Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.

akce
© Amnesty International
Česká republika
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Více informací...

akce

akce

akce
nalezeno 503 výsledků:

Případ publikován 7.2.2018
Propusťte aktivistu Ojuba Titijeva!
Dne 9. ledna policie svévolně zatkla čečenského obránce lidských práv Ojuba Titijeva. Byl držen v izolaci několik hodin a zůstává ve vazbě kvůli křivému obvinění z držení drog. Pokud by byl odsouzen, mohl by čelit až deseti letům vězení. Je vězněm svědomí a musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

Případ publikován 2.2.2018
Mladé studentce hrozí deportace do Afghánistánu - země, kterou nikdy ani nenavštívila
Osmnáctiletá studentka afghánského původu Taibeh Abbasiová je v bezprostředním ohrožení deportace do Afghánistánu, země, ve které nikdy nebyla. Navzdory rostoucímu počtu civilních obětí v zemi, je Kábul podle Norska bezpečným místem pro návrat. V případě deportace do válkou rozpolceného Afghánistánu by byla Taibeh Abbasiová vystavena riziku vážného porušování lidských práv.

Případ publikován 22.1.2018
Barma/Myanmar: Novináři odsouzeni na 7 let za držení dokumentů
Dva novináři byli v souvislosti se svou pracovní činností odsouzeni na 7 let ve vězení. Oba musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni a obvinění vůči nim musí být stažena.

Případ publikován 10.1.2018
Sýrie: Pomozte evakuovat 529 zraněných z Ghúty!
Pouze 29 z 558 pacientů čekajících na evakuaci kvůli nutné léčbě v obléhané východní Ghútě bylo evakuováno a přemístěno do nemocnic v Damašku. Zbývajících 529 pacientů stále čeká na potřebnou lékařskou péči.

Případ publikován 17.12.2017
Zastavme zadržování uprchlíků na řeckých ostrovech
Tisíce žen, dětí a mužů, kteří hledali ochranu v Evropě, jsou na řeckých ostrovech drženi v detenčních centrech a dalších zařízeních sponzorovaných Evropskou unií. Podmínky, ve kterých žijí, se zhoršují každým dnem. Jsou nuceni zůstat ve špinavých, přeplněných táborech a mnoho z nich spí trvale v letních stanech nebo přímo na zemi. S přicházející zimou není času nazbyt. Loni tyto podmínky zaplatilo několik lidí životem. Bezpečnost žen, mužů a dětí je i letos v ohrožení.

Případ publikován 6.12.2017
Egypt: Zastavte tvrdé zákroky proti LGBT+ komunitě
Počet osob, které byly díky své sexuální orientaci zadrženy egyptskými úřady, se zvýšil na 76, z toho minimálně 32 osob bylo odsouzeno k trestu odnětí svobody od šesti měsíců do šesti let.

Případ publikován 24.11.2017
Severokorejské matce s dítětem hrozí vyhoštění
Lee Su-jung (24 let) a její syn (4 roky) jsou zadrženi v čínském Šen-jangu společně s dalšími 8 Severokorejci. Hrozí jim vrácení zpět do Severní Koreje. Tam můžou být pronásledovaní, mučení nebo dokonce popraveni!

Případ publikován 16.10.2017
Tádžikistán: Stop mučení obránce lidských práv
Buzurgmekhr Jorov, právník v oblasti lidských práv, vykonává politicky motivovaný trest 28 let odnětí svobody. Údajně denně podstupuje pravidelné bití – doprovázené výhružkami, urážkami a obtěžováním – pracovníky v zadržovacím středisku. Buzurgmekhru Jorovi nadále hrozí mučení a další špatné zacházení.

Případ publikován 5.10.2017
Stop stíhání za "propagaci" homosexuality v Rusku!
Evdokia Romanovová, LGBT aktivistka z ruské Samary, byla 26. července obviněna z „propagace homosexuality“, potom co sdílela odkazy na internetové stránky nadnárodní organizace Youth Coalition for Sexual and Reproductive Rights a články o rovnoprávnosti LGBT jedinců. Před soud měla být postavena 18. září. Zatím se tak nestalo.

Případ publikován 3.10.2017
UMLÁCEN K SMRTI
Mému synovi by bylo v říjnu 41 let. Od malička se zajímal o dění kolem sebe a studoval. Byla jsem na něj pyšná. V roce 2014 založil první a jediný časopis pro sexuální menšiny v zemi. A kvůli tomu zemřel. Chci pro něj spravedlnost. (Sakhina, matka Xulhaze Mannana) Xulhaz Mannan byl se svým kolegou doma, když u jeho dveří zaklepali muži, kteří tvrdili, že jsou kurýři. Ve skutečnosti ale měli mačety a Xulhaze i jeho kolegu ubili k smrti. Vše viděla jeho pětasedmdesátiletá matka. Xulhaz založil svého druhu jediný bangladéšský časopis s lesbickou, homosexuální, bisexuální, transgenderovou, intersexuální a queer tematikou, což bylo odvážné v zemi, kde jsou jakékoli vztahy stejného pohlaví postaveny mimo zákon. Vše nasvědčuje tomu, že útočníci patřili ke skupině Ansar al-Islám, což je extremistická skupina, která má na svědomí také vlnu podobných útoků na bloggery, kteří podporují ateismus, feminismus, vědu a další sekulární témata. Od útoku z dubna 2016 uběhl více než rok a do dnešního dne nebyl z vraždy nikdo obviněn, přestože existují očitá svědectví a záběry z veřejných kamer. Nejen, že je policejní vyšetřování pomalé – vláda navíc svaluje vinu na samotné oběti. Nedlouho po Xulhazově smrti jeden člen vlády prohlásil, že hnutí, která podporují „nepřirozený sex“, nemají v bangladéšské společnosti místo. Nechuť či neochota najít a obvinit Xulhazovy vrahy je skličující zprávou pro aktivisty hájící sexuální menšiny a zastávající se všech ostatních, kteří svými aktivitami zpochybňují status quo. Podle Xulhazových bratrů policie svou nečinností dokládá, že „vládě na tom vůbec nezáleží...“ a jsou přesvědčeni, že „diskuse o vztazích stejného pohlaví byla pohřbena společně s Xulhazem.“ Řekněte Bangladéši, ať předá Xulhazovy vrahy spravedlnosti.