Podpořte ho!
Ázerbájdžánský obránce lidských práv Elchin Mammad byl zatčen dne 30. března 2020 několik dní poté, co na internetu publikoval kritickou zprávu o situaci v oblasti lidských práv v Ázerbájdžánu.

Případ publikován 31.3.2020
Řecko: chraňte uprchlíky před nákazou COVID-19
Zatímco svět se snaží vypořádat s krizí způsobenou pandemií COVID-19, riziko nákazy pro uprchlíky na řeckých ostrovech s každou hodinu narůstá.

Případ publikován 25.3.2020
Trest za knihy kritizující čínskou vládu? Deset let vězení a zbavení politických práv
Soud v Číně poslal na deset let do vězení hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Guie Minhaie.

Případ publikován 11.3.2020
Básník a bloger odsouzen na deset let kvůli článkům o lidských právech!
Ahmed Mansúr je básník, bloger a obránce lidských práv. V květnu 2018 byl v nespravedlivém soudním procesu odsouzen k deseti letům ve vězení. Ahmed je držen na samotce, v cele nemá matraci, nejsou mu umožněny vycházky. Na protest proti špatným podmínkám ve vězení držel opakovaně hladovku. Jeho zdravotní stav je velmi vážný. Ahmend byl obviněn a odsouzen pouze za poklidné uplatňování svých práv na svobodu projevu a sdružování. Amnesty požaduje jeho okamžité propuštění.

Případ publikován 25.2.2020
Egypt mučí obránce lidských práv – zastavme to!
Patrick Zaki George je obránce lidských práv působící v Egyptské iniciativě pro práva na ochranu osobnosti (EIPR). Dne 7. února byl nečekaně zadržen na letišti v Káhiře. Ve vězení ho opakovaně mučili. Je obviněn z několika trestných činů a zůstává ve vazbě. Amnesty ho považuje za vězně svědomí, uvězněného výhradně kvůli své práci a kritice režimu na sociálních sítích. Požadujeme jeho okamžité a bezpodmínečné propuštění.

Případ publikován 11.2.2020
Děti v ohrožení kvůli nedostatku lékařské péče
Od července 2019 je v Řecku žadatelům o azyl a dětem migrantů bez legálního statusu zamezen přístup k veřejnému zdravotnictví. Azylový zákon z listopadu loňského roku se sice přístupu ke zdravotní péči věnuje, ale realizační opatření stále chybějí, což ohrožuje životy a zdraví tisíců dětí a dospělých.

Případ publikován 14.1.2020
Tři novináři jsou nespravedlivě ve vězení jen kvůli své práci
Dne 26. listopadu 2019 neuniformovaní policisté bezdůvodně zatkli novinářku Solafu Magdyovou a její kolegy Hossama el-Sayeda a Mohameda Salaha. Zabavili jim telefony, notebooky a auto a následně byli obviněni ze „spojení s teroristickou skupinou“ a „šíření nepravdivých zpráv“.

Případ publikován 5.12.2019
Írán: Dívka hájila práva žen. Soud ji poslal na 24 let do vězení!
Obránkyně ženských práv Saba Kord Afshariová (21 let) byla odsouzena k 24 letům vězení pouze za své nenásilné aktivity, včetně vedení kampaně proti íránskému diskriminačnímu zákonu nařizujícímu nucené zahalování žen.